Poker – zasady
Interesuje Cię gra w pokera, zasady tej gry w karty wydają Ci się jednak zbyt skomplikowane? Przeczytaj ten artykuł, a zrozumiesz, że niezależnie od odmiany tej karcianki, jej zasady można załapać naprawdę szybko. W przystępny sposób wyjaśniamy, na czym polega poker – zasady dla początkujących dotyczące 5 najpopularniejszych odmian pokera znajdziesz poniżej.
Poker w Polsce
Słowem wstępu zaznaczmy, że w Polsce możliwość gry w pokera na pieniądze lub nagrody rzeczowe regulowana jest przez tzw. ustawę hazardową, która zezwala na organizację gry w pokera:
- w koncesjonowanym naziemnym kasynie gry w formule, w której gracze grają przeciwko kasynu albo uczestniczą w turnieju pokera (zgłoszonym wcześniej dyrektorowi izby administracji skarbowej),
- poza kasynem w formie turnieju (zgłoszonym j.w.),
- przez Internet – jedynie w legalnym kasynie online, które prowadzone jest przez Totalizator Sportowy.
W takich grach w pokera mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Więcej informacji na temat tego, co dokładnie mówią przepisy dotyczące gry w pokera online i w trybie stacjonarnym, znajdziesz pod tym linkiem.
Poker – zasady gry dla początkujących
Zasady gry w pokera są dość zróżnicowane, w zależności od tego, o jakiej odmianie tej gry karcianej jest mowa. Różnych wariantów pokera jest kilkadziesiąt, jednak w tym artykule przybliżymy zasady pokera obowiązujące w jego kilku najbardziej popularnych odmianach, czyli: Texas Holdem, Omaha, Omaha High-Low, Poker pięciokartowy dobierany, 7 Card Stud oraz 2-7 Draw (Triple lub Single Draw).
Warto jednak zaznaczyć, że pewne zasady gry w pokera są identyczne, niezależnie od tego, który wariant tej karcianki wybierzemy. Po pierwsze, poker zazwyczaj wymaga stosowania 1 talii składającej się z 52 kart. W grze uczestniczyć musi co najmniej 2 graczy, natomiast maksymalna liczba osób biorących udział w grze w praktyce nie powinna przekraczać 10. Jeśli jednak rozgrywany jest poker na 2 osoby, zasady ogólnie będą takie same jak przy większej liczbie graczy.
Kluczową rolę w grze pełni dealer (rozdający), który tasuje karty i rozdaje je wszystkim graczom. W stosunku do tej osoby określa się pozycje innych uczestników gry. Pozycja dealera, oznaczona krążkiem (buttonem), rotuje z każdym rozdaniem o 1 miejsce w lewo, dzięki czemu rola rozdającego przechodzi na kolejnych graczy. Dealer podejmuje decyzje jako ostatni w każdej rundzie licytacji, co daje mu strategiczną przewagę, ponieważ zna już decyzje pozostałych graczy.
Celem gry w pokera jest zawsze zgarnięcie żetonów rywali poprzez uzyskanie lepszego układu kart od układów przeciwników. W zależności od formuły gry mechanizm działania żetonów jest jednak inny. Jeśli chodzi o klasyczne gry pieniężne, wygrywając żetony, gracz po prostu wygrywa pieniądze, a poszczególne zdobycze przekładają się na jego wypłatę. Natomiast w przypadku turniejów żetony nie posiadają wartości pieniężnej, a pokerzyści mają na celu wygranie wszystkich żetonów i pokonanie wszystkich przeciwników. Wysokość wygranej zależna jest więc od zajętego miejsca w turnieju pokerowym, a wypłaty pochodzą z puli, jaka powstała z wpisowych uiszczonych przez wszystkich graczy biorących udział w danej imprezie. Natomiast uogólniając, można powiedzieć, że niezależnie od tego, jakie są zasady pokera, podstawowym celem graczy jest po prostu zysk.
