Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Kursy bukmacherów na II turę wyborów prezydenckich 

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca 2021 r., czyli już za 2 dni. Za parę godzin nastanie cisza wyborcza, ale zanim to nastąpi, sprawdźmy, jakie kursy bukmacherskie przygotowali na to doniosłe wydarzenie legalni bukmacherzy w Polsce.

Wybory prezydenckie 2020 i kampania wyborcza 

Trzeba przyznać, że wybory prezydenckie w 2020 roku i towarzysząca im kampania wyborcza wypełnione są niespodziewanymi wydarzeniami, które mogą dostarczyć nie tylko silnych emocji, ale i znaczących wygranych w zakładach bukmacherskich. W końcu takie zwroty akcji, jak nieprzeprowadzenie wyborów w wyznaczonym terminie czy zmiana kandydata na prezydenta największej partii opozycyjnej, PO (oraz partii zrzeszonych z PO jako Koalicja Obywatelska), kiedy to kampania wyborcza trwała już w najlepsze – to wydarzenia, których nikt nie był w stanie przewidzieć. 

Całkiem przewidywalne okazały się natomiast wyniki I tury wyborów prezydenckich. Tak jak prognozowali bukmacherzy, nie przyniosła ona rozstrzygnięcia, a kolejne miejsca na wyborczym podium zajęli zgodnie z bukmacherskimi prognozami: Andrzej Duda (wspierany m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Trzaskowski (któremu poparcia udzieliła Koalicja Obywatelska) i Szymon Hołownia (bezpartyjny). Tym samym II tura wyborów prezydenckich będzie starciem na linii: Andrzej Duda – Rafał Trzaskowski, a gracze mogą oczywiście przekuć swoje przeczucia co do jego wyniku na konkretny zysk. Zakłady bukmacherskie na wybory prezydenckie 2020 dostępne są m.in. w STS, czyli u największego legalnego bukmachera w Polsce. Żeby móc obstawiać je online, należy najpierw założyć konto gracza – najlepiej z kodem promocyjnym STS, który uruchamia specjalny bonus powitalny.

A teraz sprawdźmy, jakie kursy bukmacherskie oferują legalni bukmacherzy internetowi na wybory prezydenckie 2020 oraz jakie zakłady bukmacherskie można w tej chwili obstawiać. 

Aktualne kursy bukmacherskie na wybory 2020 

Wybory prezydenckie 2020 można znaleźć w ofercie kilku bukmacherów, przy czym najczęściej typować można zakłady bukmacherskie na zwycięzcę tej rywalizacji. Spójrzmy więc najpierw, jak przedstawiają się kursy bukmacherskie na pojedynek Andrzej Duda – Rafał Trzaskowski. 

Kursy bukmacherskie na to, że wybory prezydenckie wygra ponownie Andrzej Duda, oscylują obecnie wokół wartości 1.50. Bukmacher STS przyjmuje zakłady na to zdarzenie po kursie 1.47, a bukmacher Fortuna – 1.52. Nieco większą ewentualną wygraną przynieść mogą zakłady bukmacherskie postawione u bukmachera Betclic, gdzie kurs wynosi 1.60. Urzędujący prezydent jest więc pewnym faworytem bukmacherów i to w zasadzie od samego początku wyborów. 

Z kolei Rafał Trzaskowski nie jest według bukmacherów faworytem do zwycięstwa i jeśli to jednak on wygra wybory prezydenckie w 2020 roku, zakłady bukmacherskie postawione na jego zwycięstwo mogą przynieść całkiem ładną sumkę. Bukmacher STS i Fortuna mają w tej chwili bardzo zbliżone kursy na to zdarzenie – w STS kurs wynosi 2.65, a w Fortunie 2.66. Jednak zakład o to, że wygra Rafał Trzaskowski, najbardziej opłaca się aktualnie postawić w Totolotku – tu kurs wynosi aż 3.05. 

Niektórzy bukmacherzy oferują także inne ciekawe zakłady bukmacherskie na starcie Andrzej Duda – Rafał Trzaskowski i w ogóle na wybory prezydenckie 2020. Przykładowo bukmacher Fortuna udostępnia zakłady z handicapem procentowym 2,5%. Można więc obstawiać, że Andrzej Duda wygra wybory prezydenckie z przewagą minimum 2,5% po kursie 2.11. Jeśli więc jesteś przekonany, że to aktualny prezydent wygra i to ze sporą przewagą, zamiast mało opłacalnego klasycznego zakładu na zwycięzcę, wybierz właśnie ten zakład. Jeśli jednak uważasz, że szanse obu kandydatów są bardzo wyrównane, a Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski uzyskają bardzo zbliżone wyniki, w Fortunie możesz obstawić zakład przeciwny. Możesz typować, że Rafał Trzaskowski wygra lub przegra wybory prezydenckie, ale osiągnie wynik różniący się od wyniku Andrzeja Dudy nie więcej niż o 2,5%. Taki zakład ma już jednak w Fortunie niższy kurs – dokładnie 1.65. 

Bukmacherzy dodali do oferty także zakłady na to, jaka będzie frekwencja w II turze wyborów prezydenckich. Zakłady bukmacherskie typu under/over mają w Fortunie próg na poziomie 66,5%, przy czym selekcja poniżej 66,5% ma kurs 1.40, a powyżej – 2.73.

Andrzej Duda – prezentacja kandydata

Andrzej Duda (ur. 16 maja 1972) urodził się w Krakowie i z wykształcenia jest prawnikiem. W 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie założył kancelarię prawną, pracował także jako wykładowca akademicki.  W 2005 r. Andrzej Duda objął funkcję eksperta od legislacji Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, a w sierpniu 2006 r. – wiceministra sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (do listopada 2007 r.).  Od 2007 r. do 2011 r. był członkiem Trybunału Stanu. W styczniu 2008 r. został podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (do 2010 r.). 

W 2010 r. w wyborach samorządowych Andrzej Duda z poparciem PiS nieskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa, został natomiast wybrany na radnego miasta. W 2011 r. wziął udział w wyborach do parlamentu z okręgu krakowskiego – ponownie z list Prawa i Sprawiedliwości – tym razem z sukcesem. W Sejmie VII kadencji Andrzej Duda pełnił m.in. funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Był rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości (2013 – 2014 r.), a od początku 2014 r. – szefem kampanii partii do PE. W maju 2014 r. Andrzej Duda został wybrany na eurodeputowanego VIII kadencji PE – przystąpił tu do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. 

Kolejny etap jego kariery politycznej rozpoczęły wybory prezydenckie w 2015 r. Andrzej Duda wystartował w nich jako kandydat na prezydenta PiS, poparcia udzieliły mu także m.in. partie Solidarna Polska i Polska Razem. I tura wyborów prezydenckich, która odbyła się 10 maja 2015 r., zakończyła się dla niego wynikiem 34,76% ważnych głosów (pierwsze miejsce). II tura wyborów prezydenckich z 24 maja 2015 r. została przez niego wygrana liczbą 51,55% ważnych głosów. 6 sierpnia 2015 r. Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP. Wskutek tego złożył rezygnację z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość, a także wygasł jego mandat w PE. 

Prezydent ubiegający się aktualnie o reelekcję jest popierany m.in. przez PiS. I tura wyborów prezydenckich z 28 czerwca 2020 r. przyniosła mu 43,5% ważnych głosów (pierwsze miejsce). Na niecały tydzień przed głosowaniem bukmacherzy uważali, że to Andrzej Duda jest faworytem I tury wyborów. Bukmacher Fortuna zakłady bukmacherskie na jego wygraną przyjmował 22 czerwca 2021 r. po kursie 1.47, a bukmacher Betfan – po kursie 1.50.

Rafał Trzaskowski – prezentacja kandydata 

Rafał Trzaskowski (ur. 17 stycznia 1972) pochodzi z Warszawy i jest doktorem nauk humanistycznych, politologiem oraz specjalistą w zakresie spraw europejskich. Pracował jako nauczyciel akademicki, tłumacz symultaniczny (zna 5 języków obcych) i analityk w Centrum Europejskim Natolin. W latach 2000 – 2001 Rafał Trzaskowski był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego, a w latach 2004 – 2009 doradcą delegacji PO w Parlamencie Europejskim. Następnie w 2009 r. Platforma Obywatelska umieściła go na swojej liście wyborczej do PE (okręg warszawski), a Rafał Trzaskowski zdobył mandat eurodeputowanego VII kadencji PE. Przystąpił tam do Europejskiej Partii Ludowej, której wiceprzewodniczącym został w 2017 r. Z końcem 2013 r. Donald Tusk powołał go na urząd ministra administracji i cyfryzacji, w związku z czym Rafał Trzaskowski musiał zrezygnować z mandatu posła do PE. Z kolei w rządzie Ewy Kopacz Rafał Trzaskowski zajmował stanowisko wiceministra spraw zagranicznych ds. Unii Europejskiej i pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej (2014 – 2015 r.). 

W 2015 r. odbyły się wybory parlamentarne w Polsce – Platforma Obywatelska wystawiła Rafała Trzaskowskiego jako „jedynkę” na swojej liście wyborczej w okręgu krakowskim. Zdobył on wtedy mandat posła na Sejm VIII kadencji, którą to funkcję pełnił do 2018 r. Jesienią 2018 roku odbyły się w Polsce wybory samorządowe – PO i partia Nowoczesna poparły Rafała Trzaskowskiego jako swojego kandydata na urząd prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski zwyciężył już w pierwszej turze wyborów (56,67% ważnych głosów) i piastuje ten urząd do chwili obecnej. Platforma Obywatelska to macierzysta partia Rafała Trzaskowskiego, w której pełni on znaczącą rolę. Od 2016 r. jest on członkiem zarządu krajowego PO, a od 2020 r. – wiceprzewodniczącym partii. 

15 maja 2020 r. najpierw Platforma Obywatelska, a następnie cała Koalicja Obywatelska poparły Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na urząd prezydenta Polski (po wycofaniu się z udziału w nich poprzedniej kandydatki KO, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej). I tura wyborów prezydenckich z 28 czerwca 2020 r. przyniosła mu 30,46% ważnych głosów, dzięki czemu zajął drugie miejsce i przeszedł do kolejnej tury wyborów. Zakłady bukmacherskie na zwycięzcę I tury wskazywały, że Rafał Trzaskowski nie miał dużych szans na wygraną w I turze. 22 czerwca 2021 r. bukmacher Betfan wystawił taki typ z kursem 2.25, a bukmacher Fortuna – z kursem 2.35.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *