Czy jesteś odporny na uzależnienie od zakładów bukmacherskich?
Zakłady bukmacherskie traktowane są przez część graczy jako sporadyczna rozrywka, przez innych jako ciekawe i dość angażujące hobby, a jeszcze dla innych jest to istotne źródło regularnych przychodów. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, tak długo, jak kontrolujesz obstawianie zakładów, gra nie powinna stanowić większego zagrożenia.
Niestety, pewien odsetek stanowią gracze, którzy prędzej czy później zaczynają przejawiać objawy uzależnienia od hazardu. Z drugiej strony są i takie osoby, które stawiają zakłady bukmacherskie latami, ale w najmniejszym stopniu nie odczuwają przymusu gry. Jak to się dzieje? Czy Ty także jesteś graczem, który jest odporny na uzależnienie od hazardu? Sprawdź!
Uzależnienie od hazardu
Wielu graczy bagatelizuje zagrożenie nałogowym obstawianiem zakładów bukmacherskich, uważając, że ich ten problem na pewno nie dotyczy. Już na początku trzeba jednak dobitnie powiedzieć, że ludzie uzależniają się od bardzo różnych rzeczy, a hazard (w tym zakłady bukmacherskie) to jedna z tych dziedzin życia, która ma niezwykle duży potencjał uzależniający. Oczywiście, gry takie jak automaty do gier (tzw. jednoręki bandyta) czy ruletka ze względu na swoją specyfikę stanowią większe zagrożenie niż typowanie sportu. Nie oznacza to jednak, że zakłady bukmacherskie są bezpieczne – uzależnienie od obstawiania wydarzeń sportowych i jego negatywne konsekwencje dotyczą według różnych badań od kilku do nawet kilkunastu procent graczy.
Jednak czy można jasno stwierdzić, kto jest najmniej narażony na ryzyko uzależnienia się od stawiania zakładów bukmacherskich? W tego typu sprawach nic nie jest zero-jedynkowe, jednak można wskazać na kilka cech, którymi wyróżniają się gracze o dużej odporności na nałogowe obstawianie zakładów.
Umiejętność samoobserwacji i trzymania ręki na pulsie
Podstawowa obserwacja jest taka, że ci gracze, którzy są świadomi możliwości uzależnienia się od hazardu, są tym ryzykiem najmniej zagrożeni. Każda osoba obstawiająca zakłady bukmacherskie, która naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, czym jest kompulsywne granie i jakie są jego objawy, potrafi wychwycić pierwsze symptomy niebezpiecznych zachowań także u siebie i odpowiednio na nie zareagować.
Nałóg jest właśnie dlatego niebezpieczny, że rozwija się stopniowo, a większość typerów bagatelizuje pierwsze sygnały, że coś jest nie tak. Takie osoby dla każdej chwilowej utraty kontroli nad grą potrafią znaleźć jakieś wytłumaczenie, np. że nie można było przepuścić takiej okazji; że przecież było pewne, że ten zakład wejdzie itd. Z czasem problem się pogłębia, a kiedy jest już ewidentny, bardzo trudno jest się z nim uporać (na zaawansowanym etapie uzależnienia w zasadzie niemożliwe jest poradzenie sobie bez specjalistycznej pomocy, a i wtedy powrót do normalności może trwać latami).
Wracając do tych graczy, którzy są ponadprzeciętnie odporni na uzależnienie od obstawiania zakładów bukmacherskich, trzeba podkreślić, że nad taką samoświadomością można, a nawet trzeba pracować. Warto raz na jakiś czas zatrzymać się, zdystansować i zastanowić, czy nie pojawiły się w ostatnim czasie jakieś niepokojące zachowania, odruchy czy choćby myśli. Przykładowo, jeśli gra nie idzie zgodnie z planem i kolejny zakład jest przegrany, czy nie masz silnej potrzeby odegrania się? A może kolejne wygrane zamiast po prostu cieszyć, nakręcają Cię do dalszego obstawiania, co tłumaczysz sobie tym, że najwidoczniej teraz trwa dobra passa, której nie można zmarnować? Jeśli typer ulega takim pokusom podczas obstawiania zakładów, ale też wtedy, gdy pojawiają się alarmujące sygnały dotyczące innych sfer życia (np. zaniedbywanie rodziny), koniecznie powinien powiedzieć „stop” i przyjrzeć się samemu sobie dokładniej. Dopóki gracz potrafi się zreflektować w porę, uzależnienie od hazardu nie powinno być dla niego realnym zagrożeniem.
Wysoka zdolność samokontroli gry
Kolejna cecha, którą mogą się poszczycić gracze nieprzejawiający skłonności do nałogowego obstawiania zakładów bukmacherskich, to bardzo dobra kontrola własnej gry. Nie chodzi w tym przypadku o uzyskiwanie świetnych wyników i wysoką skuteczność stawianych typów, a o umiejętność kontrolowania swojego zachowania podczas obstawiania. Gracz o profesjonalnym podejściu do typowania zakładów bukmacherskich trzyma się przestrzegania określonych zasad, które sprawiają, że jego gra jest bezpieczna.
