Zakłady bukmacherskie na tenis
Tenis ziemny to jedna z dyscyplin sportu znanych na całym świecie. Najlepsi zawodowi tenisiści i tenisistki zarabiają krocie, a wielkie turnieje tenisowe transmitowane są przez telewizje na całym świecie przyciągając miliony fanów. Nic więc dziwnego, że tenis jest także w czołówce dyscyplin jakie w swoich ofertach prezentują bukmacherzy. Ponadto ten sport daje sporo możliwości obstawiania, a więc jest tym bardziej wdzięczną pozycją z punktu widzenia bukmacherów i typerów.
Tenis. Charakterystyka dyscypliny
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje meczów tenisowych. Największą popularnością cieszy się gra singlowa – zawodnik vs zawodnik, zawodniczka vs zawodniczka. Drugą opcją jest debel – a więc gra podwójna par męskich lub żeńskich. Trzecim rodzajem jest mikst – to z kolei rywalizacja par mieszanych.
W tenisie gra zazwyczaj toczy się do dwóch wygranych setów. W niektórych przypadkach gra odbywa się do trzech wygranych setów (np. męskie turnieje wielkoszlemowe czy Pucharu Davisa). Sety natomiast dzielą się na gemy, czyli punkty. Sześć wygranych gemów to triumf w secie, a tu wyjątkiem jest rozgrywanie tie-breaku, gdy stan seta wynosić 6:6. Set w tenisie powinien bowiem zakończyć się dwoma gemami przewagi lub właśnie wspomnianym tie-breakiem.
Wiele osób może dziwić punktacja w poszczególnych gemach. Tu kolejne wygrane piłki to 15, 30, 40 i punkt. W opcji najbardziej podstawowej trzeba zatem wygrać cztery piłki, by triumfować w danym gemie. W przypadku stanu 40:40 gra toczy się do przewagi dwóch piłek, a osiągnięcie przewagi na tablicy oznaczane jest adnotacją AD:40, gdzie AD oznacza przewagę.
Ile trwa zatem mecz tenisowy? Jak wskazują powyższe zasady punktacji – nie da się tego określić ramami czasowymi. Niektóre mecze mogą zakończyć się nawet w mniej niż godzinę, a niektóre pojedynki trwają po kilka godzin i muszą być dokończone kolejnego dnia. Przerwanie meczów następuje jednak nie tylko ze względu na np. zbyt późną godzinę. Również pogoda może mieć na to wpływ.
Mecze tenisowe odbywają się na różnych nawierzchniach. Tu także wyróżnia się podziałał na trzy podstawowe rodzaje – korty twarde (np. US Open, Australian Open), korty trawiaste (np. Wimbledon) oraz korty ziemne tzw. mączka (np. Roland Garros). Warto znać specyfikę poszczególnych nawierzchni, bowiem od ich specyfiki także zależy często postawa poszczególnych zawodników, preferujących konkretne rodzaje kortów.
Poznanie opisanych wyżej podstaw gry pozwala już na obstawianie tenisa. Dodatkowo oczywiście trzeba orientować się w formie danego zawodnika czy jego statusie w rankingu. W przypadku męskiego tenisa to ranking ATP, a w tenisie żeńskim WTA. W zależności od miejsca w rankingu zawodnikom przysługują także rozstawienia w poszczególnych turniejach. To wpływa chociażby na turniejową drabinkę, a więc to w której rundzie z jakim rywalem dany zawodnik może się spotkać.
Obstawianie tenisa. Najpopularniejsze zakłady bukmacherskie
Zakłady bukmacherskie na tenis to zagadnienie bardzo szerokie. Każdy pojedynczy mecz to kilkadziesiąt pozycji, które typer może obstawiać. Typowanie tenisa to przede wszystkim wybór zwycięzcy meczu, ale oferta jaką mogą przygotować bukmacherzy jest o wiele bogatsza. Dotyczy ona zarówno setów jak i poszczególnych gemów. Pojawiają się również opcje dodatkowe.
