Limity bukmacherskie
Limity bukmacherskie stosowane są przez bukmacherów powszechnie i dobrze jest mieć świadomość, na jakich zasadach są ustalane i stosowane. W artykule opisujemy, jak działają i jak bardzo ograniczać nas mogą limity bukmacherskie o charakterze globalnym lub indywidualnym. Wskazujemy też, jakie zachowania graczy przyciągają uwagę bukmacherów i dlaczego. I co najważniejsze, wyjaśniamy, jak grać, by uniknąć nałożenia indywidualnego limitu na konto gracza.
Limity bukmacherskie – co to takiego?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że limity bukmacherskie nakładane są na stawkę zakładu, jednak nie jest to do końca prawdą. Limity w zakładach bukmacherskich dotyczą w rzeczywistości maksymalnej wysokości wygranej, jaką może uzyskać gracz. To z kolei ma oczywiście przełożenie na dozwoloną wysokość stawki zakładu, gdyż kwota wygranej zależy od wysokości stawki i kursu obstawionego kuponu.
Kolejna podstawowa kwestia mówi o tym, że limity bukmacherskie mogą mieć charakter:
- ogólny – limity obowiązują wtedy wszystkich graczy i dotyczą konkretnego zdarzenia, meczu czy wybranej ligi. W takim przypadku potencjalna wygrana z zakładu na dany typ żadnego gracza nie może być większa niż wskazuje limit.
- indywidualny – limit nakładany jest na konkretnego gracza – najczęściej takiego, który wyróżnia się dużą skutecznością stawianych zakładów, ale nie tylko. Z limitami spotykają się też gracze stosujący określone taktyki obstawiania, np. grę arbitrażem czy tzw. łowcy bonusów itp.
Trzecia kluczowa sprawa dotyczy tego, jak rozumiemy pojęcie wysokich i niskich limitów. Otóż wysokie limity bukmacherskie występują w przypadku, gdy ograniczenia są niezbyt mocne, czyli możliwa jest gra za dość wysokie stawki. Natomiast niskie limity bukmacherskie oznaczają sytuację, gdy bukmacher poważnie ogranicza maksymalną wartość wygranej i co za tym idzie maksymalną wartość stawki, a więc można grać tylko za stosunkowo niskie kwoty.
Dlaczego bukmacherzy stosują limity bukmacherskie?
Cóż, nietrudno domyślić się, jaka jest przyczyna takich praktyk. Limity w zakładach bukmacherskich są sposobem na obronę bukmachera przed koniecznością częstego wypłacania dużych wygranych i w efekcie ponoszenia strat. Jeśli operatorzy zakładów nie tworzyliby żadnych ograniczeń, prowadzenie działalności bukmacherskiej zapewne okazałoby się zwyczajnie nieopłacalne. A przecież bukmacherzy zawsze w ogólnym rozrachunku wychodzą na swoje – m.in. właśnie dlatego, że umiejętnie stosują limity.
Zakłady bukmacherskie stawiane za ogromne stawki mogłyby szybko wykończyć firmę bukmacherską, ale z drugiej strony celem bukmachera jest przyciągniecie do obstawiania jak największej liczby typerów. Chodzi więc o to, by zachęcać do gry, a czasem wypłacać nawet większe wygrane, tak aby jeszcze bardziej zmotywować graczy do obstawiania, ale nie nazbyt często. Dlatego niezależnie od tego, czy przyczyną nałożenia limitu jest indywidualna gra danego gracza czy zewnętrzne czynniki związane z danym wydarzeniem sportowym, limity bukmacherskie są nieodzowną częścią tej branży. Gracze, przystępując do uczestnictwa w grze, jednocześnie zgadzają się na warunki dyktowane przez jej organizatora – zapisane są one w regulaminie gry. I czy nam się to podoba, czy nie, obowiązujące limity w zakładach bukmacherskich najczęściej są tam przewidziane.
Ogólne limity bukmacherskie na zdarzenia
Ten rodzaj ograniczeń dotyczy wszystkich bukmacherów i wszystkich wydarzeń, choć bardzo często limity na zdarzenia są tak wysokie, że przeciętny gracz nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia (po prostu nie obstawia za tak duże stawki, by przekraczały one wyznaczoną granicę). Wysokie limity stawek wyznaczane są z reguły na bardziej popularne zdarzenia czy najlepsze ligi, wyższe limity bukmacherskie są też normą w zakładach stawianych na żywo (nierzadko są kilku- lub nawet kilkunastokrotnie wyższe niż w zakładach przedmeczowych).
Czasem bukmacherzy podejmują decyzję o wyśrubowaniu limitów na dane spotkanie, gdy zaczną podejrzewać, że wielu graczy stosuje w tym przypadku grę na zakłady arbitrażowe. Kolejnym przykładem przyczyny zmian limitu (i kursu) na dane zdarzenie może być duża liczba postawionych już zakładów na dany wynik. Tak więc bukmacherzy nieustannie monitorują liczbę przyjętych zakładów na poszczególne typy, wysokość stawionych kwot itp. i jeśli dostrzegają zagrożenie odniesieniem dużych strat finansowych – reagują „globalnie”.
Indywidualne limity bukmacherskie
O ile limity w zakładach bukmacherskich, które są takie same dla wszystkich graczy, można łatwiej przełknąć, o tyle ograniczenia nakładane na pojedynczych typerów wydają się być bardziej niesprawiedliwe i faktycznie mogą „podnieść ciśnienie”. Bo z jakiej racji kolega mógł obstawić ten sam wynik meczu za stawkę znacznie wyższą niż ja? Czy bukmacher „karze” świetnych typerów za ich umiejętności? Faktycznie, regularne wygrywanie wysokich sum przez danego gracza na pewno stanowi poważne zagrożenie dla bukmachera i limity są sposobem na jego zatrzymanie. Jednak, jak już wspominaliśmy, indywidualne limity bukmacherskie stosowane są nie tylko w obronie przed wyjątkowo skutecznie typującymi graczami. Do nałożenia specjalnych blokad skłaniają operatorów zakładów różne „podejrzane” posunięcia gracza. Chodzi tu przede wszystkim o obstawianie wyłącznie dalszych lig po wysokich kursach, stawianie zakładów, które sugerują grę arbitrażową i zawieranie zakładów w ostatniej chwili przed zmianą kursu.
Bukmacherzy nakładają indywidualne limity bukmacherskie także wtedy, gdy podejrzewają, że mają do czynienia z „łowcą bonusów”. Taka osoba rejestruje konta u kolejnych bukmacherów wyłącznie po to, by wykorzystać bonusy powitalne i inne dostępne promocje bukmacherskie. Nie jest to zakazane, natomiast zakładanie kont na fałszywe dane (lub dane innych osób, jak np. członków rodziny czy przyjaciół) i korzystanie z nich – już tak. Na marginesie dodajmy, że to właśnie z tej przyczyny bonusy na start często nie są dostępne przy płatnościach e-portfelem czy kartą przedpłaconą – w ich przypadku bukmacher nie może sprawdzić tożsamości użytkownika.
Powodów nakładania limitów personalnie jest oczywiście więcej, a poszczególni bukmacherzy mają własne zasady co do postępowania w tym zakresie. Nigdy nie można być pewnym, w którym momencie nasza gra zwróci uwagę bukmachera, tak samo jak nie wiadomo, jaki limit zostanie w danej sytuacji zastosowany.
Jak wysokie/niskie są limity bukmacherskie?
Limity w zakładach bukmacherskich mogą być bardzo rozstrzelone. Zacznijmy od tego, że większość operatorów podaje w regulaminie (lub w odrębnych komunikatach) jakie są ich maksymalne limity wygranej. Bukmacherzy działający legalnie w Polsce określają maksymalną wygraną z 1 kuponu na różnym poziomie – z reguły jest to kilkaset tysięcy złotych (np. 200 tys. zł, 500 tys. zł czy 800 tys. zł).
Jak już wspominaliśmy, jeśli chodzi o ogólne limity bukmacherskie, zależą one przede wszystkim od tego, jak popularne jest wybrane zdarzenie sportowe. Bukmacherzy ustawiają limit stawek wysoko dla znanych lig i atrakcyjnych spotkań sportowych (stawki mogą iść tu w dziesiątki czy nawet setki tysięcy złotych), a nisko dla niszowych lig i dyscyplin (na poziomie kilkuset złotych). Organizatorowi gry chodzi bowiem o to, by zakłady stawiane na wydarzenie balansowały się nawzajem, bo wtedy pobrana marża bukmacherska przynosi zyski, niezależnie od wyniku meczu. Wiąże się z tym limit stawki pojedynczego gracza – nie może ona być tak wysoka, żeby inni gracze typujący przeciwny wynik nie byli w stanie jej wyrównać.
