78. Tour de Pologne. Kto faworytem? Kursy bukmacherów

Czesław Lang prezentuje trasę 78. edycji Tour de Pologne, Warszawa, 20 maja 2021.
Autor: Piotr Nowak, Źródło: PAP, Dostawca: PAP

Już 9 sierpnia wystartuje tegoroczny wyścig kolarski Tour de Pologne. Będzie to już 78. edycja zmagań zawodników z kolarskiego peletonu dookoła Polski. Czesław Lang i jego ekipa po raz kolejny zadbali o to, by emocji na trasie nie brakowało. Kto będzie faworytem bukmacherów podczas tegorocznego TdP? Jak wyglądać będzie trasa wyścigu? Sprawdzamy przewidywania u progu zmagań kolarzy.

Faworyci bukmacherów podczas 78. TdP

Bukmacherzy największego faworyta do wygranej tegorocznej edycji Tour de Pologne upatrują w Joao Almeidzie (kurs STS: 3.00). 23-letni Portugalczyk startuje w barwach zespołu Deceuninck-Quick Step, który na TdP wysłał bardzo silny skład. Lider będzie mógł zatem liczyć na solidne wsparcie swoich kolegów.

W gronie kandydatów do wygrania 78. edycji Tour de Pologne znaleźli się także kolarze grupy Team Ineos. Po drugi sukces będzie chciał sięgnąć Michał Kwiatkowski (kurs STS: 3.75), wysoko stoją także notowania jego kolegi z zespołu – Gianniego Moscona (kurs STS: 8.00).

Bukmacherzy wierzą, że wyścig jaki przygotował Czesław Lang w tym roku padnie łupem jednego z kolarzy reprezentujących wspomniane wyżej ekipy. Tym samym obstawiając zakłady bukmacherskie na zwycięstwo któregoś z trzech wspomnianych kolarzy zarobimy najmniej. Nie można jednak przekreślać szans kilku innych zawodników. Na listach bukmacherskich kandydatów do sukcesu są choćby Matteo Sobrero z zespołu Astana (kurs STS: 18.00), Tim Wellens z grupy Lotto Soudal (kurs STS: 18.00) czy Matej Mohorić z teamu Bahrain-Merida (kurs STS: 20.00).

Zanim jednak wyścig rozkręci się na dobre i zawodnicy toczyć będą walkę o końcowy triumf, to warto przyjrzeć się temu co bukmacherzy proponują przy okazji 1. etapu tegorocznego Tour de Pologne. Zdaniem ekspertów faworytami będą tutaj kolarscy eksperci od finiszu z peletonu, a więc najlepsi sprinterzy w stawce całego wyścigu.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na takie nazwiska jak choćby Pascal Ackermann (wygra 1. etap, kurs STS: 3.75), Ivan Garcia Cortina (kurs STS: 8.00) czy Fernando Gaviria (kurs STS: 6.00). Bukmacher STS na pierwszy etap Tour de Pologne przygotował również propozycje zakładów H2H dotyczących miejsc na mecie zajmowanych przez czołowych sprinterów w stawce. Wśród wytypowanych par zawodników można znaleźć również wymienionych wyżej kandydatów do etapu sukcesu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o firmie STS oraz poznać specjalny kod promocyjny STS oferowany dla nowych graczy przejdź tutaj: STS kod promocyjny.

Bukmacher przygotował także szereg zakładów dotyczących końcowej pozycji dla faworyta polskich kibiców – Michała Kwiatkowskiego. Zawodnik typowany jest jako jeden z kandydatów do wygrania wyścigu, ale bukmacher STS daje o wiele większe możliwości obstawiania jego pozycji.

Które miejsce zajmie Michał Kwiatkowski w Tour de Pologne? Kursy STS:

  • Wygra wyścig – 3.75
  • 2 lub 3 miejsce – 4.00
  • Od 4 do 6 miejsca – 4.75
  • Od 7 do 10 miejsca – 6.00
  • Od 11 do 15 miejsca – 6.75
  • Poza TOP 15 – 3.50

Tour de Pologne. Trasa 78. edycji wyścigu

Czesław Lang i jego ludzie wprowadzili nieco zmian w porównaniu do minionych edycji TdP. W tym roku największa impreza kolarska w Polsce odbywać się będzie przede wszystkim w południowo-wschodniej części kraju. Zawodnicy będą mieli do pokonania siedem etapów o łącznej długości ponad 1100 km.

