Rodzaje zakładów
Zakłady bukmacherskie dostępne u legalnych bukmacherów stanowią obecnie bardzo szeroką ofertę, dlatego nowym graczom może być trudno połapać się, jakie są między nimi różnice i co warto grać. Tym bardziej, że sprawę utrudniają branżowe symbole i skróty mnożące się na internetowych stronach z zakładami. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jakie są rodzaje zakładów bukmacherskich wyróżniane ze względu na konstrukcję kuponu, rodzaj obstawianych wydarzeń sportowych i pozasportowych, rodzaj obstawianych typów oraz czas wnoszenia zakładu.
Rodzaje zakładów – konstrukcja kuponu
Podstawowa kwestia, o której trzeba wiedzieć, kiedy chcemy obstawiać wyniki większej liczby zdarzeń, to fakt, że na jednym kuponie możemy zamieścić tylko jedno, kilka lub nawet kilkanaście zdarzeń. Ze względu na to rodzaje zakładów bukmacherskich dzielimy na zakłady jednozdarzeniowe i wielozdarzeniowe.
Zakłady SOLO
Zakład dotyczący 1 zdarzenia nazywany bywa singlem, zakładem prostym, pojedynczym lub SOLO. Jest to oczywiście najmniej skomplikowany sposób obstawiania: gracz wybiera swój typ i określa stawkę zakładu, a wygrana stanowi iloczyn kursu bukmacherskiego oraz stawki (konieczne jest też odliczenie wartości 12% stawki na rzecz podatku od gier). Zakłady pojedyncze są nie tylko łatwe w obsłudze, ale też najbardziej bezpieczne. Jeśli wybrana selekcja okaże się prawidłowa, gracz uzyskuje wygraną i nie mają na to wpływu wyniki innych zakładów przez niego postawionych. Dlatego jeśli chodzi o rodzaje zakładów bukmacherskich, to właśnie ten zalecany jest niedoświadczonym typerom. Poza tym, jeśli chcemy stosować jakieś systemy bukmacherskie, musimy wiedzieć, że większość z nich dotyczy właśnie zakładów prostych.
Zakłady AKO
Drugim rodzajem zakładów bukmacherskich są zakłady wielozdarzeniowe, zwane zakładami wielokrotnymi, kombinowanymi, akumulacyjnymi, akumulatorami czy zakładami AKO. Z tym rodzajem zakładów mamy do czynienia wtedy, gdy na kuponie znajdują się minimum 2 zdarzenia – maksimum to u większości bukmacherów aż 20 selekcji na 1 kuponie. Nie ma się więc co dziwić, że wielozdarzeniowe zakłady określa się potocznie „taśmami”, gdyż tradycyjne kupony AKO stawiane w punktach naziemnych kojarzą się właśnie z rolką taśmy.
Akumulatory mają to do siebie, że kuszą graczy wyższymi wygranymi. Wynika to z faktu, że kursy zdarzeń zamieszczonych na kuponie trzeba przez siebie pomnożyć, aby otrzymać kurs całkowity zakładu. Dopiero ten łączny kurs mnożony jest przez stawkę zakładu (uszczuploną o wartość podatku) i tak oto otrzymujemy ostateczną wysokość wygranej. Jednak „coś za coś”. Zakłady akumulowane to sposób na zwiększenie zysku, jednak skutkiem ubocznym takiej operacji jest jednocześnie wzrost ryzyka przegranej. Jeśli na kuponie wielozdarzeniowym nawet tylko 1 typ okaże się nieprawidłowy, cały kupon jest przegrany i gracz traci całą postawioną kwotę.
Zakłady systemowe
Ale na tym rodzaje zakładów wyróżnianych ze względu na konstrukcję kuponu się nie kończą. Gracze mogą też obstawiać zakłady systemowe, które również są zakładami wielozdarzeniowymi, jednak zbudowanymi w inny sposób. Z tego powodu nie wszystkie typy muszą być poprawne, aby gracz uzyskał wygraną. Jeśli np. zagrany zostanie zakład w systemie 2/3, typer musi trafić 2 na 3 zamieszczone na kuponie selekcje, by uzyskać wygraną, a w systemie 7/9 – analogicznie wymagane jest trafienie minimum 7 na 9 typowanych zdarzeń. Trzeba jednak wiedzieć, że im więcej błędów popełni gracz, tym niższa będzie jego wygrana.
Zakład systemowy jest więc bezpieczniejszą wersją zakładu akumulacyjnego, a zarazem jest od niego mniej profitowy. Co więcej, nawet trafienie wszystkich typów z kuponu systemowego przyniesie mniejszy zysk niż trafienie tych samych selekcji zamieszczonych na kuponie AKO. Nie wnikając w szczegóły, poprzestańmy na fakcie, że ten rodzaj zakładów polega na umieszczaniu na 1 kuponie kilku bloków zakładów (np. wybierając typ X, Y, Z, typujemy bloki: XY, XZ i YZ). Stąd inna nazwa zakładów systemowych to zakłady blokowe lub rozpisowe.
Jeśli zastanawiasz się, które rodzaje zakładów bukmacherskich są w danym przypadku najlepsze, zawsze bierz pod uwagę kwestię ryzykowności oraz wysokości potencjalnej wygranej.
Rodzaje zakładów – moment zawarcia zakładu
Zanim przyjrzymy się temu, jakie rodzaje zakładów sportowych można obstawiać, jeśli chodzi o rynki zdarzeń, najpierw trzeba wyjaśnić, czym są zakłady przedmeczowe i na żywo. Zakłady, które przyjmowane są z wyprzedzeniem, zanim rozpocznie się dane spotkanie sportowe, to zakłady przedmeczowe (pre-match). Jeśli więc obstawiamy dane wydarzenie np. tydzień lub 3 godziny przed jego rozpoczęciem, to stawiamy zakład, który znajduje się w ofercie zakładów przedmeczowych bukmachera. Z kolei, jeśli typujemy, np. jakim wynikiem skończy się mecz już w trakcie jego trwania, to obstawiamy zakłady na żywo (live). Co jeszcze różni te 2 rodzaje zakładów?
Zakłady przedmeczowe
Zakłady przedmeczowe są na pewno znacznie bardziej stabilne – ich kursy nie są co prawda ustalone raz na zawsze, ale zmiany nie są też tak częste, jak to się dzieje w przypadku kursów zakładów z oferty live. Oferta kursowa zakładów pre-match z jednej strony ma tendencję do stopniowego obniżania się, bo im bliżej meczu, tym wynik staje się teoretycznie łatwiejszy do przewidzenia (jest mniejsze prawdopodobieństwo zajścia nieprzewidzianych okoliczności, jak np. kontuzja kluczowego zawodnika). Kursy zakładów przedmeczowych zostają oczywiście też zmienione, jeśli faktycznie dojdzie do jakichś ważnych zmian np. czołowy strzelec otrzyma w innym meczu kartkę, skutkiem czego nie będzie mógł wystąpić w następnym spotkaniu.
Ważną kwestią jest fakt, że zanim postawimy zakład przedmeczowy, mamy sporo czasu na dokładne przeanalizowanie różnych czynników, które mogą wpłynąć na wynik meczu i nie jesteśmy tak podatni na meczowe emocje.
Zakłady na żywo
Duże zmiany w ofercie kursowej to tak naprawdę domena zakładów na żywo. Po każdej istotnej akcji bukmacher aktualizuje wystawione kursy, a gracz powinien śledzić to, co się dzieje na boisku i być o krok przed bukmacherem. Zwłaszcza, jeśli ten popełni jakiś błąd – wtedy może to być okazja do postawienia bardzo profitowego zakładu. Dlatego gra w trybie live wymaga świetnego refleksu, umiejętności analizowania sytuacji na bieżąco, ale też zachowania zimnej krwi i nieulegania silnym emocjom.
Oferta na zakłady na żywo jest ogólnie uboższa od przedmeczowej, czyli obstawiać można mniej dyscyplin sportowych i dostępnych jest mniej rynków zdarzeń. Z drugiej strony niektóre typy znajdziemy tylko tu, np. takie jak: czy gol padnie w najbliższych 5 minutach, kto zdobędzie kolejną bramkę meczu itp. Gracze obstawiający zakłady z oferty live mają też zapewnionych wiele dodatkowych atrakcji, w tym match-trackery (generowane przez program komputerowy graficzne wizualizacje meczów) czy nawet bezpłatne transmisje na żywo u bukmachera. Niektórzy bukmacherzy oferują też ciekawe funkcjonalności dotyczące samego obstawiania zakładów, choćby cash-out (możliwość rozliczenia zakładu przed zakończeniem spotkania sportowego.