Na początek warto przyjrzeć się zakładom meczowym. W tym przypadku mamy do wyboru dwudrogowe obstawianie triumfatora pojedynku (w tenisie nie ma remisów). Możemy również pokusić się o dokładny wynik meczu, a więc wytypowanie ile setów wygra każdy z zawodników. Najczęściej to zakłady ograniczające się do wyników 2:0, 2:1, 1:2, 0:2. Chyba, że mówimy o przypadkach meczów przerwanych przez krecz/dyskwalifikację lub meczach toczących się do trzech wygranych setów.
Mecze zakończone w sposób inny niż sportowe rozegranie całego pojedynku mogą być różnie rozliczane przez bukmacherów – niektóre przypadki pozwalają rozstrzygnąć zakład za wygrany, inne natomiast anulują zakład lub rozliczają go po kursach 1.00. Wszystko zależy tu od regulaminu, który przygotował dany bukmacher.
Zakłady bukmacherskie na tenis to nie tylko mecze, ale także oferta jaką bukmacherzy przygotowują na poszczególne sety. Tu opcji jakie ma typer również jest sporo. Z jednej strony możemy po prostu wytypować triumfatora konkretnego seta, z drugiej określić jego dokładny wynik. Często można także pokusić się typowanie liczby gemów w danym secie bez określania triumfatora całej partii. Istnieją również zakłady specjalne czy łączone – np. liczba gemów w secie i jego triumfator.
W przypadku typowania setów warto dokładnie sprawdzić opis zakładu. Część zakładów może dotyczyć dowolnego z nich – np. „któryś z setów zakończy się tie-breakiem”. Inne zakłady mogą precyzować bardzo dokładnie o którą część meczu chodzi – np. „1. set powyżej/poniżej 9.5 gema”.
Najmniejszą jednostką jaką bukmacher pozwoli typować w meczu tenisowym jest gem. Typowanie tenisa w ten sposób również jest popularne. Tu przede wszystkim w grę wchodzą zakłady na tenis live, a więc obstawianie na żywo. Analogicznie do meczów czy setów możemy w tym przypadku znaleźć zakłady bukmacherskie określające konkretny wynik i/lub triumfatora. Będzie to zatem np. zakład „3. gema w secie 2. wygra zawodnik X” lub „3. gem w secie 2. zakończy się wynikiem 40:30”. Bukmacherzy czasem pozwalają także typować liczbę w piłek w danym gemie.
W przypadku zakładów live pojawiają się także możliwości typowania wyniku całego meczu czy konkretnego seta. Częstym zjawiskiem jest także określanie parzystej lub nieparzystej liczby piłek w gemie/secie. Zakłady bukmacherskie na tenis na żywo, to jeszcze bogatsza oferta niż przedmeczowe opcje jaką serwują bukmacherzy.
Zakłady na tenis często opierają się także na handicapach. Dotyczą one przede wszystkim różnicy punktowej w danym secie, ale nie tylko. Poza handicapami popularne są zakłady typu poniżej/powyżej. Te mogą określać dokonania indywidualne zawodnika – np. liczbę wygranych gemów, lub ogólne dla całego meczu – np. liczbę gemów rozegranych w danym secie bądź całym pojedynku.
Zakłady na tenis. Gdzie i kiedy można je zawierać?
Tenis jest obok piłki nożnej najpopularniejszą dyscypliną sportu, na którą oferowane są zakłady bukmacherskie. To oznacza, że obstawianie tenisa możliwe jest u każdego legalnego bukmachera w Polsce.
Sporym atutem jest także duża ilość imprez tenisowych w ciągu roku. To oznacza, że typowanie na tenis jest możliwe niemal codziennie, przez wiele miesięcy i to w przy bardzo solidnej ofercie kursów i zdarzeń. Oczywiście światowy tour ma również przerwę w tenisowym kalendarzu i zazwyczaj miesiące zimowe to znikoma szansa na typowanie tenisowym zmagań, ale w skali roku liczba turniejów jest doprawdy imponująca.
