Budżet na zakłady bukmacherskie – jak ustalić jego wielkość?
Odpowiednie podejście do środków finansowych gracza jest jednym z kluczowych aspektów, które przekładają się na osiąganie satysfakcjonujących wyników obstawiania w dłuższym okresie czasu. Obok doboru skutecznych typów to właściwe planowanie finansowe stanowi o tym, czy gracz może pochwalić się regularnymi zyskami z gry. Dlatego w tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie, mianowicie: jak ustalić budżet na grę w perspektywie miesięcznej czy tygodniowej oraz przestrzegamy przed zgubnymi praktykami związanymi z zarządzaniem kapitałem gracza. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli Ci cieszyć się grą bez obawy o stan Twojego portfela.
Po co ustalać budżet na grę?
Strategie zarządzania budżetem gracza (inaczej bankrollem) powinny być szczególnie istotne dla początkujących graczy, ponieważ zaawansowani typerzy zapewne już je stosują. Natomiast debiutanci mają skłonność do lekceważenia zagadnień związanych z kapitałem przeznaczanym na obstawianie zakładów, swoje zainteresowania koncentrując na wyszukiwaniu ciekawych kursów, analizie wydarzeń sportowych czy przeglądaniu bonusów bukmacherskich. Tymczasem zaniedbanie kwestii związanych z bankrollem i gra bez planu jest jednym z podstawowych błędów popełnianych przez typerów.
Jeśli nie określasz przed rozpoczęciem obstawiania, ile środków zamierzasz przeznaczyć na grę, masz znacznie mniejsze szanse na utrzymanie kontroli nad wydatkami. Nie wiesz, ile tak naprawdę pieniędzy możesz przeznaczyć na zakłady bukmacherskie w danym okresie, więc łatwo możesz przekroczyć rzeczywistą dopuszczalną kwotę. Możesz też mieć większy problem z uleganiem impulsywnym decyzjom (np. pod wpływem przegranych zakładów będziesz chciał się szybko odegrać), a to może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem uzależnienia od hazardu.
Jednocześnie trzeba wiedzieć, że ustalenie bankrollu sprzyja tworzeniu długoterminowych strategii. Gracz może bardziej świadomie planować swoją grę, ale też lepiej oceniać skuteczność stawianych zakładów. Wszystko to sprawia, że typer może prowadzić z jednej strony bardziej bezpieczną i zrównoważoną grę (przestrzeganie ustalonego budżetu zabezpiecza przed dużymi stratami), a z drugiej poprawić się powinny wyniki finansowe jego obstawiania.
Na jaki okres ustalić budżet na grę?
Przejdźmy więc do konkretów. Na początek zastanówmy się, na jaki okres najlepiej jest określić swój budżet na zakłady bukmacherskie. Oczywiście to może zależeć od indywidualnych preferencji, stylu gry i stopnia zaawansowania, jednak najczęściej brane są pod uwagę następujące okresy:
- miesiąc – ustalanie budżetu na miesiąc to powszechna praktyka, ponieważ pozwala podejść do zakładów bukmacherskich w długoterminowy sposób.
- tydzień – ustalanie budżetu na tydzień może sprawdzić się wtedy, gdy gracz preferuje krótkoterminowe zakłady lub chce zachować większą kontrolę nad wydatkami w krótszym odcinku czasu. Ustalając budżet co tydzień, typer ma bardziej aktualny obraz swoich środków pieniężnych i może szybko reagować, aby uniknąć nadmiernych strat, np. dostosowując swoją strategię gry.
- dzień – ustalanie budżetu tylko na dzień jest bardzo mocno skoncentrowane na krótkoterminowych decyzjach. W zasadzie podejście to nie jest zalecane, choć może się sprawdzić w przypadku osób, które grają sporadycznie.
W naszej opinii najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla początkujących graczy, jest określenie miesięcznego limitu wydatków na obstawianie zakładów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby gracz najpierw ustalił, jaki kapitał przeznaczy na grę w ciągu następnego miesiąca, a w kolejnym kroku określił dodatkowo np. jaki jest limit wydatków na zakłady bukmacherskie dla jednego tygodnia i/lub jednego dnia. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, na czym polega takie hierarchiczne podejście do ustalania budżetu na zakłady bukmacherskie.
Jak ustalić miesięczny budżet na grę?