Rodzaje zakładów – przedmiot obstawiania
Zakłady na sporty tradycyjne
Zakłady bukmacherskie dotyczą w pierwszej kolejności wydarzeń typowo sportowych, czyli np. wyniku meczu piłki nożnej, koszykówki, rywalizacji na korcie tenisowym czy na skoczni narciarskiej itd. Oczywiście w polskich realiach (ale też w wielu innych) najbogatsza oferta zakładów przygotowywana jest na piłkę nożną. Jednak obstawiać można nie tylko najbardziej popularne sporty – obecnie bukmacherzy przygotowują oferty, w których znajdują się też mniej znane dyscypliny sportowe, takie jak np. futsal, snooker, krykiet czy rzutki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że od popularności sportu, ale też rangi samego wydarzenia zależy liczba oferowanych rynków zdarzeń.
Szczególną dyscypliną są także wyścigi konne, które wyjątkowo silnie kojarzą się z bukmacherką. Choć obecnie ich popularność w Polsce nie jest już tak duża jak w XX wieku, nadal jest to bardzo prestiżowy sport, a zakłady na gonitwy konne mogą być wyjątkowo profitowe (kursy są tu wysokie).
Zakłady na e-sporty
Wyliczając rodzaje zakładów sportowych, nie można pominąć sportów elektronicznych. Ta stosunkowo młoda dziedzina sportu cieszy się coraz większym zainteresowaniem graczy, dlatego bukmacherzy przygotowują coraz bogatsze oferty zakładów na wyniki rywalizacji e-sportowej (czyli gier takich jak np. CS:GO, Dota2, LoL, Overwatch, StarCraft, Call of Duty, Rocket League itd.). U niektórych bukmacherów można też oglądać transmisje z meczów e-sportowych na żywo. Chociaż e-sporty mają swoją specyfikę i poświęcona jest im z reguły specjalna zakładka na stronie bukmacherskiej, są to jak najbardziej zakłady sportowe i można je obstawiać zarówno w trybie przedmeczowym, jak i na żywo, tworząc kupony proste, akumulowane lub systemowe.
Zakłady na sporty wirtualne
Jeśli chodzi o rodzaje zakładów bukmacherskich, zupełnie odrębną kategorię tworzą zakłady na sporty wirtualne, takie jak np. wirtualna piłka nożna, wirtualne wyścigi koni czy wirtualny tenis. Czym jednak są te dyscypliny? Otóż wirtualne mecze stanowią ciąg zdarzeń losowanych przez program komputerowy, który tworzy wizualizacje naśladujące wydarzenia sportowe. Weźmy za przykład mecz wirtualnej piłki nożnej. Udział w nim biorą 2 fikcyjne drużyny złożone z fikcyjnych zawodników, ale przypisane im zostają pewne dane statystyczne, w oparciu o które system generuje przebieg akcji.
Oczywiście wszystko to ma w dużym stopień charakter losowy, dlatego część graczy nie traktuje obstawiania sportów wirtualnych jako prawdziwą grę. Mimo wszystko typerzy mają dostęp do statystyk i mogą starać się wyciągać z nich wnioski co do wyniku meczu. Mają jednak na to niewiele czasu: mecze trwają około 2 – 4 minut, więc dynamika jest bardzo duża i szybko znane jest rozstrzygnięcie spotkania. Pozwala to na obstawianie naprawdę ogromnej liczby zakładów w krótkim czasie, tym bardziej, że są one dostępne cały czas, więc można je wnosić w dowolnej chwili. Trzeba jednak pamiętać, że taki charakter zakładów na sporty wirtualne niesie też ze sobą większe ryzyko tzw. niezdrowej gry (dlatego zakłady na virtuale porównywane są często do gry na jednorękim bandycie).
Zakłady na gry karciane
Kolejnym rodzajem zakładów bukmacherskich są dość nowe na polskim rynku hazardowym zakłady na gry karciane. Podobnie jak w przypadku sportów wirtualnych, obstawiając tego typu gry w karty, nie typujemy wyników prawdziwej rozgrywki np. w pokera, black jacka, baccarat czy wojnę. Tu również o wynikach gier decydują algorytmy komputerowe i jest to w zasadzie czysta loteria. Obstawianie symulowanych gier karcianych może być jednak ciekawą rozrywką, zwłaszcza że transmisję online z gry prowadzą prawdziwe krupierki i można poczuć klimat kasyna, nie wychodząc z domu.
