System bukmacherski płaska stawka
Jeśli nigdy wcześniej nie stosowałeś żadnego systemu bukmacherskiego, najlepiej zacznij od najprostszych rozwiązań. System bukmacherski płaska stawka to metoda, która jest naprawdę łatwa w stosowaniu i nie wymaga żadnych skomplikowanych obliczeń czy dużej wiedzy o zakładach bukmacherskich. Stawka jest zawsze taka sama, a jej wysokość gracz ustala przed rozpoczęciem całej serii zakładów. Poznaj system, który polecany jest zwłaszcza początkującym typerom.
Ile wynosi stawka zakładu?
Jaka jest optymalna wartość stawki, jaką wnosimy, grając systemem płaska stawka? To zależy przede wszystkim od tego, jak duży kapitał na grę posiada dany typer. Przy umiarkowanym bankrollu (budżecie na grę) przyjmuje się, że stawka nie powinna przekraczać 2% jego wartości, gdyż to daje graczowi wystarczająco dużą przestrzeń na grę. W takim przypadku ma on do wykorzystania co najmniej 50 zakładów (w przypadku samych przegranych, a każdy wygrany zakład zwiększa tę liczbę). Im więcej pieniędzy mamy na obstawianie zakładów, tym stawka powinna stanowić mniejszy procent bankrollu, schodząc w przypadku ogromnych kwot nawet do 0,1%. Ustalając wysokość stawki trzeba też uwzględnić to, jak bardzo ryzykownie chcemy grać. Wspomniane 2% to maksymalna stawka przy zamiarze gry w miarę bezpiecznej. Jeśli natomiast gracz ma ochotę grać bardziej agresywnie (ryzykując więcej, ale mając też szanse na większy zysk), wysokość stawki może ustalić na poziomie 4% – maksymalnie 5% bankrollu (o ile jest on niezbyt duży). W sytuacji, gdy stawka wynosi jeszcze większy procent budżetu, gra staje się zbyt ryzykowna, a seria źle wytypowanych zakładów może się skończyć szybkim bankructwem.
System płaska stawka – wariant B
System bukmacherski płaska stawka dobrze jest nieco urozmaicić poprzez uzależnienie wysokości stawki od przyjętych zakresów kursowych, co powinno poprawić uzyskiwane profity. Generalnie chodzi o to, by zakłady o wysokich kursach obstawiać za niskie stawki, a te o niskich kursach – za stawki wyższe. W ten sposób poziom ryzyka w zakładach o różnych kursach zostaje mniej więcej wyrównany. Przykładowo można ustalić, że zakłady z kursami poniżej 2,00 będą zawsze obstawiane za najwyższą stawkę (np. 40 zł), z kursami od 2,00 do 3,00 za stawkę średnią (np. 20 zł), a te o wyższych kursach za stawkę najniższą (np. 10 zł). Dzięki temu ograniczymy ryzyko bankructwa w przypadku zakładów z wysokimi kursami, które mają małe szanse na powodzenie, gdyż będziemy je obstawiać za niższe kwoty.
System płaska stawka – plusy i minusy
Jak każdy system bukmacherski, płaska stawka ma swoje silne i słabe strony, dlatego nie jest to system, który wszystkich zadowoli. Jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, żeby obstawiać zakłady bukmacherskie w sposób bezpieczny i stabilny, płaska stawka może być dobrym rozwiązaniem. Typer musi się naprawdę postarać, żeby grając tym systemem, zbankrutować – musiałby po prostu cały czas przegrywać i to obstawiając kilkadziesiąt zakładów. Jeśli typy są w większości poprawne, budżet gracza zasilają regularne zyski, jeśli natomiast dość często są błędne, straty nie są aż tak dotkliwe. Poza tym system bukmacherski płaska stawka świetnie nadaje się do nauki obstawiania zakładów bukmacherskich. Jak na dłoni zobaczysz, czy dobrze typujesz, gdyż na to wskazuje profitowość stawianych zakładów oraz czy Twoje zakłady są opłacalne (kiedy obliczysz wskaźnik yield). Minus jest jeden – zyski osiągane przy użyciu systemu płaska stawka nie są zbyt wysokie i trzeba przyznać, że inne systemy bukmacherskie mogą przynieść znacznie lepsze profity.