Wyścigi psów
Zakłady na prawdziwe wyścigi psów możesz obstawiać w Polsce u legalnego bukmachera:
Odbierz zakład bez ryzyka do 500 zł w GO+bet, rejestrując się z kodem: MAKSYMALNYBONUS
Zakłady na wirtualne wyścigi psów (generowane przez komputer) możesz obstawiać w Polsce legalnie – polecani bukmacherzy:
Graj za darmo o 7.500 zł w gotówce i niższe nagrody, co 3-4 dni! Wpłata depozytu nie jest wymagana. Załóż konto z kodem: MAKSYMALNYBONUS
<< Ranking legalnych bukmacherów w Polsce >>
<< Zakłady bukmacherskie na wyścigi konne >>
Czym są wyścigi psów? Czy w Polsce możliwe jest ich obstawianie?
Wyścigi psów to sport, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem w krajach anglosaskich, a na gonitwy stawiane są tam nawet miliardy dolarów w skali roku. W Polsce, choć organizacja wyścigów psów jest pod pewnymi warunkami dozwolona, to nie ma możliwości wnoszenia zakładów na wyścigi organizowane w Polsce. Legalni bukmacherzy oferują jednak zakłady bukmacherskie na zagraniczne gonitwy chartów oraz wirtualne wyścigi psów (kliknij tutaj, aby zobaczyć jak wyglądają zakłady na wirtualne wyścigi psów). W poniższym artykule opisujemy, na czym polegają wyścigi psów, jak wygląda ich organizacja w Polsce i na świecie oraz czym charakteryzuje się typowanie wyników rzeczywistych i wirtualnych gonitw psów.
Na czym polegają wyścigi psów?
Na początek wyjaśnijmy, że w profesjonalnych wyścigach psów udział biorą najczęściej charty, a konkretnie jedna z najszybszych psich ras świata, czyli greyhound. Inne rasy też mogą się ścigać, jednak warunkiem jest, aby w danej gonitwie współzawodniczyły psy tej samej rasy. Wyścigi psów nie mają nic wspólnego z polowaniem na żywe zwierzęta. Pierwotnie charty faktycznie używane były przez szlachtę (szczególnie brytyjską) do polowań, jednak obecnie takie praktyki są zakazane niemal w całej Europie, w tym w Polsce. Niesamowita prędkość, jaką potrafią rozwinąć najlepsze z psów wyścigowych (ponad 70 km/h), znajduje obecnie inne zastosowanie. Dzięki niej wyścigi psów charakteryzuje niezwykle dynamiczna akcja, której towarzyszy ogromna adrenalina u kibicujących psom widzów. W klasycznej wersji wyścigu zwycięzcą jest ten pies, który jako pierwszy dobiegnie do mety, można jednak wyróżnić kilka rodzajów gonitw. Do wyścigów psów zaliczamy:
Wyścigi psów torowe
Psy ścigają ofiarę, którą jest tzw. sztuczny zając, a poruszają się po specjalnym torze. Tor przeznaczony do wyścigów psów musi spełniać odpowiednie normy. Najlepsze tory mają piaszczystą nawierzchnię o odpowiednim wyprofilowaniu, co pomaga chartom pokonywać zakręty. Długość toru zależna jest od wielkości psów, dla tych małych wynosi między 250 a 500 m, a dla dużych nawet 900 m. Liczba zawodników to maksymalnie 6 psów, które ruszają z boksów startowych i gonią przynętę. Dla łatwego odróżnienia uczestniczących w gonitwie psów, zakłada im się koszulki o odmiennych kolorach. Wygrywa oczywiście pies, który pierwszy przekroczy linię mety. Wyścigi psów po torze są przeznaczone tylko dla tych zwierząt, które posiadają licencję torową. Ten rodzaj wyścigów psów jest wersją klasyczną sportu, z którą w krajach takich jak Wielka Brytania czy Australia wiąże się olbrzymi rynek zakładów bukmacherskich. Obecnie w wielu państwach zawody tego typu są nielegalne, jednak w Polsce sama ich organizacja nie jest zakazana.