Najbogatsza oferta zakładów dostępna jest przy okazji największych imprez. To rzecz jasna turnieje Wielkiego Szlema, turnieje ATP 1000 i WTA 1000, turnieje ATP 500 i WTA 500, zmagania ATP Finals i WTA Finals, mecze Pucharu Davisa czy Pucharu Billie Jean King (dawniej Fed Cup, Puchar Federacji). Równie prestiżowe, a co za tym szeroko oferujące u bukmacherów obstawianie na tenis, są Igrzyska Olimpijskie.
Jednak nie tylko największe wydarzenia znajdują się w ofercie zakładów. Także mniejsze turnieje dość powszechnie są obecne w portfolio bukmacherów. Są to zarówno „250-tki” męskiego i kobiecego touru, jak i niektóre Challengery oraz imprezy ITF. W tym przypadku typowanie na tenis możliwe jest przy nieco mniejszej ofercie zdarzeń na konkretne mecze, ale nadal zakłady bukmacherskie na takie wydarzenia można znaleźć w ofercie legalnych bukmacherów.
Bardzo bogata liczba turniejów, spora oferta jaką ma dla typerów niemal każdy bukmacher – to niewątpliwe atuty jakie w kontekście zakładów proponuje nam tenis. Kiedy jednak obstawianie tenisa jest możliwe? Tu odpowiedź również jest optymistyczna – niemal w każdym momencie, także w trakcie meczów.
Zakłady live, co zostało już wspomniane wcześniej, są bardzo powszechną i rozbudowaną ofertą w przypadku tenisa. Specyfika tej dyscypliny sportu pozwala proponować zakłady na żywo. Tu oczywiście mowa przede wszystkim o ofercie internetowej. By zatem wykorzystywać w pełni potencjał zakładów live na tenis przyda się dedykowana aplikacja, którą obecnie posiada niemal każdy liczący się bukmacher, oraz konto w serwisie on-line.
Najlepsi tenisiści, a zakłady bukmacherskie
Obstawianie na tenis jest bardzo popularne, ale nie wszyscy typerzy są mocno zaangażowani w samą dyscyplinę. Wiele osób śledzi po prostu światową czołówkę i na tej podstawie decyduje się zawierać zakłady z bukmacherami. Istotnie, największe gwiazdy ATP i WTA często przynoszą najłatwiejsze – nawet jeśli nie największe – zyski. Oczywiście nie można zapominać o niespodziankach, które jak to w sporcie lubią się zdarzać, ale zdecydowanie wczesne fazy turnieju to znikoma ilość błędów najlepszych tenisistów.
Kto dzielił i rządził w światowym tenisie w ostatnich latach (stan na połowę 2021 roku, część osiągnięć mogła zatem ulec zmianie)? Warto spojrzeć na listę, by wiedzieć według jakiego klucza nawet mniej zaangażowani w tenisa gracze mogli wyszukiwać tzw. pewniaków.
Jeśli chodzi o polskich graczy, to przede wszystkim w grę wchodzą dwa nazwiska – Agnieszka Radwańska oraz Iga Świątek. Obie zawodniczki w kobiecym tenisie narobiły sporo zamieszania, co także przełożyło się na spore zainteresowanie ich występami przez typerów. Wśród panów warto wymienić takie nazwiska jak Hubert Hurkacz, Łukasz Kubot czy Jerzy Janowicz, a także duet Mariusz Fyrstenberg/ Marcin Matkowski.
Światowe sławy tenisa to przede wszystkim Serena Williams wśród pań, a także trio męskiego singla – Novak Djoković, Rafel Nadal i Roger Federer. Typowanie zwycięstw tych graczy z pewnością zapewniło wiele wygranych kuponów.