Zanim do tego przejdziemy, skoncentrujmy się jednak na kluczowym zagadnieniu, mianowicie: w jaki sposób najlepiej jest określić odpowiednią wielkość miesięcznego budżetu na obstawianie zakładów. Na marginesie warto zauważyć, że okres 1 miesiąca jest też dobrą perspektywą czasową z tego powodu, że większość osób otrzymuje regularne wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy właśnie w comiesięcznych odstępach, a przeważająca liczba stałych kosztów także zazwyczaj opłacana jest raz w miesiącu (np. rachunki za prąd, wodę, abonament za telefon, telewizję, dostęp do platformy streamingowej, raty kredytów itp.).
Ustal budżet w 3 krokach
Ustalenie miesięcznego budżetu na obstawianie zakładów bukmacherskich można zrobić w 3 krokach:
- Ustal, jakie są Twoje miesięczne przychody – wlicz w to środki pozyskiwane ze swojego głównego źródła dochodu (np. wypłatę z tytułu umowy o pracę) oraz dodatkowe źródła (np. z wynajmu mieszkania, inwestycji).
- Ustal, jakie są Twoje miesięczne wydatki – tu należy zakwalifikować zarówno stałe koszty życia i comiesięczne opłaty (np. rachunki mieszkaniowe, raty kredytów, wydatki na jedzenie itd.), jak i wydatki nieregularne (np. na ubrania, rozrywkę) oraz jakąś pulę środków na nieprzewidziane wydatki (np. wizyty u lekarza).
- Ustal, jaka jest Twoja wolna kwota – po odjęciu od przychodów wydatków, pozostaje kwota, którą można wykorzystać w dowolny sposób. Nie zalecamy jednak przeznaczać całej tej sumy na zakłady bukmacherskie – warto pamiętać o odkładaniu części miesięcznej nadwyżki w ramach oszczędności czy przeznaczaniu jej także na inne cele, np. Na inne hobby czy wakacje.
Trzeba przyznać, że powyższa instrukcja nie jest zbyt precyzyjna. Nie można jednak zarekomendować, że każdy gracz powinien z wyliczonej nadwyżki przeznaczyć np. 50% na zakłady bukmacherskie. Po pierwsze nadwyżkowa kwota u poszczególnych typerów będzie się mocno różnić, a im większy kapitał na grę, tym większe ryzyko ponosi gracz. Natomiast szczególnie w przypadku typerów, którzy stawiają w obszarze zakładów bukmacherskich pierwsze kroki, ryzyko nie powinno być duże.
Po drugie, każdy ma swoje indywidualne potrzeby, preferencje co do stylu gry oraz indywidualne cele obstawiania, dlatego nie można podać odpowiedniej dla wszystkich formułki na określenie odpowiedniej wielkości budżetu gracza.
Jakiej kwoty nie będzie Ci żal?
Jest jednak bardzo prosta i naprawdę pomocna zasada, którą warto w takich przypadkach stosować. Zapytaj sam siebie i udziel sobie szczerej odpowiedzi na pytanie: ile pieniędzy mogę w skali miesiąca przegrać i nie żałować tego zbyt mocno? Być może taka postawa wyda się nowicjuszom nieuzasadniona i niepotrzebnie pesymistyczna, ale w rzeczywistości jest to podejście wyjątkowo zdrowe. Gracz, który stawia dowolną kwotę na jakikolwiek zakład bukmacherski powinien mieć świadomość, że są to pieniądze, które mogą do niego nie wrócić. Żadne typy nie są na 100% pewne, a każdy zakład może okazać się przegranym. Właśnie dlatego należy ustalić taki budżet na grę, który możemy bez problemu stracić. Jeśli uznasz, że Twój miesięczny bankroll będzie wynosić np. 1.000 zł, to powinno to oznaczać, że spokojnie zaakceptujesz przegranie okrągłego „tauzena” i to bez większego żalu.
Podkreślmy jeszcze raz, że ta ewentualna strata w żadnym razie nie może wpłynąć na inne obszary Twojego funkcjonowania (np. wywiązywanie się z różnych zobowiązań finansowych, oszczędzanie na zaplanowane cele itd.). Dlatego właśnie pieniądze na wszelkie inne wydatki musisz zarezerwować na etapie obliczania Twojej miesięcznej nadwyżki.
Budżet miesięczny a tygodniowy i dzienny
W analogiczny sposób można określić, jaki kapitał zostanie przeznaczony na obstawianie zakładów np. w ciągu tygodnia. Jak już jednak zasygnalizowaliśmy, co do zasady najlepszym sposobem jest najpierw ustalić wielkość miesięcznego budżetu na grę, a ewentualnie później dookreślić, jakie kwoty mogą być wydane na zakłady bukmacherskie w krótszych okresach czasu. Takie podejście można nazwać hierarchicznym, ale i elastycznym, ponieważ pozwala ono nie tylko na zachowanie większej kontroli nad grą, ale też bieżące dostosowywanie jej do zmieniających się okoliczności.
Najpierw więc gracz ustala, jaki będzie jego bankroll na dany miesiąc, a następnie dokonuje podziału na tygodniowe lub nawet dniowe limity kwot przeznaczanych na grę. Co ważne, może to zrobić na 2 sposoby.
Równy podział
Pierwszym jest równy podział, czyli podzielenie miesiąca przez liczbę tygodni i wyznaczenie dla każdego tygodnia takiej samej kwoty na obstawianie. Na tej samej zasadzie można ustalić, jaka będzie kwota wydawana na zakłady bukmacherskie w ciągu 1 dnia. To rozwiązanie może jednak rodzić pewne problemy. Przede wszystkim nie w każdym tygodniu i nie w każdym dniu są równie interesujące wydarzenia czy okazje kursowe, które warto obstawiać.
Po drugie, zwłaszcza jeśli miesięczny budżet gracza jest niewielki, nie warto dzielić go na zbyt wiele części, ponieważ w takiej sytuacji limity dzienne mogą się okazać naprawdę maleńkie. Inna sprawa, że nie wszyscy gracze mają czas na obstawianie zakładów każdego dnia – w takiej sytuacji oczywiście w ogóle nie ma sensu liczyć kwot w perspektywie dziennej.
Indywidualny podział
Drugim rozwiązaniem jest indywidualne i bardziej elastyczne ustalenie kwot przeznaczanych na grę tygodniowo i/lub dziennie. W tym przypadku limity uzależnione są od tego, jakie są w najbliższym czasie interesujące wydarzenia sportowe, które gracz ma zamiar obstawiać, ewentualnie inne okoliczności (np. dostępna ilość wolnego czasu gracza w poszczególnych tygodniach/dniach).
W takim rozwiązaniu podział miesięcznego bankrollu może mieć przykładowo następujący podział: 1. tydzień 20% bankrollu, 2. tydzień 20% bankrollu, 3. tydzień 50% bankrollu, 4. tydzień 10% bankrollu.
Nieprzewidziane sytuacje i okazje
Oczywiście, jeśli dojdzie do jakichś nieprzewidzianych wydarzeń, np. pojawienia się w ofercie bardzo atrakcyjnego kursu, gracz może w przemyślany sposób zmodyfikować swoje plany. Dla przykładu może zwiększyć limit środków przeznaczonych na dany tydzień, ale jednocześnie powinien pamiętać, by zmniejszyć w adekwatny sposób ten limit w kolejnym tygodniu. Jest to jednak dość ryzykowne podejście, które może być wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ponadto powinni z niego korzystać wyłącznie ci gracze, którzy mają bardzo dużą samodyscyplinę – czyli wiedzą, że nie będą nadużywać zwiększania limitów i będą stosować tę praktykę tylko w wyjątkowych przypadkach.
Niestety wiele osób ma problemy z dyscypliną, zwłaszcza gdy do głosu dochodzą silne emocje. Dlatego dopuszczanie sporadycznych zmian limitów stwarza ryzyko, że gracz będzie zbyt luźno podchodził do całego budżetu i prędzej czy później zacznie zachowywać się zbyt ryzykownie. Lepszym wyjściem może okazać się więc wydzielenie z całego zaplanowanego bankrollu jakiejś części na tzw. nieprzewidziane okoliczności. Ta pula przeznaczona będzie właśnie na niespodziewane okazje, a pozostała część (zdecydowanie większa) może być już standardowo rozdzielona po równo lub w sposób indywidualny pomiędzy poszczególne tygodnie i/lub dni. Dzięki temu gracz nie przyzwyczai się do dokonywania jakichś kombinacji przy limitach i łatwiej będzie mu trzymać się ustalonego budżetu na obstawianie zakładów.
Budżet gracza – czego nie robić?
Skoro jesteśmy przy temacie zwiększania kwot ponad ustalony limit, musimy wyraźnie zakomunikować, że ogólna zasada mówi, by nie przekraczać zaplanowanego budżetu. Tak więc nawet jeśli zdecydujesz się na dokonywanie jakichś przesunięć między tygodniami czy dniami, to jednak budżet miesięczny powinien być nieprzekraczalny. Po to właśnie przeznaczasz swój czas i energię na określenie budżetu na grę odpowiedniego do Twojej sytuacji finansowej i celów, by mieć zakreślone jakieś ramy, w których obstawianie pozostanie bezpieczne.