Coursing
Wyścigi psów tego typu również polegają na ściganiu przez zawodników przynęty np. atrapy zająca, jednak tu psy gonią ją w naturalnym, otwartym terenie, takim jak łąki i inne tereny zielone. Trzeba pamiętać, że nie każdy teren jest odpowiedni do urządzania zawodów tego rodzaju, gdyż wszelkie dziury czy kamienie stwarzają olbrzymie zagrożenie poważnej kontuzji. Natomiast elementy krajobrazu, które są z daleka widoczne (np. krzaki, drzewa czy strumienie) stanowią ciekawe urozmaicenie gonitwy. Psy nie startują z boksów, tylko na odpowiednią komendę „z ręki”, mając nałożone specjalne czepraki lub obroże. Największą popularnością cieszą się te coursingowe wyścigi psów, które polegają na rywalizacji 2 psów. Podczas gonitwy sędziowie oceniają i punktują psy według kilku kryteriów, mianowicie szybkości, zaciętości, zręczności, inteligencji, a także kondycji, tak więc w przeciwieństwie do wyścigów torowych, nie tylko szybkość ma znaczenie. Mniejsze psy mają do przebiegnięcia od 400 do 700 m, a większe od 500 do 1000 m. Ścigające przynętę psy muszą posiadać licencję coursingową.
Canicross
Te wyścigi psów mają zupełnie inny charakter od poprzednich, gdyż psy biorą udział w biegach przełajowych nie same, ale razem z właścicielem. Pies i tzw. maszer połączeni są smyczą z amortyzatorem, a zwierzę biegnące z przodu ułatwia bieg człowiekowi. Nie ma tu również przynęty.
Wyścigi psów na świecie
Za ojczyznę wyścigów psów uważa się Stany Zjednoczone, gdzie w 1876 r. zorganizowano pierwsze tego typu zawody. To tu właśnie Owen Patrick Smith w 1912 r. skonstruował „sztucznego zająca” i rozpoczął popularyzację tego sportu. Wyścigi psów nadal są bardzo popularne w krajach anglosaskich, np. Wielkiej Brytanii, Australii, czy Stanach Zjednoczonych (choć w wielu stanach są one jednak nielegalne) oraz w Hiszpanii. W tych krajach zakłady bukmacherskie na wyścigi psów są nie tylko legalne, ale stanowią wręcz potężną gałąź branży bukmacherskiej. Przykładowo, w Australii w 2014 r. gonitwy psów były drugą najczęściej obstawianą dyscypliną sportową (łącznie wniesione stawki wyniosły 3 miliardy dolarów). Zakłady bukmacherskie na wyścigi psów są też obecne w zasadzie u wszystkich najważniejszych bukmacherów w Wielkiej Brytanii (a już na pewno u tych, których specjalnością są wyścigi konne). Jak natomiast wygląda sama branża wyścigów psów?
Legalne wyścigi psów z założenia organizowane są w sposób humanitarny i sposób traktowania psów wyścigowych regulowany jest przez odrębne przepisy. W Wielkiej Brytanii nadzór nad nimi sprawuje organizacja Greyhound Board of Great Britain, która posiada specjalny regulamin organizacji wyścigów psów. Brytyjskie licencjonowane tory służące do wyścigów psów muszą przestrzegać tych zasad, co wyklucza np. stosowanie dopingu (kontrola antydopingowa) czy udziału w wyścigach niegotowych na to zwierząt. Psy, które biorą udział w wyścigach nie mogą być zbyt młode, dolna granica wieku to 12 miesięcy. Zanim nie osiągną tego wieku, powinny mieć zapewnioną dużą przestrzeń, tak by mogły swobodnie biegać. Treningiem psów zajmują się wyspecjalizowani szkoleniowcy, a pies musi mieć zapewnioną zbilansowaną dietę i oczywiście dostęp do świeżej wody. W gonitwach psów zwierzę zaczyna startować w wieku 18-19 miesięcy. Po zakończeniu kariery psa wyścigowego, właściciel z reguły szuka mu nowego domu, w którym młody „emeryt” spędzi resztę swojego życia.
Niestety nie wszędzie i nie zawsze psy traktowane są w taki sposób. Nawet w Wielkiej Brytanii funkcjonują nielicencjonowane tory, gdzie przepisy Greyhound Board of Great Britain nie muszą być przestrzegane. Dużym problemem jest np. to, co się dzieje z psami, które są hodowane tylko na potrzeby wyścigów, kiedy doznają one poważnej kontuzji, rozchorują się lub zwyczajnie zestarzeją – i chodzi tu o przekroczenie wieku, w którym są u szczytu swych możliwości, czyli około 4 czy 5 lat. O przedmiotowym traktowaniu psów głośno było m.in. właśnie w Wielkiej Brytanii, dlatego aktywiści nawołują do zakazania wszelkich komercyjnych wyścigów psów, gdyż ich zdaniem organizacja zawodów, z którymi wiążą się duże pieniądze, sprzyja krzywdzeniu zwierząt.