- Czołowi polscy tenisiści/tenisistki w XXI wieku (stan na lipiec 2021):
Agnieszka Radwańska – Od tej zawodniczki zaczął się złoty okres w polskim tenisie w XXI wieku. Agnieszka Radwańska w trakcie swojej kariery awansowała do 28 finałów w cyklu WTA, wygrała z nich aż 20. Raz była finalistką wielkoszlemowego Wimbledonu, gdzie musiała uznać wyższość Sereny Williams. Poza singlowymi sukcesami Agnieszka Radwańska zdołała także czterokrotnie zagrać w finałach deblowych, w tym dwukrotnie wygrywała turnieje. Polka przede wszystkim brylowała na kortach twardych, choć w karierze osiągała dobre wyniki również na trawie czy mączce. Co ciekawe, Agnieszka Radwańska wygrywała dwa turnieje wielkoszlemowe jako juniorka – Wimbledon i French Open, a wiec rozgrywki odpowiednio na kortach trawiastych i ceglanych. Ponadto Agnieszka Radwańska w 2015 roku wygrała z Jerzym Janowiczem Puchar Hopmana, trzykrotnie występowała na Igrzyskach Olimpijskich i była drugą po Wojciechu Fibaku osobą z Polski w czołowej 10 światowego rankingu tenisowego, w tym pierwszą kobietą. W trakcie kariery zdobywała także wiele nagród WTA m.in. za najlepsze zagrania. Właśnie świetny technicznie styl przyniósł Radwańskiej sporo sukcesów, mimo nieco słabszych warunków fizycznych.
Iga Świątek – Wejście do światowego tenisa, które zanotowała Iga Świątek, to jedno z największych wydarzeń w polskim sporcie w XXI wieku. Młoda zawodniczka wygrała wielkoszlemowy turniej Roland Garros w 2020 roku i jako pierwszy reprezentant Polski odniosła sukces w singlowej odsłonie jednego z czterech największych turniejów tenisowych na świecie. Iga Świątek szybko znalazła się w czołówce światowego rankingu WTA. Poza French Open Iga Świątek zdołała odnieść sukcesy w turniejach WTA w Adelajdzie czy Rzymie (sezon 2021) i notowała równe występy w kolejnych turniejach wielkoszlemowych. Iga Świątek wysoki poziom osiągnęła w bardzo młodym wieku, ale jej podejście do sportu skutkowało utrzymywaniem dobrej formy bez narzucania sobie zbędnej presji. To sprawia, że przyszłość przed Polską kroi się ciekawie i przyszłość może przynieść jeszcze wiele sukcesów.
Hubert Hurkacz – W przeciwieństwie do swoich koleżanek, Hubert Hurkacz nie podbił światowego tenisa w wieku juniorskim. Jednak i wtedy zdołał pokazać się z dobrej strony osiągając finał Australian Open w grze podwójnej. W seniorskiej karierze pierwszy triumf przyszedł w turnieju ATP Winston-Salem w 2019 roku. Bardzo udany w wykonania Huberta Hurkacza był rok 2021, gdzie Polak turnieje w Delray Beach oraz w Miami. Przede wszystkim tytuł w Miami o randze ATP 1000 był sporym osiągnięciem. Do tego w 2021 doszedł półfinał Wimbledonu po wyeliminowaniu Rogera Federera. Hubert Hurkacz tym samym doskoczył do TOP 10 rankingu ATP i stał się jednym z ciekawszych nazwisk w światowym tenisie męskim.
Łukasz Kubot – Przykład pokazujący dobitnie, że w tenisie warto zwracać uwagę nie tylko na rozgrywki singlistów. Łukasz Kubot oczywiście występował również w takich zmaganiach, ale największe sukcesy odnosił w grze podwójnej. Łukasz Kubot był liderem rankingu ATP deblistów, dwukrotnie wygrywał także turnieje wielkoszlemowe. Tak było w Australian Open w 2014 roku oraz w Wimbledonie w 2017. W sumie na swoim koncie ma 27 triumfów w turniejach ATP w grze podwójnej. W trakcie kariery grał w parze z kilkoma zawodnikami, ale najlepsze wyniki – w tym m.in. triumf w Wimbledonie – osiągnął grając z Brazylijczykiem, Marcelo Melo. W rankingu singlowym ATP najwyżej sklasyfikowany był na 41 miejscu. Wynik dużo słabszy niż w przypadku debla, ale i tak Łukasz Kubot był pierwszym Polakiem od czasów Wojciecha Fibaka, który awansował do najlepszej 100 i najlepszej 50 rankingu męskiego singla.