Poker Texas Holdem – zasady
Najbardziej znaną odmianą pokera jest tzw. teksański klincz, w którym celem jest skompletowanie jak najlepszego 5-kartowego układu pokerowego. Ta wersja pokera znana jest powszechnie jako poker Texas Holdem. Zasady tego wariantu pokera przedstawiamy szczegółowo poniżej, jednak na początek koniecznie trzeba omówić, na jakiej pozycji przy stole może znajdować się w tej wersji pokera uczestnik gry.
Poker Texas Holdem – zasady dotyczące pozycji graczy
Zakładając, że w grze uczestniczy 6 graczy (co jest najczęściej spotykaną praktyką), znajdują się oni na następujących pozycjach:
- Button (BTN), to wspomniany już dealer, który odpowiada za rozdawanie kart graczom. Uwaga! To w stosunku do dealera określane są pozycje pozostałych graczy.
- Small Blind (SB), to pierwszy gracz na lewo od dealera – musi on na początku rozdania zrobić mały blind, czyli wnieść obowiązkowy zakład (zakład w ciemno).
- Big Blind (BB), to pierwszy gracz na lewo od Small Blinda – dokonuje on drugiego zakładu, czyli tzw. duży blind, który z reguły jest 2-krotnością małego blinda.
- Under The Gun (UTG) – pierwszy gracz na lewo od Big Blinda.
- Middle Position (MP) – drugi gracz na lewo od Big Blinda.
- Cutoff (CO) – kolejny gracz na lewo i jednocześnie pierwszy gracz przed dealerem.
Jakie są jednak zasady pokera Texas Holdem, kiedy w grze uczestniczy więcej lub mniej osób niż standardowe 6? Jeśli mamy np. 7, 8, 9 czy nawet 10 uczestników gry, wszystkie dotychczasowe nazwy pozostają niezmienione. Musimy jednak dodać więcej graczy typu UTG, a więc tylu dodatkowych graczy UTG, ile wynosi nadwyżka w danej rozgrywce. Przykładowo, jeśli przy stole siedzi 8 pokerzystów, 2 z nich znajdzie się odpowiednio na pozycjach: UTG+1 oraz UTG+2. Tak więc wszyscy gracze w takiej rozgrywce pokera to kolejno: BTN, SB, BB, UTG, UTG+1, UTG+2, MP, CO.
Więcej zamieszania i wątpliwości powodować może sytuacja, kiedy graczy jest mniej niż klasyczne 6. Dla przykładu, jeśli w grze udział bierze 5 zawodników, to pierwszy gracz na prawo od dealera będzie CO, drugi – MP, a pozycji UTG w ogóle nie będzie. Dzieje się tak, ponieważ kluczowa jest jak już wspomnieliśmy pozycja BTN i to w stosunku do niej określane są pozycje innych graczy. Oczywiście blindy muszą być zajęte, ponieważ to dzięki początkowym zakładom dokonanym przez graczy SB i BB zagwarantowana jest pula, o którą toczyć się będzie rozgrywka.
Texas Holdem – przebieg rozgrywki
Mamy już więc niezbędną wiedzę na temat tego, jakie są pozycje graczy, którzy grają w Texas Holdem. Kolejnym krokiem będzie zrozumienie, jak wygląda przebieg rozgrywki, jeśli chodzi o poker Texas – zasady te nie są na szczęście skomplikowane. Warto od razu zaznaczyć, że ogólne zasady pokera mówią, że cała rozgrywka prowadzona jest zgodnie z ruchem wskazówek zegara. A oto kolejne etapy gry:
1. Początek rozgrywki
Na samym początku należy określić, kto w danej rozgrywce jest dealerem i umieścić przed nim plastikowy krążek, czyli tzw. button. Następnie gracze na pozycji Small Blind i Big Blind dokonują zakładów w ciemno, dzięki czemu stworzona zostaje początkowa pula gry.
Po zawarciu blindów karty zostają rozdane, a każdy z graczy otrzymuje po 2 karty własne (tzw. hole cards), które są zakryte przed innymi graczami (tylko właściciel kart zna ich wartość).
2. Preflop, czyli pierwsza runda licytacji
Pierwsza runda licytacji to tzw. preflop, czyli gra przed flopem. Akcję rozpoczyna pokerzysta znajdujący się na pozycji UTG, czyli przypomnijmy, pierwszy gracz siedzący na lewo od BB. Zasady gry w pokera Texas Holdem określają, że może on wykonać 1 z 3 akcji:
- Spasować – co oznacza, że zrzuca posiadane karty, nie stawia żadnych żetonów, a więc wycofuje się z bieżącego rozdania.
- Sprawdzić – inaczej wykonać tzw. call albo fold, czyli wyrównać zakład postawiony przez Big Blinda.
- Podbić – zagrać za kwotę wyższą niż Big Blind – co najmniej za kwotę 2 razy większą (2BB). Np. jeśli 1BB to 2, to podbić można za minimum 4.
Następni gracze również muszą wykonać 1 z wymienionych akcji, czyli spasować, sprawdzić lub przebić najwyższy zakład, który dotychczas został postawiony. Etap preflop kończy się pod warunkiem, że co najmniej 2 uczestników gry nie spasowało oraz wyrównało zakłady.
3. Flop
Flop to następny etap, jaki ma omawiany poker. Zasady Texas Holdem mówią, że po preflopie następuje wyłożenie flopa, czyli 3 pierwszych kart wspólnych. To ważny moment, ponieważ gracze widzą, jak ich układy początkowe łączą się z kartami wspólnymi. Każda osoba uczestnicząca w grze może korzystać z tych wyłożonych na stole kart w dowolny sposób, gdyż żeby utworzyć 5-kartowy układ pokerowy można wykorzystać np. 2 karty własne i 3 karty ze stołu czy tylko 5 kart ze stołu.
Następnie rozpoczyna się druga runda licytacji. Tym razem jako pierwszy akcję wykonuje gracz znajdujący się najbliżej dealera (po jego lewej stronie), a potem kolejno wchodzą pozostali gracze. W tej rundzie gracze mogą wykonać następujące akcje:
- Jeśli żaden z graczy nie postawił jeszcze zakładu: czekać, postawić zakład, spasować (choć nie ma to sensu, bo w tym momencie nie trzeba płacić).
- Jeśli zakład został już postawiony: wyrównać ten zakład, przebić ten zakład lub spasować.
4. Turn
Po flopie i zakończeniu drugiej rundy licytacji na stół wyłożona zostaje czwarta karta wspólna, czyli tzw. turn. Rozgrywana zostaje kolejna runda licytacji i tu zasady pokera Texas Holdem są identyczne jak w rundzie rozgrywanej po flopie. Kiedy zakłady zostaną wyrównane, zostaje pokazana piąta karta wspólna.
5. River
Piąta i ostatnia karta wspólna określana jest jako river. Po jej pokazaniu rozpoczyna się finałowa, czwarta runda licytacji, w której ponownie jako pierwszy decyzję podejmuje pokerzysta znajdujący się po lewej od dealera.
6. Showdown
Po czwartej rundzie obstawiania, jeśli choć 1 gracz sprawdził zakład, następuje showdown, czyli moment końcowy rozdania. Wtedy to wszyscy gracze odkrywają swoje karty, pokazując skompletowane układy i dochodzi do rozstrzygnięcia, kto jest zwycięzcą. Co oczywiste, zasady gry w pokera Texas Holdem mówią, że wygrywa gracz z najsilniejszym układem (zgodnie z hierarchią pokerową przedstawioną w kolejnym rozdziale) i to on zgarnia wszystkie żetony. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy 2 lub więcej graczy ma identyczne układy – wtedy pula jest dzielona.
Uwaga! Showdown następuje także wtedy, gdy wszyscy gracze zdecydują się na to, by czekać (check), czyli kiedy nie zostanie postawiony żaden zakład. Natomiast showdown nie odbywa się, kiedy tylko 1 gracz obstawił zakład, podczas gdy pozostali spasowali – w takim przypadku ten gracz może od razu zgarnąć wszystkie żetony (bez pokazywania kart własnych).
Punkty 1 – 6 przedstawiają, jak wygląda cała rozgrywka, jeśli chodzi o Texas Holdem poker. Zasady gry w kolejnych rozgrywkach są takie same, a jedyna różnica jest taka, że wraz z początkiem następnej rundy krążek button jest przesuwany zgodnie z ruchem wskazówek zegara o 1 pozycję. Dzięki temu w każdej kolejnej rozgrywce inny gracz jest na pozycji dealera, która przypomnijmy jest najlepszą pozycją, gdyż ten gracz podejmuje decyzję po innych graczach.
Poker Texas Holdem – zasady dotyczące układów kart
Układy pokerowe to coś, co trzeba mieć w małym palcu, jeśli chodzi nie tylko o poker Holdem. Zasady gry w pokera Texas Holdem określają oczywiście precyzyjnie, które kombinacje kart są wyższe w hierarchii i lepiej punktowane, a które układy są słabsze. Wygląda to następująco:
- Poker Królewski (Royal Flush): Najwyższy możliwy układ, składający się z sekwencji kart w jednym kolorze od asa do 10. Przykład: as, król, dama, walet, 10 kier.
- Poker (Straight Flush): 5 kolejnych kart wybranego koloru. Przykład: 9, 8, 7, 6, 5 trefl.
- Kareta (Four of a Kind): 4 karty tej samej wartości. Przykład: 4 asy.
- Full (Full House): 3 karty tej samej wartości i 2 inne, również o tej samej wartości. Przykład: 3 króle i 22 damy.
- Kolor (Flush): 5 kart w tym samym kolorze, ale nietworzących sekwencji. Przykład: as, 10, 7, 4, 2 kier.
- Strit (Straight): 5 kolejnych kart różnych kolorów. Przykład: 10, 9, 8, 7, 6 różnych kolorów.
- Trójka (Three of a Kind): 3 karty identycznej wartości. Przykład: 33 damy.
- Dwie Pary (Two Pair): 2 różne pary kart. Przykład: Dwie 7 i dwie 4.
- Para (One Pair): 2 karty tej samej wartości. Przykład: 2 asy.
- Wysoka Karta (High Card): Najwyższa karta, gdy żaden z graczy nie ma powyższych układów. Przykład: As, gdy nie ma innych kombinacji.
Poker Texas Holdem – zasady, o których jeszcze trzeba wiedzieć
Kończąc tę część artykułu, podamy jeszcze kilka ważnych zasad:
- Do stworzenia 5-kartowego układu można w dowolny sposób korzystać zarówno z 2 kart własnych, jak i 5 kart wspólnych na stole.
- Jeśli chodzi o poker Texas Holdem, zasady stanowią też, że jeśli dochodzi do remisu, wygrywa ta kombinacja, w której znajduje się lepszy kicker, czyli piąta karta (o ile układ zawiera mniej niż 5 kart). Natomiast kolory układów nie mają wpływu na ich wartość.
- Ten gracz, który został sprawdzony, pokazuje innym graczom swoje karty jako pierwszy.
- W ostatniej rundzie licytacji, jeśli nikt nie dokonał bicia, pierwszy swoje karty pokazuje ten gracz, który znajduje się po lewej stronie dealera.
- Zasady gry w pokera dla początkujących powinny też podkreślić, że w pokerze „karty mówią”. Nie trzeba więc wyjaśniać, jaki mamy układ i jaka jest jego wartość – można jedynie pokazać karty, a krupier porówna siłę układów poszczególnych graczy i ogłosi wynik rozgrywki. W grze przez Internet robi to oczywiście specjalny program komputerowy.
Omaha poker – zasady
Texas Holdem to od dłuższego już czasu najpopularniejsza odmianą pokera, jednak wicelider tego pokerowego rankingu także cieszy się ogromnym zainteresowaniem graczy z całego świata. Chodzi oczywiście o Omaha poker. Zasady tego wariantu pokera są ogólnie bardzo podobne czy w wielu punktach nawet takie same, jak w Texas Holdem, jednak są tu też poważne różnice.
Omaha poker – zasady charakterystyczne
Przede wszystkim zasady pokera Omaha są takie, że gracz nie dostaje tu 2, a aż 4 karty własne (których rzecz jasna nie pokazuje swoim przeciwnikom). W związku z tym, jeśli w grze udział bierze więcej pokerzystów, wykorzystana jest niemal cała talia kart.
Druga podstawowa różnica między tymi 2 najbardziej rozpowszechnionymi odmianami pokera jest taka, że zasady pokera Omaha wymagają, by gracz do swojego układu wykorzystał dokładnie 2 karty własne i 3 karty wspólne (podczas gdy w Texas Holdem jest pod tym względem pełna dowolność).
Wspólne zasady – poker Omaha i Texas Holdem
Jeśli chodzi o poker Omaha, zasady, które są takie same jak w Texas Holdem, dotyczą m.in. liczby wszystkich kart (talia złożona z 52 kart), liczby graczy (między 2 a 10), liczby kart wspólnych wykładanych na stole w trakcie rozgrywki (5 kart), układów i ich rangi czy pozycji przy stole i wiążących się z nimi reguł (np. zasady pokera Omaha też wymagają, by Small Blind i Big Blind postawili początkowe zakłady).
Zasady gry w pokera Omaha dotyczące samego przebiegu rozgrywki i możliwości dotyczących wykonania poszczególnych akcji też są dość podobne. Po otrzymaniu przez każdego z graczy 4 kart własnych, wykładany jest flop złożony z 3 kart wspólnych. W turnie na stole pojawia się czwarta wspólna karta, a w riverze ostatnia, piąta karta wspólna. Każda runda wymaga od gracza, by wykonał jedną z możliwych akcji, czyli postawił zakład, przebił poprzedni zakład, sprawdził, czekał albo sfoldował. Natomiast grę kończy tradycyjnie showdown, w którym dochodzi do rozstrzygnięcia wyniku rozgrywki i przyznania wygranej.
Z jednej strony można by uznać, że skoro zasady gry w pokera Omaha są w większości takie same jak w Texas Holdem, nie ma między nimi większej różnicy. Jednak większa liczba kart własnych, a przede wszystkim ograniczenia dotyczące tego, ile kart własnych i ile kart wspólnych należy wykorzystać, zupełnie zmieniają specyfikę tej gry. Podkreślmy raz jeszcze, że tu zadaniem gracza jest nie to, aby skompletował jak najlepszy układ z 5 dostępnych kart, a dokładnie z 2 własnych i 3 wspólnych kart. Trzeba przyznać, że często graczom, którzy wcześniej świetnie sobie radzili, grając w Texas Holdem, spore problemy sprawia taka gra w pokera. Zasady gry Omaha wymuszają bowiem zmianę sposobu myślenia i przyswojenie sobie innych strategii gry.
Praktyka pokazuje, że największą rolę w Omaha zazwyczaj odgrywają 2 karty wspólne, które wyłożone zostały na końcu (czwarta i piąta karta). Dopiero na koniec rozgrywki gracze dowiadują się, jakie układy kart będą w stanie stworzyć, dlatego często na początkowych etapach gry pokerzyści są dość pasywni. Po wyłożeniu każdej karty wspólnej sytuacja może się radykalnie zmienić, a gracz musi ściśle dostosować swoje zagranie do kart na stole.
Omaha poker – zasady Omaha Hi a Omaha Hi-Lo
Żeby było ciekawiej, trzeba wyjaśnić, że sama Omaha też ma swoje warianty. Najczęściej gra się w Omaha Hi oraz Omaha Hi-Lo, dlatego pokrótce wyjaśnimy, na czym polegają różnice między nimi.
Omaha Hi
Wersja Omaha Hi cieszy się szczególną popularnością w Europie. Jest to wariant pokera Omaha, w którym gracz z najwyższym układem 5-kartowym wygrywa i zgarnia całą pulę rozgrywki. W związku z tym, że gra odbywa się w formacie Pot Limit, nie ma możliwości, by gracz zdecydował się na postawienie wszystkich posiadanych żetonów już w fazie preflopu, czyli przed odkryciem pierwszych kart wspólnych.
Omaha Hi-Lo
Z kolei odmiana o nazwie Omaha Hi-Low jest najczęściej stosowaną wersją Omahy wśród amerykańskich graczy. Główna różnica polega na tym, że pulę dzieli się pomiędzy najsilniejszy oraz najsłabszy układ. Dlatego też najlepszym scenariuszem jest zdobycie najwyższej i jednocześnie najsłabszej ręki – w ten sposób gracz może zgarnąć całą pulę wygranych (w takiej sytuacji mówimy, że gracz zaliczył „scoop”). Jeśli natomiast jeden z uczestników gry skompletuje najwyższy układ, a inny – najniższy, wtedy każdy z nich otrzymuje po połowie puli. Może też zdarzyć się tak, że żaden z graczy nie uzyska najsłabszego układu, który kwalifikowałby go do zgarnięcia połowy puli. W takim przypadku zasady pokera Omaha Hi-Lo mówią, że gracz posiadający najlepszą kartę sięga po całą pulę (chyba, że takich graczy jest więcej, wtedy łączna kwota do wygrania jest między nich dzielona).
Jak można się łatwo domyślić, wariant Omaha Hi-Lo może być uznany za wyjątkowo wymagający poker. Zasady gry powodują, że najczęściej pokerzyści starają się uzyskiwać wysokie układy, ale jeśli z kart wynika, że są małe szanse na taki scenariusz zdarzeń, wtedy próbują grać na karty o niskiej wartości. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie zasady gry w pokera sprawiają, że gracz, który stara się uzyskać najsłabszy układ, nie ma szans na wygraną, jeśli jest w posiadaniu pary, strita albo koloru. Żeby uzyskać najsłabszy układ, pokerzysta musi posiadać 5 kart bez żadnej pary, przy czym maksymalna wartość w tym zestawie nie może być większa od 8. Układ, który jest najlepszy, jeśli chodzi o pulę „low” wygląda więc następująco: As, 2, 3, 4, 5, natomiast najmniej korzystny to: 8, 7, 6, 5, 4.
5 Card Draw poker – zasady 5 kart
W tym rozdziale omówimy zasady gry w pokera 5 kart, która to odmiana pokera jest wyjątkowo nieskomplikowaną karcianką. Tzw. poker dobierany może więc być polecany jako dobre rozwiązanie dla tych osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie pokerzystów, bo zasady pokera dobieranego przyswaja się błyskawicznie. Warto też dodać, że zarówno Texas Holdem, jak i Omaha mają swoje korzenie właśnie w tej odmianie pokera i jest on uznawany za najstarszy rodzaj gry w pokera. Sprawdźmy więc, jakie są zasady gry w pokera tradycyjnego, czyli pokera 5 kart.
Podstawowe zasady pokera 5 kart
Jeśli chodzi o ogólne zasady pokera 5 kart, zacznijmy od tego, że istnieją 3 warianty w zależności od tego, jaka jest liczba kart wymagana przez ten poker. Zasady: 24 karty w talii (od 9 w górę) albo 32 karty w talii (od 7 w górę) albo 52 karty w talii (wszystkie za wyjątkiem jokerów).
Celem gry jest stworzenie jak najwyższego układu kart. Ranking układów jest klasyczny, czyli najwyższą wartość ma poker królewski, a najniższą pojedyncza wysoka karta – taki ranking posiada też poker tradycyjny. Zasady gry w pokera dobieranego także nie przypisują różnym kolorom kart odmiennej wartości (np. poker królewski karo jest identycznej wartości co poker królewski trefl).
Najczęściej w ten wariant pokera gra 5 lub 6 graczy, a ich pozycje też są takie, jak w Texas Holdem poker. Zasady 5 kart także mówią, że pierwszy gracz po lewej od dealera wpłaca small blind, a kolejny big blind, a dalsza kolejność wykonywania akcji też jest taka sama, jaką już znamy. Jak dokładnie wyglądają kolejne etapy i obowiązujące w ich trakcie zasady pokera dobieranego, wyjaśniamy poniżej.
5 kart – przebieg rozgrywki
Przebieg rozgrywki jest tym elementem, który znacząco różni późniejsze wersje pokera od odmiany, która określana jest jako poker klasyczny. Zasady gry w pokera dobieranego nakazują, by na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymał po 5 zakrytych kart, które rozdawane są zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po rozdaniu kart i wpłaceniu blindów rozpoczyna się pierwsza runda licytacji, w której ruch jako pierwszy wykonuje gracz na pozycji UTG. Zasady gry w pokera tradycyjnego pozwalają na to, by uczestnicy rozgrywki otworzyli ją betem, podbili stawkę lub spasowali.
Po pierwszej rundzie licytacji następuje dobieranie kart. Każdy z graczy ma na tym etapie gry prawo wymienić dowolną liczbę swoich kart (1, 2, 3, 4 lub 5), aby poprawić swój układ. Wymiana kart odbywa się poprzez oddanie wybranych kart krupierowi i otrzymanie nowych. Jest to kluczowy moment, jeśli chodzi o poker tradycyjny. Zasady gry w pokera 5 kart dopuszczają także zachowanie wszystkich startowych kart, co w żargonie pokerowym określane jest mianem „stand pat”. Jako pierwszy wymiany dokonuje gracz znajdujący się na pozycji small blind, a dealer jako ostatni.
Po dobraniu kart gracze przystępują do drugiej rundy licytacji, mając możliwość postawienia zakładu, przebicia zakładu wcześniejszego lub zaczekania. Jest to ostatni moment, żeby zmienić los rozgrywki, ponieważ po nim następuje ostateczne porównanie rąk, czyli showdown (o ile w grze pozostało minimum 2 graczy). Na tym finałowym etapie wszyscy pozostali w grze pokerzyści ujawnią swoje karty.
Gracz z najsilniejszym układem wygrywa całą pulę. W sytuacji, gdy 2 lub więcej graczy ma identyczne układy, decydująca może okazać się najwyższa karta poboczna. Jest to znany nam już kicker, który może zadecydować o tym, jak skończy się poker klasyczny. Zasady gry w pokera 5 kart przewidują jednak też sytuację, w której nawet kickery nie rozstrzygają o zwycięstwie – w takim przypadku pula zostaje podzielona pomiędzy graczy z równymi układami.
7 Card Stud poker – zasady
Inną bardzo starą i dawniej niezwykle popularną grą w pokera jest 7 Card Stud poker. Trzeba jednak podkreślić, że mówiąc „zasady gry w pokera tradycyjnego”, ma się na myśli zasady 5 Card Draw, a nie 7 Card Stud.
Ogólne zasady – poker 7 Card Stud
Jeśli chodzi o ogólne zasady, poker w tej wersji charakteryzuje się tym, że każdy z graczy otrzymuje własny zestaw kart (tzw. board), złożony z co najwyżej 7 kart. W związku z tym w grze może brać udział nie więcej niż 8 graczy. Każdy uczestnik rozgrywki stara się zbudować najlepszy możliwy 5-kartowy układ pokerowy, używając do tego celu tylko 5 kart ze swojego boardu.
7 Card Stud – przebieg rozgrywki
Prześledźmy, jak wygląda przebieg rozgrywki i obowiązujące na poszczególnych etapach zasady grania w pokera 7 Card Stud. Po pierwsze nie ma tu blindów – w ich miejsce na początku rozdania uczestnicy gry wpłacają tzw. ante. Gra rozpoczyna się od rozdania każdemu graczowi 3 kart – 2 zakrytych oraz 1 odkrytej. Gracz z najniższą odkrytą kartą rozpoczyna pierwszą rundę licytacji (tzw. bring-in), a dalej gra idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
W kolejnych rundach każdy z graczy otrzymuje dodatkowe karty odkryte – po jednej w czwartej, piątej i szóstej rundzie – oraz jedną zakrytą kartę podczas finałowej, siódmej rundy. Po każdym rozdaniu następuje runda licytacji, gdzie gracze mają możliwość podbicia stawki, sprawdzenia lub spasowania.
W pokerze 7 Card Stud często stosuje się format „fixed-limit”, czyli wysokość zakładów jest z góry ustalona. W 2 pierwszych rundach licytacji stosuje się mniejszy zakład, natomiast w 3 ostatnich – większy. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy na czwartej karcie odkrytej pojawi się para – wtedy gracze mają możliwość podbicia stawki do wysokości dużego zakładu. Zwycięzcą jest gracz, który po siódmej karcie i finalnej rundzie licytacji posiada najlepszy 5-kartowy układ pokerowy. Dodajmy, że ranking układów nie różni się od tego, który już omówiliśmy w rozdziale dotyczącym Texas Holdem.
2-7 Draw (Triple lub Single Draw) poker – zasady
Czas na ostatni z wariantów pokera, jaki omówimy w tym artykule, czyli 2-7 Draw. Gra znana jest też m.in. pod nazwą Kansas City Lowball.
Ogólne zasady gry – poker 2-7 Draw
2-7 Triple Draw to gra dla maksymalnie 6 osób, a jej celem jest uzyskanie jak najniższego układu kart. W tej wersji pokera na początku każdego rozdania gracze otrzymują po 5 zakrytych kart. W grze występują 4 rundy stawiania zakładów i 3 rundy dobierania kart, a rozgrywki mają najczęściej charakter „fixed-limit”.
Co bardzo ważne, zasady pokera 2-7 Triple Draw dotyczące rankingu układów są inne niż w Texas Holdem (oczywiste, skoro celem jest skompletowanie jak najniższego, a nie najwyższego układu):
- Asy pełnią rolę wyłącznie wysokich kart i nie mogą być używane do tworzenia niskich stritów.
- Najbardziej pożądany jest układ 2-3-4-5-7 nietworzący koloru. Kolejne preferowane układy to te, które unikają tworzenia stritów i kolorów, a także zawierają jak najniższe karty, czyli na drugim miejscu jest to 2-3-4-6-7, a w dalszej kolejności 2-3-5-6-7.
- Strity i kolory są niepożądane, ponieważ automatycznie podnoszą wartość ręki. Przykładowo ręka 2-3-4-5-6, choć wydaje się niska, jest traktowana jako strit, co czyni ją jednym z gorszych układów. Podobnie każdy kolor również działa niekorzystnie.
- Niskie układy z parą, np. 2-2-3-4-5 są lepsze niż jakiekolwiek strity czy kolory. Dla przykładu posiadanie pary dwójek jest bardziej korzystne niż posiadanie strita lub koloru.
- Najgorsze są wysokie układy, w tym najgorsze z możliwych – poker królewski, a następnie inne wysokie układy, czyli fulle, kolory, strity.
2-7 Draw – przebieg rozgrywki
Gra rozpoczyna się od uiszczenia małego i dużego blinda, po czym karty są rozdawane zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po pierwszym rozdaniu kart następuje pierwsza runda zakładów, którą zaczyna gracz siedzący na lewo od big blinda. W pierwszej rundzie dobierania gracze mogą wymienić dowolną liczbę swoich kart – mogą też pozostawić wszystkie karty początkowe. Jeśli gracz chce wymienić wszystkie 5 kart, najpierw otrzymuje 4 nowe, a ostatnią po tym, jak pozostali gracze otrzymają swoje karty. Jeśli to ostatni gracz w kolejce decyduje się na wymianę kompletu kart, dostaje 4 nowe karty, a dealer „spala” 1 kartę z talii przed przekazaniem piątej karty. Po czwartej rundzie zakładów, jeśli w grze pozostaje minimum 2 graczy, następuje showdown, a gracz z najlepszym niskim układem wygrywa pulę.
Jeśli chodzi o różnice między 2 wariantami pokera 2-7 Draw, to w Single Draw – inaczej niż w Triple Draw – gracze mają tylko jedną okazję do dobrania kart i ten format jest rozgrywany bez limitu.