Wyścigi psów w Polsce
Wyścigi psów organizowane są u nas przez Związek Kynologiczny w Polsce. Jest to organizacja, która jest członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) z siedzibą w Belgii. Jednostka ta jest nadrzędna dla najważniejszych organizacji kynologicznych większości państw świata (wyjątek stanowią jednak np. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania). Normy ustalone przez FCI zabraniają urządzania zakładów bukmacherskich na wyścigi psów, dlatego na gonitwy organizowane w Polsce nie są przyjmowane żadne legalne zakłady bukmacherskie. Związek Kynologiczny w Polsce zajmuje się natomiast m.in. organizacją wyścigów psów i wydawaniem licencji dla chartów (torowych i coursingowych), które są potrzebne, jeśli pies ma brać udział w gonitwach. Na stronie internetowej organizacji można znaleźć kalendarz imprez oraz wszelkie regulaminy i formularze. Zamieszczone są tam również informacje na temat Pucharu Polski, który stanowi jedną z opcji zakwalifikowania się psa do Mistrzostw Europy. Wśród imprez znajdują się zarówno wyścigi psów o charakterze regionalnym, (typu Grand Prix Polski Zachodniej czy Mistrzostwa Śląska), jak i ogólnopolskie (Grand Prix Polski czy Mistrzostwa Polski). Jednak liczba samych wyścigów psów nie jest duża, oscyluje w okolicy 10 imprez w ciągu roku. Większość z nich to wyścigi psów coursingowe, a sezon trwa tu od kwietnia do października. Jeśli chodzi o wyścigi psów w Polsce, tak jak niemal w całej Europie, organizowane są one obecnie w formie niekomercyjnej. Ma to więc być z założenia rozrywka dla miłośników psów i samych zwierząt, a brak cennych nagród zapobiega przypadkom przemęczania psów.
Zakłady bukmacherskie na wyścigi psów u legalnych bukmacherów w Polsce
Wyjaśniliśmy już, dlaczego na wyścigi psów odbywające się w Polsce nie mogą być przyjmowane zakłady bukmacherskie. Jednak fani tej dyscypliny mogą znaleźć u legalnych bukmacherów ofertę zakładów sportowych na gonitwy, które mają miejsce za granicą. Gracze mają do wyboru wiele rodzajów zakładów i oczywiście to, jakie rynki zdarzeń znajdują się w ofercie, może się znacznie różnić u poszczególnych bukmacherów (odmienna bywa też terminologia). Podstawowy i cieszący się największą popularnością jest oczywiście zakład na zwycięzcę wyścigu (win). O to, który chart jako pierwszy dobiegnie do linii mety, zakładają się zarówno „starzy wyjadacze”, jak i zupełnie nowi typerzy. Inną opcją są zakłady, w których gracz musi wskazać, który pies zajmie 1. albo 2. miejsce (place) czy nawet 1 z 3 pierwszych miejsc (show). Można także zawierać zakłady, w których trzeba wytypować 2 psy, które ukończą wyścig na 1. i 2. miejscu i znaczenie ma ich dokładna kolejność (forecast) czy 3 psy, które zajmą 3 pierwsze miejsca, również wskazując ich kolejność (tricast). Zakłady przyjmowane są też bez uwzględnienia kolejności, czyli np. wystarczy wytypować 3 psy, które zajmą 3 pierwsze miejsca w dowolnej konfiguracji (trio). Jeśli jesteśmy bardzo pewni formy danego psa, możemy też obstawiać jego wygraną np. w 3 wyścigach z rzędu (pick 3) czy nawet 6 gonitwach pod rząd (pick 6). Takie zakłady, jeśli są obstawione trafnie, mogą przynieść naprawdę duże wygrane. Rodzajów zakładów jest oczywiście więcej, a niektóre z nich stanowią kombinację tych prostszych zakładów. Niestety legalni bukmacherzy w Polsce ograniczają się raczej do podstawowych rodzajów zakładów, a czasem oferują zakłady tylko na zwycięzcę. Trzeba natomiast wiedzieć, że poszczególne rodzaje zakładów mogą być stosowane tylko przy określonej minimalnej liczbie psów biorących udział w wyścigu.