Jerzy Janowicz – Jedno z głośniejszych nazwisk w polskim tenisie w drugiej dekadzie XXI wieku. Ostatecznie Jerzy Janowicz nie mógł pochwalić się triumfem w głównych turniejach ATP, ale kilkukrotnie pokonywał wyżej notowanych rywali. Jerzy Janowicz najwyżej notowany był na 14 miejscu w rankingu singlistów i trzykrotnie grał w finałach głównego cyklu, w tym dwukrotnie w hali. Jednym z najlepszych wyników w seniorskiej karierze Jerzego Janowicza był półfinał Wimbledonu w 2013 roku. W roku 2015 – wspólnie z Agnieszką Radwańską – wygrał Puchar Hopmana. Janowicz jest przykładem gracza, którego karierę w pewien sposób skomplikowały kontuzje. Obstawianie meczów tego tenisisty u bukmacherów często bywało kłopotliwe. Janowicz potrafił pokonywać faworytów, ale także przegrywać z niżej notowanymi zawodnikami. Jest to też pewna przestroga dla typerów pokazująca, że i w tym sporcie faworyt nie zawsze jest pewniakiem.
- Czołowi zagraniczni tenisiści w XXI wieku (stan na lipiec 2021):
Roger Federer – Człowiek, który bukmacherom spędzał sen z powiek. Ilość sukcesów Szwajcara jest tak duża, że swego czasu typowanie jego zwycięstw oznaczało niemalże pewną wygraną. Roger Federer wygrał ponad 100 turniejów ATP, w tym aż 20 turniejów Wielkiego Szlema (ponad 30 razy grał w finałach tychże turniejów). Ponadto Roger Federer ma na swoim koncie dwa medale olimpijskie. Złoto w grze podwójnej z Pekinu oraz srebro w grze singlowej z Londynu. Same turnieje rangi ATP 1000 to 28 wygranych, a w finałach tychże grał aż 50 razy. Przez wiele miesięcy Federer był liderem światowego rankingu, a jego rywalizacja z Rafaelem Nadalem i Novakiem Djokoviciem stały się największym wydarzeniem w nowożytnej historii tenisa.
Rafael Nadal – Największy rywal Federera i kolejna legenda tenisa. Rafael Nadal, podobnie jak Szwajcar, wygrał 20 turniejów wielkoszlemowych (stan na połowę 2021 roku) w tym zanotował aż 13 triumfów w turnieju French Open. Hiszpan nigdy nie przegrał finału na kortach Rolanda Garrosa. W sumie Rafael Nadal wygrał blisko 90 turniejów ATP i do spółki z Federem, a także Novakiem Djokoviciem, zdominował męskiego singla w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku. Nadal również przez długi czas mógł szczycić się pozycją lidera rankingu ATP. Na swoim koncie ma również dwa złote medale Igrzysk Olimpijskich. Singlowe złoto z Pekinu a także deblowe złoto z Rio de Janeiro. Hiszpan zawsze najmocniejszy był na kortach ceglanych, ale sporo sukcesów odniósł również na innych nawierzchniach.
Novak Djoković – Ostatnie z „wielkiej trójki” męskiego tenisa. Novak Djoković wygrywając Wimbledon w 2021 roku zrównał się w liczbie tytułów wielkoszlemowych z Federerem i Nadalem. Ten sukces był jego 20 w karierze a przed Serbem spore szanse na wyśrubowanie rekordu. Już w 2021 roku miał blisko 90 wygranych w turniejach ATP na swoim koncie. Podobnie jak dwaj najwięksi rywalem Novak Djoković długie miesiące przewodził w listach rankingowych i tu także może wyśrubować rekord tygodni spędzonych na pozycji numer 1. Sporą siłą Djokovicia jest uniwersalność. Potrafi radzić sobie na wielu nawierzchniach, dobrze czuje się grając z rywalami o rożnym stylu.
