Zakłady AKO – jak znaleźć balans między większym zyskiem i większym ryzykiem 

Zakłady akumulowane przyciągają wielu graczy perspektywą znacznie wyższych wygranych w stosunku do zainwestowanych środków. Jaki jest mechanizm działania zakładów wielozdarzeniowych oraz jakie są zalety i wady ich typowania? W jakich sytuacjach warto je obstawiać i jakie strategie gry zwiększają szanse na zysk z gry AKO? Czy tzw. taśmy to dobry pomysł na opłacalną grę u bukmachera? Sprawdzamy. 

Zakłady AKO

Jak działają zakłady akumulowane? 

Zakłady akumulowane mają wiele nazw – spotkać można określenia takie jak zakłady wielokrotne, wielozdarzeniowe, zakłady parlay czy AKO. Jednak sama idea tego rodzaju zakładów jest prosta – chodzi o możliwość obstawienia kilku różnych zdarzeń za pomocą 1 zakładu. Gracz wybiera więc 2 lub większą liczbę zdarzeń i łączy je na tym samym kuponie, a jego wygrana zależy od tego, czy trafnie wytypował wszystkie zdarzenia. Jeśli choć jedna z selekcji zamieszczonych na zakładzie AKO okaże się chybiona, cały zakład rozliczany jest jako przegrany. Po co więc tak bardzo ryzykować? 

Otóż ze względu na kurs całkowity zakładu akumulowanego, który pozwala na uzyskanie wyższej wygranej niż gdyby te same zdarzenia obstawić przy użyciu zakładów pojedynczych (SOLO). Mechanizm działania zakładów AKO opiera się bowiem na mnożeniu kursów poszczególnych typów. Na przykład, jeśli gracz obstawi na zakładzie akumulowanym wygraną 3 drużyn w piłce nożnej, gdzie kursy pojedynczych zdarzeń wynoszą odpowiednio 2.00, 1.50 i 1.80, łączny kurs zakładu AKO wyniesie: 2.00 * 1.50 * 1.80 = 5.40. Oznacza to, że stawka zakładu jest mnożona przez kurs 5.40, co w przypadku sprawdzenia się wszystkich typów przyniesie znacząco większe wygrane niż gdyby obstawiono 3 osobne zakłady na każde wydarzenie indywidualnie (ponadto stawka musiałaby zostać wtedy podzielona na 3 osobne zakłady co też przełożyłoby się na niższą kwotę wygranych). 

Zalety i wady zakładów AKO 

Z tego krótkiego opisu od razu można wyprowadzić 2 podstawowe cechy zakładów AKO: zwiększają wygrane i jednocześnie zwiększają ryzyko porażki. Przyjrzyjmy się jednak wszystkim plusom i minusom zakładów AKO dokładniej. 

Zalety zakładów akumulowanych 

  • Jak już kilkukrotnie wspomniano, największą zaletą zakładów AKO jest to, że zwiększają kursy i tym samym potencjalne wygrane, dlatego nawet przy stosunkowo niskich stawkach można otrzymać naprawdę satysfakcjonującą wygraną.  
  • Superbet - promocja dla zakładów AKODzięki temu, że zakłady wielozdarzeniowe mają wyższe kursy, gra przy ich wykorzystaniu jest sposobem na złagodzenie dość uciążliwego 12% podatku od gier, który legalni bukmacherzy w Polsce muszą pobierać od każdego zawartego zakładu. 
  • Kolejnym atutem takiej gry jest możliwość korzystania z licznych promocji, jakie przygotowują dla zakładów AKO bukmacherzy online. Największą popularnością cieszą się w tym przypadku promocje zwiększające wygrane z zakładów akumulowanych, gdzie im więcej zdarzeń znajdzie się na kuponie, tym mocniej zwiększona zostaje wygrana. 
  • Zakłady wielozdarzeniowe dają też dodatkowe możliwości – przykładowo to przy ich wykorzystaniu najczęściej stosowana jest technika kontrowania zakładów. 

Wady zakładów akumulowanych 

  • Najpoważniejsza wada zakładów AKO też była już wyjaśniana – zakłady wielozdarzeniowe mocno zwiększają ryzyko przegranej. Trafienie wszystkich typów za 1 zamachem jest przecież znacznie mniej prawdopodobne niż w przypadku pojedynczych zakładów. Poza tym zakłady wielozdarzeniowe mogą zakończyć się tylko zupełną wygraną lub kompletną przegraną. Z kolei gra kilkoma zakładami pojedynczymi daje też możliwości pośrednie – część zakładów może być wygrana, a część przegrana, tak więc gracz może w takim scenariuszu odnieść częściowy zysk lub częściową stratę. 
  • Kolejny minus to zwiększona marża bukmachera. Jest ona nałożona na każdy zakład (w praktyce pomniejsza ona kurs na dane zdarzenie) i to ona stanowi podstawowy zysk bukmacherów. Ponieważ jednak w zakładach AKO kursy są przez siebie mnożone, to to samo dotyczy poszczególnych marż. W rezultacie zakłady AKO dają bukmacherowi jeszcze większą przewagę nad graczem niż to jest w zakładach SOLO.  

Czym są „taśmy”? 

Zakłady bukmacherskie wielozdarzeniowe zawsze są bardziej ryzykowne od zakładów prostych, jednak jeśli na kuponie znajdą się 2 czy 3 zdarzenia, to w wielu przypadkach takie rozwiązanie jest uzasadnione i sensowne (oczywiście jeśli zagranie poprzedzone zostało odpowiednią analizą sportową). Z drugiej jednak strony gracze często nie ograniczają się do konstruowania takich skromnych zakładów, a rzucają się w wir tworzenia „taśm” lub, jak kto woli, „tasiemców”. 

Taśmy to zakłady AKO, na których typerzy umieszczają po kilkanaście czy nawet więcej typów, dzięki czemu uzyskiwane kursy całkowite mogą być niezwykle wysokie. Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo wejścia kuponu, często stosowana jest przy tym praktyka polegająca na typowaniu tzw. pewniaków – zakładów o bardzo niskich kursach (na faworytów). Co prawda szanse na ich sprawdzenie są faktycznie spore, ale pamiętajmy, że w sporcie nietrudno o niespodzianki. Jeśli obstawianie nie jest poprzedzone żadnym rozpoznaniem i analizą sportową, a na kupon wrzucanych jest kilkanaście typów jedynie w oparciu o ich niski kurs, to prawdopodobieństwo, że choć 1 się nie sprawdzi, jest ogromne.

Inna sprawa, że szczegółowa analiza tak wielu zdarzeń to bardzo czasochłonne zadanie, a przecież nawet najlepsi typerzy nie szczycą się 100% skutecznością… Nawet po uwzględnieniu faktu, że taśmy zazwyczaj obstawiane są za niskie stawki (bo wysoką wygraną zapewnia tak naprawdę kurs całkowity), to cała zabawa wydaje się zawracaniem głowy. Choć gwoli uczciwości trzeba przyznać, że trafione „taśmy” i to z wysokimi wygranymi rzadko, ale jednak się zdarzają – ciekawostki z tym związane podajemy w tekście „Najwyższe wygrane u bukmachera”.

Jak obstawiać zakłady AKO zyskownie? 

Wracając jednak do w pełni profesjonalnego obstawiania, warto zastanowić się, w jaki sposób korzystać z atutów zakładów AKO, ale minimalizować jednocześnie ryzyko, jakie niosą. Decydując się na wielozdarzeniowe zakłady bukmacherskie, trzeba szczególnie zadbać o przemyślaną analizę sportową i skrupulatne planowanie gry. Należy przy tym pamiętać o takich kwestiach jak: 

  • Zakłady AKO - analiza i planowanieSelekcja typów na podstawie analizy statystycznej – zanim dodasz do zakładu jakiekolwiek wydarzenie, przeprowadź dogłębną analizę statystyczną (tu znajdziesz artykuł, jak to zrobić: „Analiza sportowa w bukmacherce”). 
  • Zarządzanie ryzykiem – profesjonalni gracze, jeśli sięgają po zakłady wielozdarzeniowe, z reguły nie dodają do zakładu więcej niż 2 czy 3 zdarzenia. W ten sposób ograniczają nadmierny wzrost ryzyka porażki, a potencjalna wygrana staje się wyższa. Czasem warto też rozważyć ubezpieczenie kuponu poprzez obstawienie przeciwstawnego wyniku dla 1 lub więcej zdarzeń wchodzących w skład zakładu AKO (tzw. hedging). 
  • Obstawianie zakładów systemowych – obok zakładów SOLO i AKO dostępne jest jeszcze pośrednie rozwiązanie, czyli typowanie zakładów systemowych. Są one bardziej opłacalne niż zakłady pojedyncze, ale mniej ryzykowne niż zakłady wielozdarzeniowe. 
  • Wybór wartościowych kursów także obstawiając zakłady akumulowane, warto szukać zakładów z wartością – dowiedz się więcej, dlaczego warto grać valuebety. 
  • Śledzenie wyników i dostosowywanie strategii: regularnie analizuj wyniki obstawianych zakładów AKO, aby zidentyfikować, które strategie działają, a które wymagają korekty. Sprawdzaj, czy zakłady wielozdarzeniowe przynoszą zysk, czy raczej straty i być może lepiej z nich zrezygnować. 

Stosując się do powyższych zasad gracze mogą znacząco poprawić swoje szanse na sukces podczas obstawiania zakładów AKO. Kluczowe jest jednak zachowanie dyscypliny i konsekwencji, co w połączeniu z dobrą znajomością wybranych sportów i rynków może przynosić coraz lepsze wyniki.