Czym są zakłady na wirtualne wyścigi psów?
W związku z dość okrojoną ofertą zakładów na wyścigi prawdziwych chartów, jaką przedstawiają bukmacherzy w Polsce, ciekawą alternatywą mogą się okazać zakłady bukmacherskie na wirtualne wyścigi psów. Czym w ogóle są wirtualne dyscypliny sportowe? Otóż są to generowane przez program komputerowy zdarzenia sportowe, które są prezentowane w formie animacji, z reguły o bardzo dobrej jakości wizualnej. Oczywiście wirtualne wersje dyscyplin sportowych zachowują zasady wyjściowego sportu. Można więc np. oglądać wirtualne mecze piłki nożnej, gdzie o zwycięstwo grają wymyślone drużyny i tak jak w zwykłym meczu futbolowym padają tu bramki, są żółte i czerwone kartki, karne, hattricki itd. Jednak przebieg meczu nie jest przez kogoś zaplanowany i wyreżyserowany, choć opiera się w dużej mierze o wygenerowane statystyki drużyn i zawodników. Dlatego też jak najbardziej można przewidywać, jaki będzie wynik wirtualnego spotkania sportowego i stawiać na niego zakłady bukmacherskie. Co jednak ważne, wirtualne mecze czy wyścigi odbywają się na okrągło – przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Dlatego od chwili, gdy bukmacher udostępnia statystyki dotyczące spotkania, które ma nastąpić, jest niewiele czasu na ich analizę i postawienie zakładu (2-3 minuty). Tak jak w realnych zawodach również tu zawsze jest jednak pewien element losowości wyniku. Jako dużą zaletę wirtualnych sportów często podawany jest szybki czas rozgrywania spotkań, dzięki czemu ich oglądaniu towarzyszą intensywne emocje a gracze szybko znają wyniki zakładów. Dzięki temu bez problemu można oglądać i typować dużą ilość rozgrywek. Z drugiej strony szybkie tempo stawianych zakładów stwarza duże zagrożenie uzależnieniem od hazardu, dlatego do zakładów bukmacherskich na wirtualne sporty należy podchodzić ze szczególną rozwagą.
Polscy fani wyścigów psów mogą więc wnosić zakłady bukmacherskie na takie wirtualne odpowiedniki realnych wyścigi psów, gdyż niektórzy licencjonowani bukmacherzy w Polsce udostępniają taką możliwość. Są to wyścigi torowe, gdzie startuje 6 chartów. Każdy pies ma swój numer startowy, a bukmacher określa osobny kurs na każdego zawodnika. Gracz ma za zadanie wytypować, który pies jako pierwszy przekroczy linię mety, choć dostępne są też inne rynki zdarzeń. Tak jak w zakładach na prawdziwe wyścigi psów poza zakładem na zwycięzcę można tu też typować inne miejsca, np. 1. i 2. albo np. obstawić, że dany pies będzie pierwszy lub drugi itp. Można również spotkać ciekawe opcje typu „powyżej/poniżej” czy „parzyste/nieparzyste”, jednak konkrety najlepiej sprawdzać w ofertach samych bukmacherów. Jeśli chodzi o taki wirtualny wyścig, to trwa on z reguły około 2 minuty. Zaraz po jego zakończeniu dochodzi do rozliczenia postawionego kuponu, a gracz może od razu przejść do analizy i obstawiania kolejnego wyścigu psów, który rozpoczyna się po bardzo krótkim czasie od poprzedniego (też około 2 minuty).
Możesz obstawiać wirtualne wyścigi psów u legalnego bukmachera Superbet
Jak zawierać zakłady na wirtualne wyścigi psów?
