Polski Związek Unihokeja członkiem Komitetu Sportów Nieolimpijskich
Unihokej, mimo swojej rosnącej popularności i sporego potencjału, nie został jak na razie przyjęty do rodziny sportów olimpijskich. Jednak Polski Związek Unihokeja (PZUnihokeja) szuka rozmaitych możliwości, by ta dyscyplina sportowa miała jak najlepsze warunki do rozwoju w Polsce. Stąd wziął się pomysł, by dołączyć do Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich (PKSN). Ostateczna decyzja zapadła podczas posiedzenia Zarządu PZUnihokeja, które miało miejsce 28 stycznia 2018 r. Wtedy to podjęto uchwałę, na mocy której możliwe stało się dołączenie do PKSN.
PKSN – co to za organizacja?
Czym jednak zajmuje się Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich? Otóż jest to niezależna organizacja pozarządowa o zasięgu ogólnopolskim, która ma na celu wszechstronny rozwój sportu w naszym kraju, ze szczególnym naciskiem na dyscypliny nieolimpijskie. W szeregi PKSN przyjmowani są przedstawiciele nie tylko dyscyplin nieolimpijskich, ale też sportów olimpijskich. Stowarzyszenie zajmuje się m.in. organizacją polskich reprezentacji na World Games (Igrzyska Sportów Nieolimpijskich) i reprezentowaniem rodzimego sportu w międzynarodowych organizacjach.
Warto podkreślić, że Komitet współpracuje z takimi instytucjami jak Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paraolimpijski oraz International World Games Association (IWGA). PKSN może też pochwalić się tym, że jest pierwszym narodowym Komitetem Sportów Nieolimpijskich, jaki powstał na świecie.
Znaczenie dołączenia PZUnihokeja do PKSN
Zgodnie z tym, co powiedział Marcin Rudziński, Sekretarz Generalny PZUnihokeja, PKSN to wyjątkowo interesująca inicjatywa, która pozwoli Związkowi nie tylko rozwijać się dalej, ale też czynić to skuteczniej. Przypomniał on także, że udział unihokeja w The World Games 2017 pokazał, jak duży potencjał ma ta dyscyplina sportowa, a z drugiej strony sam turniej przyczynił się do zainicjowania PKSN. Wszystko to więc w ciekawy sposób się ze sobą łączy.
To, co czyni tę współpracę jeszcze bardziej znaczącą, to fakt, że PKSN został już uznany przez IWGA (International World Games Association). Prezydent IWGA, José Perrurena, osobiście pogratulował Tomaszowi Dauermanowi, Prezesowi PKSN, założenia PKSN, zaznaczając, że to przedsięwzięcie ma ogromną wartość dla środowiska sportów nieolimpijskich w Polsce.
Warto uświadomić sobie, że dołączenie PZUnihokeja do PKSN nie jest tylko formalnością. To dowód na rosnącą siłę i potencjał unihokeja, który stopniowo zyskuje na znaczeniu zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. To także zapowiedź nowych możliwości dla sportowców, trenerów, kibiców i wszystkich entuzjastów unihokeja, które już w niedalekiej przyszłości mogą przełożyć się na jeszcze lepsze wyniki polskich drużyn unihokejowych.