Zakłady na wydarzenia pozasportowe
Omawiając rodzaje zakładów bukmacherskich, trzeba jeszcze wspomnieć o zakładach, które nie dotyczą sportu, ale ich przedmiotem są jak najbardziej rzeczywiste wydarzenia. Mamy na myśli zakłady specjalne, które dotyczą świata kultury, rozrywki, polityki i najogólniej mówiąc życia społecznego. W ofertach bukmacherskich znajdują się często zakłady na wyniki zbliżających się wyborów czy zwycięzców tak prestiżowych konkursów, jak Nagrody Nobla czy Oscary. Jednak ostatnio gracze mają coraz większy wybór i mogą obstawiać bardzo różnorodne tematycznie zakłady – od spraw tak błahych, jak pogoda w najbliższych tygodniach czy rozwój wypadków w popularnym serialu po tak ważkie, jak np. przyszłość lotów kosmicznych czy to, w jaki sposób nastąpi Armagedon… No właśnie, trzeba pamiętać, że część zakładów specjalnych jest organizowana z przymrużeniem oka, jednak większość faktycznie może przynieść zyski i można je sensownie typować. Pozostałe są czystą formą rozrywki.
Zakłady własne
Powyższe wyliczenie w zasadzie wyczerpuje listę tego, na co mogą być obstawiane zakłady bukmacherskie. Rodzaje zakładów warto jednak uzupełnić o tzw. zakłady własne czy też zakłady na życzenie. Zakłady tego rodzaju mogą być stawiane zarówno na wydarzenia sportowe, jak i pozasportowe, więc wyróżnia je coś innego niż przedmiot obstawiania. Otóż zakłady własne to zakłady udostępniane po zgłoszeniu przez gracza, że w ofercie bukmachera nie ma zakładu, który ten chciałby wytypować. Jeśli bukmacher dojdzie do wniosku, że propozycja jest godna uwagi, udostępnia ją nie tylko zgłaszającemu braki graczowi, ale wszystkim użytkownikom.
Niektórzy bukmacherzy posiadają też funkcjonalność, która pozwala typerom na zautomatyzowane tworzenie nowych zakładów, co jest dużo łatwiejsze i szybsze (nie trzeba czekać na decyzję bukmachera). Taka opcja jest jednak jak na razie nowością w Polsce i dostępna jest tylko dla wybranych wydarzeń sportowych.
Rodzaje zakładów – rodzaje zdarzeń sportowych
Przechodzimy teraz do bardzo obszernego tematu, jakim są rodzaje zakładów bukmacherskich rozróżniane ze względu na typowane zdarzenia. Tzw. rynki zdarzeń zależą od tego, jaki sport mamy zamiar obstawiać – częściowo się one pokrywają (np. w każdej dyscyplinie sportowej znajdziesz zakład na zwycięzcę), ale nie wszystkie – niektóre są dedykowane wybranym sportom. Im bardziej popularny sport i im ważniejsze spotkanie sportowe, tym bogatsze rynki zdarzeń udostępnione w ofercie bukmachera. Przyjrzyjmy się zatem, jakie rodzaje zakładów najczęściej pojawiają się w propozycjach bukmacherskich, koncentrując się przede wszystkim na najpopularniejszej w Polsce piłce nożnej.
Zakłady na zwycięzcę: 1X2 / 12
O co można się założyć, typując jakikolwiek mecz? Oczywiście o to, kto wygra i nie powinno dziwić, że przytłaczająca liczba zakładów stawianych jest właśnie na ten rodzaj zakładów. Jeśli mówimy o dyscyplinach takich jak piłka nożna, hokej na lodzie czy choćby szachy, musimy jednak pamiętać, że tu wynik może być remisowy. Dlatego obstawiając rezultat takich meczów, możemy postawić zakład typu 1X2, gdzie 1 to wygrana gospodarzy, 2 to wygrana gości, a X to remis. Niektórzy bukmacherzy zamiast symbolu X stosują 0. Takie zakłady nazywane są 3-drogowymi.