Klasyczna sytuacja, w której gracze mają tendencję do zapominania o ustaleniach co do wielkości budżetu na grę, to znacząca przegrana czy też seria przegranych. Frustracja, jaka pojawia się wtedy u typera, może łatwo spowodować, że postanowi on odegrać się i stawia pieniądze na kolejne zakłady bukmacherskie – chociaż jego budżet został już przekroczony. Jednak obstawianie zakładów pod wpływem emocji, np. żeby szybko odrobić poniesione straty, jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem. Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, nigdy nie należy działać emocjonalnie i impulsywnie – czy to na bazie negatywnych, czy pozytywnych emocji.
Z praktycznych trików, które wspomagają trzymanie się budżetu na obstawianie, warto wspomnieć o trzymaniu środków związanych z bukmacherką na przeznaczonym wyłącznie do tego celu koncie bankowym. Można też skorzystać z innego rozwiązania, np. pieniądze na grę przelewać na osobny portfel elektroniczny. W ten sposób łatwiej będzie rozgraniczyć środki finansowe, które można wykorzystać na obstawianie zakładów od pieniędzy zarezerwowanych na inne cele.
Drugą żelazną zasadą, jakiej należy przestrzegać, jest gra tylko za własne środki pieniężne. Jeśli nie masz za co obstawiać, odpuść na jakiś czas. Kiedy pojawią się dodatkowe środki, możesz w bezpieczny sposób wrócić do typowania zakładów. Natomiast najgorszym, co możesz w tej sytuacji zrobić, jest pożyczanie pieniędzy i ryzykowanie nimi, choć tak naprawdę ich nie posiadasz. Typowanie zakładów za nie swoje środki wiąże się z ryzykiem ich utraty, co oznacza pogorszenie się sytuacji danego gracza i możliwość wpadnięcia w poważne długi.
Dodatkowo, jeśli pieniądze zostały pożyczone od rodziny czy przyjaciół, będzie to zapewne zarzewiem konfliktu i grozi popsuciem się relacji z bliskimi osobami. Jeśli natomiast kapitał pochodzi z pożyczki z banku czy instytucji pozabankowej, sprawa może przejść na drogę formalną i skończyć się w sądzie. Istnieje tu też ogromne ryzyko wpadnięcia w spiralę długów, która może być powodem kolejnych problemów. Tematem, który się z tym wiąże, jest uzależnienie od zakładów bukmacherskich, które szczegółowo omawiamy w tym poradniku.
Dobry gracz kontroluje swój budżet
Wróćmy do dobrych praktyk w zakresie zarządzania bankrollem. Pojawić się może pytanie, czy ustalenie i przestrzeganie budżetu na grę to już wszystko, o czym powinien pamiętać dobry gracz. Oczywiście na tym jego praca nad finansami związanymi z obstawianiem zakładów się nie kończy. Jeśli typer ma zamiar poprawiać swoje wyniki finansowe osiągane poprzez obstawianie zakładów bukmacherskich, musi też systematycznie monitorować postępy w realizacji swojego planu budżetowego. Dzięki temu gracz zyskuje lepszą kontrolę nad bankrollem, ale też może dostosowywać sposób gry do bieżących okoliczności.
Załóżmy, że wyjściowy plan gracza bazował na obstawianiu poszczególnych zakładów na wybrane rozgrywki sportowe za 3% bankrollu. To stosunkowo wysoki procent, jednak typer uważa, że w tym przypadku jest w stanie z dużą skutecznością przewidzieć wyniki spotkań. Jednak po tygodniu gry w trakcie analizy dotychczasowych wyników okazuje się, że jego skuteczność jest znacznie niższa niż zakładał, a obstawiane zakłady bukmacherskie w ogólnym rozrachunku przynoszą straty. Dzięki tej wiedzy typer może odpowiednio zareagować – zmniejszyć stawki kolejnych zakładów na to wydarzenie (np. do 1% bankrollu) albo w ogóle zmienić typowane wydarzenie. W jeszcze radykalniejszym scenariuszu gracz może postanowić o zrobieniu sobie przerwy od aktywnego obstawiania zakładów, dzięki czemu będzie mieć czas, by ochłonąć, przyjrzeć się dokładnie, gdzie popełnia błędy i czym są one spowodowane oraz opracować nową strategię gry.
Jednak monitorowanie budżetu gracza jest ważne nie tylko ze względu na ocenę gry w krótszych odcinkach czasu. To bardzo dobry nawyk również ze względu na cele długoterminowe. Pozwala on na identyfikację trendów w wynikach zakładów stawianych przez dłuższy czas, np. kwartał czy pół roku. Dzięki kontrolowaniu i analizowaniu swoich wyników finansowych można zauważyć, czy istnieje okresowa poprawa albo pogorszenie efektów obstawiania, a na tej podstawie można podejmować uzasadnione decyzje dotyczące wysokości stawek, rodzaju obstawianych zdarzeń czy dalszej strategii. Podsumowując, regularny monitoring wielkości budżetu na grę nie tylko chroni gracza przed nadmiernymi stratami, ale także pozwala na maksymalne wykorzystanie szans na zysk.
Bonusy bukmacherskie – sposób na większy budżet gracza
Pamiętaj też, że jest łatwy sposób na to, by zwiększyć posiadany budżet na obstawianie zakładów bukmacherskich. Chodzi o umiejętne wykorzystywanie rozmaitych bonusów i promocji. Bukmacherzy internetowi przygotowują ich naprawdę mnóstwo i co rusz dodają do swojej oferty kolejne opcje.
Po pierwsze każdy bukmacher online posiada bonus powitalny, który już na wstępie umożliwia nowemu graczowi uzyskanie dodatkowych środków na obstawianie zakładów. W zamian za rejestrację konta u bukmachera, gracz może otrzymać bonus na start lub cały pakiet bonusów. Bukmacherzy zazwyczaj oferują nowo zarejestrowanym użytkownikom darmowy zakład (bonus bez depozytu), bonus od depozytu (zwiększenie wpłaconych na konto gracza środków, najczęściej jest to bonus 100%, który podwaja depozyt) czy zakład bez ryzyka (promocja polega na tym, że w razie obstawienia niepoprawnego typu, bukmacher zwraca całość lub część środków gracza). Warto dodać, że niektórzy bukmacherzy udostępniają także kody promocyjne, które warto podać podczas rejestracji, co z kolei może skutkować zwiększeniem bonusu powitalnego. Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź aktualne kody promocyjne u bukmacherów.
Po drugie bukmacherzy przyjmujący zakłady bukmacherskie przez Internet mają w swojej ofercie również wiele propozycji promocyjnych dla stałych graczy. Cashbacki, freebety, bonusy od depozytu, tzw. gra bez podatku itd. – wszystkie te promocje mogą zwiększyć środki użytkownika. Mogą to robić w sposób bezpośredni, np. darmowy zakład to po prostu jakaś kwota, którą gracz może wykorzystać na to, by obstawić zakłady bukmacherskie. Inne promocje pozwalają na zwiększenie bankrollu w sposób pośredni, pomagając uzyskiwać wyższe niż standardowo wygrane (tak działają np. boosty kursowe, zwiększenie wygranych z kuponów akumulowanych czy tzw. gra bez podatku).
Trzeba jednak mieć świadomość, że bonusy bukmacherskie posiadają zawsze określone w regulaminie promocji zasady realizacji i czasem mogą być one trudne do spełnienia. Przykładowo bukmacher może żądać kilkukrotnego obrotu bonusem, zanim środki bonusowe będą mogły przejść na saldo depozytowe (skąd dopiero możliwa będzie ich wypłata). Dlatego zawsze warto zapoznać się z warunkami danej promocji i ocenić, czy faktycznie jest ona atrakcyjna.
Szczegółowe informacje na temat tego, jakie są aktualne promocje i bonusy bukmacherskie, dowiesz się z tego zestawienia bonusów legalnych bukmacherów online w Polsce.
Budżet na grę – podsumowanie
Tworzenie efektywnego planu budżetowego na zakłady bukmacherskie to jeden z niezbędnych elementów, by osiągać regularne zyski z obstawiania. Oczywiście samo ustalenie wielkości bankrollu i jego przestrzeganie, a następnie kontrolowanie nie zapewnia jeszcze sukcesu. W obrębie finansów drugim kluczowym zagadnieniem jest temat związany ze stawkami poszczególnych zakładów, który dokładnie omawiamy w artykule „Jak dobrać optymalną stawkę zakładu?”.
Inne niezwykle ważne obszary bukmacherki dotyczą oczywiście skutecznego typowania wydarzeń sportowych czy umiejętności stosowania specjalnych taktyk i strategii bukmacherskich. Jednak mimo wszystko trzeba powiedzieć, że odpowiednie zarządzanie finansami gracza to w zasadzie połowa sukcesu. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować czas i wysiłek w stworzenie solidnego planu budżetowego, na podstawie którego uzyskasz możliwość kontrolowania swoich finansów, dostosowywania strategii do zmieniających się warunków oraz maksymalizowania potencjalnych zysków. Tylko przemyślane podejście do posiadanego budżetu na grę pozwoli Ci cieszyć się zyskownymi zakładami bukmacherskimi bez zbędnego stresu i ryzyka.