Andy Murray – Podczas hegemonii trzech wspomnianych wyżej dżentelmenów niewielu zawodników mogło się z nimi równać. Jednym z niewielu, którzy potrafili nawiązywać walkę, był Andy Murray. Brytyjczyk bywał numerem 1 rankingu ATP, wygrał blisko 50 turniejów w trakcie swojej kariery w tym 3 turnieje wielkoszlemowe. Dwukrotnie był to Wimbledon i raz US Open. W finałach Wielkiego Szlema Andy Murray grał 11 razy. Murray zdobył dwa złote medale podczas IO w grze pojedynczej – w Londynie i Rio de Janeiro, a także srebro w grze mieszanej. Patrząc na czasy w jakich Andy Murray rywalizował, a więc podczas najlepszej formy wyżej opisanej trójki, jego osiągnięcia trzeba uznać za bardzo dobre. Był także chętnie typowanym w zakładach bukmacherskich zawodnikiem, bowiem kursy na jego wygrane były wyższe niż Federera, Nadala czy Djokovicia, a równie często potrafił kończyć mecze zwycięstwem.
Stan Wawrinka – Rodak Rogera Federera, który także przez kilka lat był w ścisłej czołówce rankingów ATP. W rankingu światowym najwyżej znajdował się na 3 miejscu, a podczas kariery wygrał 16 turniejów rangi ATP w tym 3 turnieje cyklu Wielkiego Szlema. Najlepsze lata jego kariery przypadły na lata 2014-2016. Właśnie wtedy kolejno wygrywał w Australian Open (2014), Roland Garros (2015) i US Open (2016). Wawrinka jest również przykładem zawodnika, który chętnie był typowany u bukmacherów. Z racji swoich umiejętności wiele meczów, a szczególnie we wczesnych fazach turniejów, wygrywał dość pewnie. Jego status pozwalał jednak „ustrzelić” dobre kursy. Stan Wawrinka to przykład jednego z wielu zawodników szerokiego TOPu, których znajomość pozwalała na dobre obstawianie tenisa. Stan Wawrinka został także Mistrzem Olimpijskim w grze podwójnej z Pekinu, gdzie występował w parze z Rogerem Federerem.
- Czołowe zagraniczne tenisistki w XXI wieku (stan na lipiec 2021):
Serena Williams – O ile w męskim tenisie XXI wiek kojarzy się z dominacją trzech zawodników, o tyle kobiecy tenis należał przez wiele lat niemalże w pełni do Sereny Williams. Amerykanka wygrała w swojej karierze 23 turnieje rangi Wielkiego Szlema w grze pojedynczej i 14 w grze podwójnej (zawsze w parze ze swoją siostrą, Venus Williams). W sumie wygrała ponad 70 turniejów w grze pojedynczej i ponad 20 w grze podwójnej, przez 5 lat kończyła sezon jako liderka światowego rankingu. Serena Williams ma również na swoim koncie złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie w singlu i aż 3 złota olimpijskie w deblu – w Sydney, Pekinie i Londynie. Serena Williams była drugą po Steffi Graf zdobywczynią Karierowego Wielkiego Szlema wśród pań, a jako pierwsza w historii to samo powtórzyła również w grze deblowej.
Maria Szarapowa – Zawodniczka zawdzięczająca swoją sławę zarówno występom na korcie, jak popularnością w życiu prywatnym. Nie da się jednak ukryć, że Maria Szarapowa była swego czasu jedną z czołowych zawodniczek rankingu WTA, docierają w 2005 do pozycji numer 1. W trakcie swojej kariery wygrała 36 turniejów WTA oraz 4 turnieje ITF. Rosjanka zdobyła również Karierowego Wielkiego Szlema za wygraną każdego z turniejów wielkoszlemowych w trakcie swojej kariery. W sumie ma na koncie 5 wygranych w największych imprezach – dwukrotnie wygrywała French Open. Pięć razy przegrywała także finały turniejów Wielkiego Szlema. Maria Szarapowa jest także srebrną medalistką IO w Londynie. Cieniem na karierze Rosjanki położyła się afera dopingowa, która wybuchła w 2016 roku. Szarapowa najpierw ukarana została dyskwalifikacją na 24 miesiące, ostatecznie karę zmniejszono do 15 miesięcy.
Caroline Woźniacki – Kolejna z zawodniczek, która w trakcie swojej kariery zdołała awansować na miejsce numer 1 w rankingu WTA (na tej pozycji kończyła sezony 2010 i 2011). W trakcie kariery 30-krotnie triumfowała w turniejach głównego cyklu, w tym raz w turnieju Australian Open (2018) zaliczanym do cyklu turniejów wielkoszlemowych. Caroline Woźniacki wygrała także m.in. Turniej Mistrzyń w 2017 roku i dwukrotnie grała w finałach US Open (oba były przegrane). Caroline Woźniacki jest dobrym przykładem częstej rotacji na szczytach kobiecego tenisa, który jest bardziej zmienny i nieprzewidywalny niż tenis męski. To także zależność, którą warto znać w przypadku typowania tenisa u bukmacherów.
Wiktoria Azarenka – Białorusinka wygrała dwukrotnie Australian Open, a więc imprezę zaliczaną do cyklu Wielkiego Szlema. W sumie triumfowała w ponad 20 turniejach singlowych i blisko 10 turniejach deblowych w cyklu WTA. Ma na swoim koncie dwa medale olimpijskie – złoto w mikście i brąz w singlu podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Wiktoria Azarenka rok 2012 zakończyła jako lidera rankingu światowego. Rok 2013 przyniósł jej 2 miejsce na koniec roku. Kolejne były już nieco słabsze w wykonaniu zawodniczki, ale Wiktoria Azarenka mocno zapisała się w pamięci kibiców kobiecego tenisa w drugiej dekadzie XXI wieku.
Justine Henin – Zawodniczka zakończyła swoją karierę w 2011 i do tego czasu zdołała wygrać 43 turnieje WTA, w tym 7 turniejów wielkoszlemowych. Jedynym turniejem z wielkiej czwórki, którego wygrać się Justine Henin nie udało był Wimbledon. Belgijka zakończyła rok 2003 jako liderka rankingu WTA, a dwukrotnie wygrywała tytuł tenisistki roku – w roku 2003 i 2007. Zgarnęła również nagrodę za powrót roku w 2010. Justine Henin była obok Kim Clijsters jedną z dwóch reprezentantek Belgii, które osiągały bardzo dobre wyniki na początku XXI wieku. W sumie w karierze obie panie spotkały się 25 razy. Justine Henin była bardzo barwną postacią w kobiecym tenisie. Swego czasu jej popularność – szczególnie w Belgii – można było przyrównać do tej, którą osiągały największe gwiazdy światowego sportu.
Obstawianie tenisa – podsumowanie
Typowanie tenisa dla wielu osób sprowadza się do obstawiania meczów najbardziej popularnych i najlepszych zawodników. To droga, która często przynosi dość pewne wygrane, choć oczywiście i niespodzianki w tenisie się zdarzają. Bardziej obeznani z dyscypliną typerzy decydują się na obstawianie również mniej znanych i niżej notowanych graczy. To znacznie poszerza możliwości, bowiem turniejów tenisowych jest naprawdę sporo.
Tenisa typować można u praktycznie każdego legalnego bukmachera w Polsce. To druga, obok piłki nożnej, najpopularniejsza dyscyplina sportu w ofercie bukmacherów. Spore możliwości daje typowanie tenisa na żywo. Tu w krótkim czasie można znaleźć sporo zakładów nawet na pojedyncze gemy w danym spotkaniu.
Najpopularniejsze zakłady na tenis dotyczą oczywiście zwycięzców danego meczu czy turnieju, ale także wygranych setów czy liczby punktów zdobytych w całym meczu (łącznie lub przez danego zawodnika). Podobnie jak w przypadku wielu innych dyscyplin sportu bukmacherzy dla fanów tenisa szykują często oferty specjalne. Te spotkać można przy okazji największych tenisowych imprez takich jak turnieje z cyklu Wielkiego Szlema.