Limity bukmacherskie nakładane na graczy indywidualnie również mogą być ustanowione na różnym poziomie, choć niestety często są niskie. Co więcej, nawet jeśli limit zostanie nałożony na wybranego gracza, ten może nie zorientować się przez jakiś czas, że dotyczy on wyłącznie jego konta. Bukmacherzy nie informują o zlimitowaniu konta użytkownika, a co gorsza indywidualne limity bukmacherskie mogą mieć bardzo różne cechy: mogą dotyczyć całej oferty zakładów, wybranej dyscypliny sportowej / wybranych wydarzeń / wybranych rynków, mogą też być krótkotrwałe (rzadziej) lub długotrwałe. Trudno więc się połapać, jaki dokładnie jest „dedykowany” nam limit i czy w ogóle jest to limit indywidualny. (Jedynie w sytuacji, gdy np. znajomy będzie obstawiał w tym samym czasie to samo wydarzenie co my, możemy mieć dowód na to, że limit faktycznie został zastosowany. To rozwiązanie jest jednak bardzo niedoskonałe – szczegóły i tak pozostaną utajnione, nie mówiąc o możliwości, że przecież naszego przyjaciela również mogą w tej chwili ograniczać limity bukmacherskie). Niestety w radykalnych przypadkach maksymalna stawka gracza może wynosić tylko kilka złotych.
Indywidualne limity bukmacherskie są więc jeszcze większą zagadką niż limity ogólne, a jedne i drugie równie skutecznie mogą pokrzyżować nasze plany. I choć globalne limity w zakładach bukmacherskich są nieuniknione, to już indywidualne limity bukmacherskie można „omijać”, stosując się do pewnych zasad.
Sposoby na uniknięcie limitów
Wiemy już w ogólnym zarysie, na jakie zachowania graczy zwraca uwagę bukmacher. Limity będą nam więc mniej zagrażać, jeśli będziemy się wystrzegać takich zagrań, a przynajmniej nie stosować ich zbyt często. Poniżej lista wskazówek, które pozwolą w dużym stopniu uniknąć zlimitowania konta gracza (czy chociaż odsunąć je w czasie):
- Nie wnoś zbyt często wysokich stawek. Jeśli co rusz obstawiasz zakłady za wysokie stawki, a tym bardziej gdy są to zakłady o wysokich kursach stawiane na mało popularne wydarzenia czy ligi, na pewno szybko zwrócisz na siebie uwagę bukmachera. W tej sytuacji zapewne chętnie sięgnie on po limity bukmacherskie.
- Nie graj za maksymalne możliwe stawki. Tak samo jak powyżej – taki sposób stawkowania na pewno zainteresuje bukmachera i wywoła wiadomą reakcję.
- Nie obstawiaj za kwoty „z groszami”. Stawianie zakładów za niepełne kwoty budzi podejrzenia bukmachera, że gracz stosuje grę arbitrażową lub jakąś strategię bazującą na błędzie operatora (jak surebety). Dlatego nawet jeśli faktycznie gramy jakimś systemem, zawsze powinniśmy obstawiać za pełne stawki, zaokrąglając kwoty, które wyjdą nam z wyliczeń.
- Nie stawiaj ciągle tych samych stawek. Dotyczy to ponownie wyższych stawek – zamiast ciągłego obstawiania zakładów np. po 1 tys. zł, bezpieczniej jest wnosić bardziej zróżnicowane stawki.
- Nie wykorzystuj błędów bukmachera nagminnie. Bukmacherzy są wyczuleni na łowców surebetów – gracze, którzy obstawiają tylko zakłady z kursami źle oszacowanymi przez bukmachera, mogą spodziewać się szybkiego zlimitowania konta. Oczywiście nie zniechęcamy do gry tym sposobem, jednak obstawianie powinno obejmować też inny rodzaj zakładów bukmacherskich. Warto też wiedzieć, że surebety stawiane w zakładach na żywo nie są tak łatwe do wyłapania, jak te w zakładach przedmeczowych.
- Graj ostrożnie jako nowy gracz. Jeśli założysz nowe konto gracza, pamiętaj, że obstawianie surebetów na początek to fatalny pomysł. Najpierw warto wnieść nawet z kilkadziesiąt zakładów „standardowych”, a dopiero po jakimś czasie przejść do takiej zaawansowanej strategii gry. W przeciwnym razie indywidualne limity bukmacherskie mogą zostać nałożone już po pierwszym zakładzie!
- Nie obstawiaj za cały depozyt na nowym koncie. Na początku gry u danego bukmachera najlepiej jest nie grać za wszystkie środki i nie wypłacać całej wygranej. W początkowym okresie obstawiania stawki powinny być też w miarę zbliżone do siebie (ale oczywiście nie powinny być za wysokie).
- Czasem stawiaj zakłady akumulowane. Obstawianie zakładów pojedynczych jest bezpieczniejsze, jednak wrzucenie od czasu do czasu 2 czy większej liczby zdarzeń na kupon AKO zminimalizuje ryzyko otrzymania limitów lub złagodzi ich wymiar (a czasem może też okazać się bardzo profitowe).
- Nie wypłacaj środków z konta gracza zbyt często. Dotyczy to szczególnie wypłat dokonywanych w krótkim czasie od wpłacenia depozytu.