Przede wszystkim posiada on z góry ustalony budżet na grę, którego bez względu na wszelkie okoliczności nigdy nie przekracza. Tzw. bankroll może być wyznaczony np. na miesiąc, ale jeszcze lepiej, gdy gracz wie, ile maksymalnie może wydać w czasie tygodnia, a nawet jednej doby. To gwarantuje mu nie tylko bezpieczeństwo finansowe, ale jednocześnie chroni go przed graniem kompulsywnym. Druga podstawowa zasada uzupełnia pierwszą – dobrze kontrolujący swoją grę typer wie doskonale, jakie są wysokości stawek pojedynczych zakładów, których nie powinien przekraczać.
Jednak pieniądze to nie jedyny aspekt, który trzeba brać pod uwagę. Kolejna, wcale nie mniej ważna sprawa dotyczy czasu, jaki gracz poświęca na obstawianie zakładów. Czas przeznaczany na typowanie również powinien być pod ścisłą kontrolą typera, tak aby bukmacherka nie przysłoniła mu innych obszarów życia – związanych z życiem zawodowym, osobistym, rodzinnym itd.
Życiowa równowaga i samorealizacja na innych polach
W ten sposób płynnie przechodzimy do ostatniej kluczowej cechy, jaką posiadają osoby wysokoodporne na uzależnienie od zakładów bukmacherskich czy innych gier hazardowych. Gracze ci, nawet jeśli są wyjątkowo skuteczni i wyspecjalizowani w obstawianiu zakładów, nie ograniczają swojego życia tylko do bukmacherki. Realizują się w wielu innych obszarach, dzielą swój czas pomiędzy zakłady bukmacherskie, obowiązki zawodowe, rodzinę, przyjaciół i zainteresowania czy hobby niezwiązane z typowaniem zakładów. Obstawianie zakładów jest przez takich ludzi traktowane na równi z innymi zajęciami – co więcej, od sporej części zająć gra ma znacznie mniejszy priorytet.
Dla świadomego typera obstawianie jest „tylko grą” – być może fajnym sposobem na spędzenie czasu i relaks po pracy, podkręcenie emocji podczas oglądania ulubionego sportu czy też metodą na zysk – ale nie jest ważniejsza niż bliscy, zdrowie, rozwój osobisty, rozwój zawodowy albo inne pasje. Jeśli gracz nie koncentruje się na tylko jednym wąskim wycinku rzeczywistości, w zasadzie niemożliwym jest, by mógł go on opętać i zniewolić.
Patrząc na tę kwestię od drugiej strony, czyli osoby uzależnionej od obstawiania zakładów bukmacherskich (czy dowolnej innej czynności/rzeczy), łatwo zauważyć pewną zależność. Często w nałóg wpadają osoby, które mają już określone problemy i w grze szukają jakiejś formy ucieczki. Są to ludzie, którym przykładowo nie wiedzie się w życiu zawodowym albo mają trudny okres w życiu osobistym, ale zamiast zmierzyć się z konkretną sytuacją i poszukać wsparcia u rodziny czy przyjaciół, wolą znaleźć chwilowe ukojenie np. w grze. Oczywiście jest to ślepa uliczka. W ten sposób wszelkie problemy mogą się tylko pogłębić: kłótnie i brak zrozumienia w pracy i w domu, kłopoty finansowe, zdrowotne, poczucie osamotnienia, niepewności, lęku i rozpaczy…
Minimalizuj ryzyko uzależnienia się od zakładów bukmacherskich!
Wnioski są oczywiste. Im mniejsze zadowolenie z życia, im większe trudności z poradzeniem sobie ze swoimi problemami (osobistymi czy zawodowymi), im większa koncentracja tylko na obstawianiu zakładów, tym większe ryzyko uzależnienia się. Jeśli dochodzi do tego brak umiejętności zarządzania ryzykiem podczas gry i samokontroli, a gracz bagatelizuje niebezpieczeństwo, jakim jest możliwość nałogowego obstawiania zakładów, to niestety staje się świetnym materiałem na gracza kompulsywnego, czyli niepanującego nad swoją grą – gracza uzależnionego od stawiania zakładów bukmacherskich.
Dlatego typerzy powinni po pierwsze stosować dobre praktyki, które pomagają w kontrolowaniu swojej gry. Ustalenie bankrollu na grę w danym tygodniu czy miesiącu, zastanowienie się nad wysokością stawek pojedynczych zakładów i czasu, jaki mamy zamiar przeznaczać na grę to punkt obowiązkowy. Pamiętaj, że legalni bukmacherzy internetowi udostępniają w swoich serwisach narzędzia, które pomagają w egzekwowaniu indywidualnych limitów, które gracze sami sobie nałożą (chodzi o limity dotyczące środków na grę i czasu gry, które można ustalić w menu konta gracza lub poprzez kontakt z działem obsługi klienta bukmachera).
Ponadto warto też czasem zatrzymać się, zdystansować i przyjrzeć, czy obstawianie nie zabiera Ci za dużo czasu, czy nie staje się dominującym tematem rozmów i rozmyślań oraz czy zostawia odpowiednio dużo miejsca na realizację w innych obszarach życia.
Uwaga! Ty lub ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje pomocy w związku z uzależnieniem od zakładów bukmacherskich czy innych gier hazardowych? Sprawdź listę ośrodków i specjalistów, którzy udzielają profesjonalnej pomocy osobom uzależnionym i ich bliskim.