Start wyścigu (9 sierpnia) odbędzie się w Lublinie a finisz pierwszego etapu umiejscowiono w Chełmie. W sumie premierowy odcinek liczył będzie ponad 216 km. Bukmacherzy triumfatora tego etapu powinni wskazywać wśród mocnych sprinterów i triumfatorów klasyków kolarskich, bowiem właśnie pod takich kolarzy skrojona jest trasa etapu.

Następnie rywalizacja przeniesie się do Zamościa skąd kolarze pojadą do Przemyśla. Drugi etap (10 sierpnia) 78. edycji Tour de Pologne będzie miał długość ok. 200 km. W kluczowej części do głosu powinni dojść górale – podjazdy o nachyleniu nawet kilkunastu procent mogą być tu decydujące i wpłynąć na losy nawet całego wyścigu.

Najdłuższy podczas tegorocznego TdP będzie etap trzeci (11 sierpnia). Ponad 226 km na trasie Sanok – Rzeszów zakończy się płaskim odcinkiem, a więc tu można spodziewać się walki sprinterskiej. I właśnie wśród sprinterów należy szukać faworytów do triumfu podczas trzeciego etapu Tour de Pologne 2021. Bukmacherzy nie będą mieli jednak łatwego zadania we wskazaniu potencjalnego zwycięzcy etapowego, bowiem na tak długim odcinku wiele może się wydarzyć. Nie wykluczone są również ucieczki, które mogą pokrzyżować szyki wielu faworytom.

Czwarty etap (12 sierpnia) z Tarnowa do Bukowiny będzie krótszy, ale nie mniej wymagający. 160-kilometrowa trasa zakończy się metą na podjeździe pod Bukovinę Resort. Pagórkowata trasa może być okazją do wielu ataków, a to zawsze zwiastuje bardzo ciekawą rywalizację etapową. Można typować, że podczas tego etapu walka toczyć się będzie nie tylko na finiszu ale także podczas premii.

Chochołów – Bielsko-Biała. Na takiej trasie odbędzie się piąty etap (13 sierpnia) zmagań podczas 78. TdP. Etap skrojony pod najmocniejszych fizycznie sprinterów, ale ważny także dla walczących o końcowy triumf w klasyfikacji generalnej. Bukmacherzy na tym etapie rywalizacji powinni mieć już wytypowanych wyraźnych faworytów do końcowego sukcesu, ale po zakończeniu rywalizacji w Bielsku-Białej to wszystko może się przewrócić do góry nogami. W końcu kolarstwo lubi niespodzianki.

Szósty etap Tour de Pologne 2021 to „czasówka” (14 sierpnia). Jazda indywidualna na czas po ulicach Katowic to oczywiście odcinek wymarzony dla specjalistów w tej dziedzinie kolarskiego rzemiosła. Bukmacherskie kursy będą zatem w roli faworytów stawiały przede wszystkim takich kolarzy i to bez względu na to, jak będą oni radzili sobie podczas wcześniejszych etapów wyścigu. Można jednak domniemywać, że główni faworyci poszukają tu decydujących sekund przewagi nad bezpośrednimi rywalami.

Na zakończenie wyścigu 145 km z Zabrza do Krakowa (15 sierpnia). Niespodzianką będzie jeśli etap nie zakończy się finiszem sprinterskim. Wśród bukmacherskich kursów właśnie na sprinterów warto zwracać uwagę przy typowaniu triumfatora ostatniego etapu Tour de Pologne 2021. Wyścig tradycyjnie zakończą pętle wokół krakowskich Błoń.

Tour de Pologne – największy wyścig kolarski w Polsce

W 2021 roku kibice będą świadkami 78. edycji wyścigu Tour de Pologne. Największy i najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w Polsce nie od początku miał aż taką renomę jak obecnie. Gdyby u progu organizacji TdP ktoś obstawił u bukmacherów, że po blisko 80 latach Tour de Pologne będzie aż tak ważnym wydarzeniem, to mógłby zgarnąć dziś fortunę. Jednak dzięki wieloletniemu pielęgnowaniu tradycji i zaangażowaniu wielu osób – dziś Tour de Pologne jest częścią elitarnego cyklu UCI World Tour. I jedną z najważniejszych imprez sportowych w Polsce.