Samo wnoszenie zakładu bukmacherskiego na wirtualne wyścigi psów nie różni się niczym od obstawiania sportów tradycyjnych. Jeśli bukmacher udostępnia ofertę na sporty wirtualne w punktach naziemnych, wystarczy postawić kupon na wybrany typ u pracownika lokalu lub poprzez terminal samoobsługowy. Natomiast w przypadku zakładów bukmacherskich przez Internet, konieczne jest posiadanie aktywnego konta gracza. Legalni bukmacherzy mają obowiązek wymagać rejestracji indywidualnego konta gracza i weryfikacji (na podstawie przesłanego skanu dokumentu tożsamości) wieku użytkownika. Najczęściej można też założyć konto tymczasowe, korzystając z uproszczonej rejestracji, jednak w tym przypadku wszelkie wypłaty środków z konta na rachunek bankowy możliwe są dopiero po dokończeniu procesu rejestracji. Jeśli posiadamy konto u danego bukmachera, po zalogowaniu powinniśmy odszukać na stronie internetowej miejsce, w którym znajdują się sporty wirtualne (z reguły poświęcona jest im specjalna zakładka), a następnie odnaleźć zakłady na wyścigi psów. Kolejne techniczne kwestie dotyczące stawiania kuponu też są standardowe. Żeby grać, trzeba mieć na koncie jakieś środki finansowe lub bonusowe i wtedy można obstawiać zakłady bukmacherskie. Trzeba tylko wybrać dany zakład, podać jego stawkę, zatwierdzić i można czekać na wyniki. Jeśli wynik jest pozytywny, jak najbardziej realne środki trafiają na konto gracza (wyjątkiem mogą być zakłady postawione za środki bonusowe, ale to należy sprawdzić w warunkach danej promocji).
Wyścigi psów – podsumowanie
Wyścigi psów to piękny i ekscytujący sport, o ile radość z niego czerpie nie tylko właściciel zwierzęcia czy gracze, którzy trafnie obstawili wynik gonitwy. Ściganie zwierzyny, nawet jeśli jest to tylko „sztuczny zając”, leży w naturze chartów i jeśli tylko zwierzęta nie są przetrenowane, w złym stanie zdrowia czy zwyczajnie nieprzygotowane, gonitwa sprawia im ogromną frajdę i daje możliwość zaspokojenia instynktownej potrzeby pogoni. Polscy gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na rzeczywiste wyścigi psów, ale tylko tych, które odbywają się za granicą. Poza tym typerzy mają ciekawą alternatywę, jaką są zakłady bukmacherskie na wirtualne wyścigi psów. Niosą one ze sobą równie dużo emocji i możliwe tu są duże wygrane, dlatego na pewno są opcją wartą rozważenia.
Możesz obstawiać wirtualne wyścigi psów u legalnego bukmachera Betfan
Obstawianie wyścigów psów – najważniejsze pytania i odpowiedzi
Tak, jednak nie mogą być to wyścigi organizowane na terytorium Polski. Zakłady na wyścigi psów odbywające się za granicą znaleźć możemy m.in. w ofercie dwóch największych legalnych bukmacherów w Polsce – STS i Fortuny. Jednak oferta zakładów na prawdziwe wyścigi psów jest dość niewielka, dlatego ciekawą alternatywą są zakłady na wirtualne wyścigi psów, które odbywają się co kilka minut przez całą dobę. Wirtualne wyścigi psów w swojej ofercie posiada m.in. legalny bukmacher Betfan. Aby zobaczyć jak wyglądają wirtualne wyścigi psów kliknij tutaj.
Niektórzy legalni bukmacherzy (np. Betfan) w swojej ofercie posiadają zakłady na tzw. „wirtualne wyścigi psów”. Jest to komputerowa symulacja prawdziwego wyścigu, a więc w rzeczywistości nie jest to prawdziwy wyścig psów. Przykład takich wirtualnych wyścigów można zobaczyć klikając tutaj.
Wirtualne wyścigi psów można znaleźć w ofercie wielu legalnych bukmacherów. Pełna lista legalnych w Polsce bukmacherów dostępna jest tutaj. Ciekawą i wyróżniającą się na tle konkurencji ofertę wirtualnych wyścigów psów posiada bukmacher Betfan.
Wirtualne wyścigi psów odbywają się non-stop przez 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. W zależności od konkretnego bukmachera przerwa pomiędzy startem kolejnych wyścigów psów może się nieco różnić, ale w przypadku firmy Betfan są to zaledwie 4 minuty! A więc przez całą dobę co 4 minuty rozpoczyna się kolejny wirtualny wyścig psów, który można obstawiać. Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda taki wyścig to kliknij tutaj.