Są jednak także dyscypliny, gdzie wynik remisowy nie jest możliwy, np. tenis, piłka siatkowa czy baseball. Dla tego typu meczów zakład na zwycięzcę przybiera więc postać 12, gdyż można typować wyłącznie wygraną jednej strony (drużyny/zawodnika) lub drugiej strony rywalizacji. Zakłady tego rodzaju to zakłady 2-drogowe i tu szanse na trafienie zakładu są rzecz jasna większe.
Zakłady na zwycięzcę: DNB i ML
Dość częstą opcją są też zakłady typu Draw no Bet (DNB). Dotyczą one meczów, w których remis jest możliwy (jak piłka nożna), ale bukmacher nie udostępnia możliwości obstawienia takiego wyniku. W związku z tym można typować albo wygraną jednej albo drugiej drużyny (czy zawodnika), a w przypadku remisu, bukmacher zwraca graczowi wartość stawki zakładu. Ryzyko przegranej gracza jest tu mniejsze niż w zakładach typu 1X2, ale też kursy na ten rodzaj zakładów są mniej atrakcyjne.
Bardzo podobnym typem zakładu jest Moneyline (ML), który również jest zakładem 2-drogowym. Stosowany jest w przypadku dyscyplin, gdzie remis w ogóle nie jest możliwy, jak i tam, gdzie może wystąpić, ale z uwzględnieniem dogrywki. Dlatego właśnie – w przeciwieństwie do DNB – tu bukmacherzy nie realizują zwrotów w przypadku remisu w regulaminowym czasie gry, tylko czekają na wyłonienie ostatecznego zwycięzcy meczu w doliczonym czasie.
Zakłady na zwycięzcę – podwójna szansa
Wracając do zakładu typu 1X2, czyli na taki mecz, w którym remis może nastąpić, w ofercie bukmacherów pojawiają się też zakłady typu podwójna szansa. Chodzi więc o to, że gracz jednocześnie obstawia 2 wyniki spotkania, czyli stawia na:
- wygraną gospodarzy albo remis (1X)
- wygraną gości albo remis (2X)
- wygraną gospodarzy albo wygraną gości (12).
Obstawiając ten typ zakładu, gracz ogranicza ryzyko przegranej, gdyż jego szanse na poprawne wytypowanie wyniku wzrastają z 33% do 66%. Przykładowo stawiając zakład typu 12 gracz przegra tylko wtedy, gdy spotkanie zakończy się remisem – wygrana gospodarzy lub wygrana gości oznacza poprawny kupon. Oczywiście kursy na tego typu zakłady są niższe niż w przypadku standardowych zakładów 1X2.
Warto dodać, że jeśli mamy zamiar postawić zakład z podwójną szansą (zwany też zakładem z podpórką), a nie ma go w ofercie bukmachera, możemy skonstruować go samodzielnie. Przykładowo, kiedy chcemy obstawić typ 2X, musimy wnieść zakład na wygraną gości i zakład na remis w taki sposób, by ewentualna wygrana z każdego zakładu była taka sama.
Zakłady na liczbę goli / punktów itp.
Ten typ zakładów wygląda różnie w zależności od obstawianej dyscypliny, np. w piłce nożnej obstawiamy liczbę zdobytych bramek, w koszykówce liczbę punktów, w tenisie liczbę gemów itd. Dla uproszczenia przyjmijmy, że omawiamy mecze piłki nożnej i interesują nas zakłady na liczbę goli. Okazuje się, że są rozmaite rodzaje zakładów, które pozwalają typować tę liczbę – najważniejsze omówimy poniżej.
- Under/over (poniżej/powyżej)
Tego typu zakłady są 2-drogowe, a gracze obstawiają w nich, czy w meczu będzie więcej czy mniej bramek (punktów, gemów itp.) niż wyznaczony limit. Np. zakład under/over 1,5 gola ma 2 opcje: typ, że w meczu padnie mniej bramek niż 1,5 – czyli 1 lub 0 (zakład under 1,5) oraz typ, że tych bramek będzie więcej niż 1,5 – czyli 2, 3, 4 itd. (zakład over 1,5). Zakłady bukmacherskie under/over mogą dotyczyć całego meczu lub wybranej połowy, a także łącznej liczby goli (obu drużyn) lub tylko tych strzelonych przez jeden zespół. Liczy się przy tym z reguły wyłącznie regulaminowy czas gry, ale może z tym być różnie w przypadku poszczególnych dyscyplin i regulaminów bukmacherów (warto więc zawsze sprawdzić, jak wygląda ta kwestia przed rozpoczęciem obstawiania). Sam typ under/over jest dość ciekawym rodzajem zakładu i jest bezpieczniejszy od zwykłych zakładów na zwycięzcę (1X2).
- Dokładna liczba goli
Znacznie bardziej ryzykowne i trudniejsze do poprawnego wytypowania są zakłady na dokładną liczbę goli (lub punktów itd.) w danym meczu (czy jego połowie). Gracz musi trafić precyzyjną liczbę i nie ma pozostawionej żadnej granicy błędu, w związku z czym wygrana jest stosunkowo wysoka (kursy są tu atrakcyjne). Najczęściej bukmacherzy udostępniają takie zakłady dla goli strzelonych przez wybraną drużynę, choć dokładna liczba goli może też dotyczyć bramek strzelonych przez oba zespoły. Dokładna liczba jest dość popularnym typem w siatkówce i tenisie, gdyż tu nie ma zbyt dużej liczby możliwych wyników.
- Przedział goli
Jeszcze inny rodzaj zakładów, który dotyczy liczby goli (punktów itd.) w spotkaniu, posługuje się przedziałami. Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy zakładem under/over (najbezpieczniejszym) a zakładem na dokładną liczbę (najbardziej ryzykownym). Tu typer musi wskazać, w jakim przedziale zmieści się liczba np. bramek, które padną w spotkaniu, np. między 0 a 1, 1 a 2 czy 2 a 3. Jeśli przykładowo stawiamy zakład na typ z przedziałem 0-1, nasz kupon będzie trafiony, gdy mecz zakończy się wynikiem: 0:0, 0:1 lub 1:0. Kursy na tego typu zakłady są wyższe niż w przypadku zakładów under/over.
Handicap
Jeśli chodzi o rodzaje zakładów bukmacherskich, handicap jest bardzo specyficznym, ale też dość popularnym typem wśród bardziej doświadczonych graczy. Sedno pomysłu polega na tym, że bukmacher dodaje lub odejmuje bramki czy punkty do wyniku jednej z drużyn, tak aby wyrównać ich szanse. Jest to więc teoretyczny zabieg, który daje na wstępie przewagę wybranej drużynie – najczęściej tej, która w rzeczywistości jest znacznie słabsza. Kiedy gracz obstawi zakład z handicapem, w rozliczeniu zakładu uwzględniony zostanie wynik meczu zmodyfikowany przez przyjętą na początku punktację. W praktyce do wyniku jednej drużyny (z reguły teoretycznie słabszej) mogą zostać dodane gole lub też odjęte od wyniku drugiej drużyny (teoretycznie lepszej). Handicap występuje w 2 najpopularniejszych wersjach:
- Handicap europejski
Handicap europejski oznaczany jest u bukmacherów symbolem „EH”. W tego rodzaju zakładach można obstawiać wygraną gospodarzy, gości albo remis, jest więc to zakład 3-drogowy, który często wykorzystywany jest do obstawiania piłki nożnej. Żeby wyjaśnić jego działanie, najlepiej posłużmy się przykładem. Załóżmy więc, że chcemy obstawić mecz Ligii Europy: Tottenham – Wolfsberger, gdzie kursy w zakładzie 1X2 wynoszą: 1,38 (1), 5,60 (X), 8,20 (2).
Kursy wskazują na to, że szanse na sprawdzenie się typu na wygraną gości są niskie, jednak zachętą do obstawiania tego wyniku może być właśnie handicap. Spójrzmy na kolejne opcje zakładu:
handicap 0:1 (1 bramka + dla Wolfsbergera): 1,85 (1), 3,95 (X), 3,15 (2)
handicap 0:2 (2 bramki + dla Wolfsbergera): 3,05 (1), 4,20 (X), 1,82 (2)
Jeśli gracz obstawi zakład z handicapem np. 0:1, stawiając na wygraną Wolfsbergera, to wygraną przyniesie mu nie tylko faktyczna wygrana tej drużyny, ale też wynik remisowy (bo do wyniku trzeba doliczyć dla Wolfsbergera 1 bramkę). Z kolei stawiając zakład na wygraną Tottenhamu np. z handicapem 0:2, gracz trafi tylko pod warunkiem, że realny mecz zakończy się co najmniej 3-bramkową przewagą Tottenhamu (bo Wolfsberger ma dodatkowe 2 bramki „w zanadrzu”). Jeśli gracz jest przekonany, że Tottenham wygra dużą przewagą bramek, bardziej opłaca mu się postawić zakład z handicapem niż zwykły 1X2, bo tu kurs jest wyższy.
Cechą charakterystyczną handicapu europejskiego jest to, że wynik zmieniany jest tu tylko o liczby całkowite (bez wartości połówkowych i ćwiartkowych).
- Handicap azjatycki
Handicap azjatycki znajdziemy w ofercie bukmacherów pod symbolem „AH” lub „AHO”. Są to zakłady 2-drogowe, czyli możemy typować wygraną gospodarzy lub wygraną gości. W przypadku remisu następuje zwrot postawionej kwoty. Handicap azjatycki jest o tyle ciekawszy od europejskiego, że dopuszcza możliwość wartości połówkowych czy ćwiartkowych. Przykładowo może być handicap +/- 0,25; 0,5; 0,75; 1,25; 1,5 itd.
Inne rodzaje zakładów
W przypadku ważniejszych wydarzeń sportowych gracze mają do wyboru naprawdę mnóstwo różnych rodzajów zakładów bukmacherskich. Poniżej opisujemy pokrótce te, które nie zostały jeszcze wymienione, a pojawiają się dość często w ofertach na piłkę nożną.
- Kto strzeli gola?
To jeden z typów, który dotyczy indywidualnych wyników zawodników w sportach drużynowych. Największe prawdopodobieństwo trafienia występuje, gdy typujemy zaliczenie bramki przez piłkarzy, którzy są napastnikami czy wykonują zazwyczaj np. rzuty karne. W przypadku zakładów stawianych na żywo dostępne są też zakłady na strzelca następnego gola.
- Kiedy padnie gol?
Oferty zakładów na żywo często posiadają wiele opcji dla zakładów na czas, w którym zdobyta zostanie bramka. W ofercie przedmeczowej także udostępniane są zakłady tego typu, najczęściej chodzi wtedy tylko o czas strzelenia pierwszej bramki w meczu. Typerzy nie muszą oczywiście wskazać konkretnej minuty spotkania, tylko przedział czasowy, w którym padnie gol. Z reguły można obstawiać, w którym z 6 kwadransów meczu piłkarskiego się to stanie.
- Następny gol
Ten rodzaj zakładów dostępny jest dla oferty live. Zakład może przybrać postać 2-drogową, kiedy typujemy, że następną bramkę strzelą gospodarze lub goście – w przypadku braku następnego gola bukmacher dokonuje zwrotu stawki. Możliwe są też zakłady 3-drogowe, kiedy dodatkowo można obstawiać, że w spotkaniu nie padnie już żadna bramka i taki zakład jest spotykany częściej.
- Pierwsze zdarzenie
Bukmacherzy często wystawiają też kursy na zakład typu pierwsze zdarzenie meczu. Zadaniem gracza jest wytypowanie, jakie zdarzenie z podanej listy zdarzy się jako pierwsze w danym spotkaniu sportowym (lub w jego połowie). Może to być np. aut, rzut karny, rzut wolny, żółta kartka, czerwona kartka, gol, spalony, pomoc lekarska itp. Ten rodzaj zakładu wymaga jednak wyjątkowej czujności – najlepiej jest oglądać transmisję z obstawianego spotkania. Trzeba bowiem wiedzieć, że nierzadko bukmacherzy niepoprawnie rozliczają zakłady tego typu, natomiast oficjalne statystyki mogą nie ująć wszystkich zdarzeń, które wystąpiły na boisku. Warto więc trzymać rękę na pulsie.
- Czy obie drużyny zdobędą bramki?
Ten rodzaj zakładu oznaczany jest symbolem „BTTS” (od angielskiego: both teams to score) i cieszy się sporą popularnością wśród graczy obstawiających mecze futbolowe. Można postawić zakład na typ, że oba zespoły trafią co najmniej jedną bramkę lub że choć jedna z nich pozostanie z pustym kontem. Najczęściej zakład dotyczy regulaminowego czasu gry.
- Wynik wybranej połowy
Zakłady bukmacherskie można obstawiać, typując rezultat wyłącznie pierwszej połowy meczu – przypisane jest im oznaczenie „HT” (z angielskiego Half Time). Trzeba pamiętać, że w tego typu zakładach chodzi o wynik uzyskany w pierwszej połowie wraz z doliczonym czasem. Podobnie można obstawiać wynik tylko drugiej połowy spotkania.
- Wynik 1. połowy i całego meczu
W tym typie zakładu gracz jednocześnie obstawia wynik pierwszej połowy meczu oraz całego spotkania. Załóżmy, że stawiamy zakład o to, że np. Bayern Monachium wygra z Borussią Dortmund zarówno w pierwszej połowie, jak i w całym meczu. W takim razie wygraną przyniesie nam tylko taka sytuacja, gdy zarówno pierwszą połowę, jak i cały mecz Bayern zakończy z minimum 1-bramkową przewagą. W zakładach tego typu możemy oczywiście obstawiać również wygraną jednej drużyny w pierwszej połowie i wygraną drugiej w całym meczu, można też jak najbardziej typować wynik remisowy. Warto podkreślić, że poprawne wytypowanie zakładu tego rodzaju jest dość trudne, a więc oferowane kursy są tu wysokie.
- Kartki i rzuty rożne
W ofertach bukmacherów znajdziemy też różne propozycje dotyczące rzutów rożnych oraz żółtych i czerwonych kartek. Przykładowo zakłady mogą być o to: która drużyna wykona więcej rzutów rożnych (z opcją remisu), jaka będzie ich łączna liczba w danym spotkaniu (zakład under/over), jaka będzie liczba rzutów rożnych wybranej drużyny itd. Podobnie wygląda sytuacja z zakładami dotyczącymi żółtych lub czerwonych kartek, można typować m.in. liczbę kartek w meczu, to, która drużyna dostanie więcej kartek, to, czy dany zawodnik otrzyma kartkę, kiedy sędzia pokaże pierwszą kartkę itd. W przypadku liczby rzutów rożnych i kartek często udostępniane są też zakłady z handicapem.
Rodzaje zakładów bukmacherskich – podsumowanie
Świat bukmacherki jest, jak widać, bardzo różnorodny i zakłady bukmacherskie można obstawiać na wiele rozmaitych sposobów. Możemy typować zakłady na mnóstwo dyscyplin sportowych, a także na sporty i gry wirtualne oraz wydarzenia pozasportowe. Sport można obstawiać w trybie przedmeczowym lub na żywo, wybierając zdarzenia spośród różnych rodzajów typów bukmacherskich (1X2, under/over, handicap itd.). Trzeba też pamiętać, że pojedyncze zakłady można stawiać na osobnych kuponach lub kuponach wielozdarzeniowych, w tym kuponach systemowych. Dlaczego warto o tym wszystkim wiedzieć i znać charakterystykę poszczególnych kategorii zakładów?
Otóż dlatego, że nasze wybory co do tego, jakie rodzaje zakładów będziemy obstawiać, ma przełożenie na szanse na wygraną oraz na jej wysokość. Przykładowo zakład typu under/over daje większe prawdopodobieństwo wygranej niż zakład na dokładną liczbę goli, a zakład systemowy jest bezpieczniejszy niż zakład akumulowany. Z kolei wysokość wygranej zależy nie tylko od wysokości stawki, ale też od wysokości kursu oferowanego na dane zdarzenie. I tak, stawiając np. zakład bez remisu (DNB) na mecz piłki nożnej, musimy liczyć się z niższym kursem niż jeśli zdecydowalibyśmy się na standardowy zakład 1X2, a grając samymi zakładami prostymi otrzymamy sumę potencjalnych wygranych znacznie niższą niż gdyby wszystkie te zakłady zostały zamieszczone na wspólnym kuponie wielozdarzeniowym.
Oczywiście trzeba też mieć na uwadze, że niektóre rodzaje zakładów bukmacherskich są łatwiejsze do typowania, w przypadku innych potrzeba sporej wiedzy sportowej i umiejętności bukmacherskich. Jeśli jednak myślimy o bukmacherce na poważnie, warto je stopniowo poznawać w praktyce i odkrywać ich zalety, pamiętając jednocześnie o rozsądnym zarządzaniu budżetem przeznaczonym na grę.