Podsumowując, jeśli gramy z tzw. umiarem, nie ma powodów by indywidualne limity bukmacherskie zostały wobec nas zastosowane. Trzeba w miarę możliwości rozsądnie dobierać stawki zakładów, grać dość różnorodnie i być ostrożnym przy wykorzystywaniu błędów bukmachera. Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli mamy nowe konto gracza w danym serwisie bukmacherskim, z kolei większą swobodę zapewnia obstawianie zakładów na żywo.
Limity bukmacherskie w punktach stacjonarnych
Może się wydawać, że indywidualne limity w zakładach bukmacherskich stosowane są jedynie w grze przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Grając online gracz musi bowiem obstawiać poprzez osobiste konto użytkownika, gdzie wszystko jest zautomatyzowane, a ponadto zapisuje się tu historia postawionych kuponów. Jednak także zakłady zawierane w punktach naziemnych mogą być ograniczane przez indywidualne limity bukmacherskie. W sytuacji, gdy gracz chce wnieść kupon, z którego wygrana będzie bardzo duża (czyli za wysoką stawkę lub po wysokim kursie), pracownik lokalu może skonsultować telefonicznie możliwość przyjęcia zakładu z analitykiem bukmachera. Ten na podstawie analizy parametrów kuponu i sytuacji związanej z obstawianym zdarzeniem akceptuje lub odrzuca możliwość zawarcia zakładu za określoną stawkę.
Poza tym choć gra w punktach naziemnych jest na pewno do pewnego stopnia anonimowa, tu również możemy spotkać się z limitem, jeśli jesteśmy częstym bywalcem danego lokalu i są podstawy do nałożenia nam ograniczeń (a w dzisiejszych czasach pamięć pracowników wspiera też obecny wszędzie monitoring).
Limity bukmacherskie na koncie tymczasowym
Osobne limity bukmacherskie obowiązują konta tymczasowe, jakie można założyć u większości legalnych bukmacherów w Polsce. Rejestracja takiego konta jest uproszczona – nie trzeba podawać wszystkich danych osobowych, które są niezbędne podczas pełnej rejestracji konta ani przesyłać skanu dokumentu tożsamości. Po założeniu konta tymczasowego można wpłacać depozyty i obstawiać zakłady bukmacherskie, a limity wygranych są takie same jak w przypadku kont w pełni zweryfikowanych. Różnica leży gdzie indziej – przede wszystkim z konta tymczasowego nie można wypłacić środków. Ponadto limity bukmacherskie obejmują wysokość wpłacanego depozytu, nie można też korzystać z części promocji czy niektórych opcji. Również czas, w którym konto pozostanie aktywne jest najczęściej limitowany.
Limity w zakładach bukmacherskich – przykłady
Załóżmy, że masz zamiar obstawić mecz Legia Warszawa – Raków Częstochowa, typując zwycięstwo gości. Zdarzenie ma kurs 3,80, a Ty chcesz postawić na ten zakład 2000 zł. Jak łatwo policzyć, w przypadku wygranej uzyskasz u legalnego bukmachera w Polsce wygraną w kwocie 6688 zł (3,80 x 2000 x 0,88). Niestety, kiedy wpisujesz stawkę, którą chcesz postawić, otrzymujesz komunikat, że maksymalna możliwa stawka zakładu wynosi 300 zł (być może jest to aktualny limit dla wszystkich, a być może taki limit nałożył na Twoje konto bukmacher). Limity w bezpośredni sposób zmniejszają możliwą wygraną z zakładu – teraz możesz liczyć na znacznie niższą kwotę wygranej, czyli 1003,20 zł (3,80 x 300 x 0,88).
Limity bukmacherskie mogą też wyglądać następująco. Chcesz obstawić np. 3-ligowy mecz piłki nożnej, ale po dodaniu zakładu do kupnu, okazuje się, że aby obstawić to spotkanie, musisz dodać jeszcze 2 inne zakłady (np. o określonym kursie minimalnym). Bukmacher wymusza więc postawienie zakładu akumulowanego, co zmniejsza Twoje szanse na trafiony kupon.
Na koniec warto wspomnieć, że czasem można ominąć nawet ogólne limity bukmacherskie i tym samym podnieść wysokość maksymalnej stawki danego zakładu – i to w bardzo prosty sposób. Otóż wystarczy dodać do kuponu jakieś zdarzenie o niskim kursie, dzięki czemu limity bukmacherskie mogą zostać dla kuponu podwyższone. Oczywiście ryzykowność zakładu wzrasta (choć teoretycznie typy o niskich kursach są bardzo prawdopodobne), ale za to potencjalna wygrana będzie wyższa.