Za profesjonalizacją wyścigu stoi Czesław Lang. To on w 1993 roku przejął organizację zmagań, a wyścig kolarski Tour de Pologne stał się w pełni zawodową imprezą. W kolejnych latach pozycja TdP urosła tak bardzo, że Międzynarodowa Unia Kolarska zdecydowała się wprowadzić Tour de Pologne do kalendarza najważniejszych imprez kolarskich w sezonie.

Już w roku 1996 wyścig Tour de Pologne otrzymał klasę 2.5 UCI, wówczas najniższą wśród najważniejszych imprez kolarskich. Rok później Czesław Lang mógł pochwalić się tym, że dobra organizacja Tour de Pologne przyniosła awans o klasę wyżej. W 1999 roku TdP było wyścigiem o randzie 2.3 a w 2001 o randzie 2.2. Kolejne lata tylko potwierdzały wysoki poziom imprezy, co skutkuje nieustannie wysokimi notowaniami TdP w kolarskim kalendarzu UCI.

W roku 2021 wyścig kolarski Tour de Pologne ponownie znajduje się w głównym cyklu UCI World Tour (dawna nazwa Pro Tour) obok takich wyścigów jak Tour de France, Giro d’Italia czy Vuelta a Espana.

Od 1928 roku i triumfu Feliksa Więcka, aż po rok 2020 i sukces Remco Evenepoela wyścig kolarski Tour de Pologne gwarantuje sporo wrażeń. Choć historia wyścigu nie zawsze była usłana różami, to od kilkunastu lat TdP jest jedną z najważniejszych imprez w zawodowym peletonie. Wygrać Tour de Pologne to marzenie wielu kolarzy a w historii byli i tacy, którzy wygrywali wyścig więcej niż jeden raz.

Do tej pory było trzech zawodników, którzy trzykrotnie triumfowali w Tour de Pologne. Marian Więckowski (1954, 1955, 1956), Andrzej Mierzejewski (1982, 1984, 1988) i Dariusz Baranowski (1991, 1992, 1993). W erze wyścigu zawodowego dwoma zwycięstwami może pochwalić się Ondrej Sosenka (2001, 2004). Wcześniej po dwa sukcesy odniosło także kilku innych kolarzy.

Polscy kibice z pewnością liczą na triumf jednego z naszych rodaków. O to może być jednak trudno. W XXI wieku w Tour de Pologne wygrywało tylko trzech Polaków – Cezary Zamana (2003), Rafał Majka (2014) oraz Michał Kwiatkowski (2018). To jednak pokazuje, że na trasie wyścigu pojawiają się wielkie gwiazdy światowego peletonu i ich oglądanie również jest wielką przyjemnością dla miłośników kolarstwa.

W tym roku – mimo przesunięcia terminu imprezy z powodu Igrzysk Olimpijskich w Tokio – stawka także zapowiada się niezwykle ciekawa.

78. Tour de Pologne. Kiedy? Gdzie oglądać?

Wyścig kolarski Tour de Pologne 2021 odbędzie się w dniach od 9 do 15 sierpnia. Transmisje ze zmaganiach zawodników oraz kronikę wyścigu będzie można oglądać na antenach TVP 1 oraz TVP Sport.

Przypominamy, że bezpłatne transmisje wielu wydarzeń sportowych (m.in. Ekstraklasa, La Liga, Bundesliga, Serie A, Ligue 1, Wimbledon, Roland Garros, US Open, Australian Open i wiele więcej) można też oglądać na stronach legalnych firm bukmacherskich. Transmisje są bardzo wysokiej jakości, a dostęp do nich jest bezpłatny i całkowicie legalny. Jest to ciekawa alternatywa dla płatnych kanałów telewizyjnych. Informacje o tym jakie wydarzenia transmitują poszczególni bukmacherzy znajdziesz tutaj: TRANSMISJE SPORTOWE NA STRONACH BUKMACHERÓW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *