Bitcoin – zakłady bukmacherskie
Bukmacherzy online coraz skuteczniej dostosowują swoje usługi do oczekiwań graczy, jednak czy dotyczy to też takich opcji, jak możliwość zasilania konta gracza przez kryptowalutę Bitcoin? Bukmacher musi przecież działać zgodnie z prawem, a sytuacja prawna transakcji z wykorzystaniem Bitcoin nie jest w Polsce klarowna. Sprawdźmy więc, czy obstawianie zakładów bukmacherskich przy wykorzystaniu kryptowalut jest w naszym kraju możliwe i jakie są trendy na świecie.
Bitcoin – kryptowaluta numer 1
Bitcoin to najpopularniejsza na świecie kryptowaluta, która istnieje dopiero od 2009 r., a na globalny rynek wprowadził ją Satoshi Nakmoto (pod tym pseudonimem ukrywa się jedna lub więcej osób). Tak jak inne kryptowaluty, jest ona w pełni elektroniczna i wirtualna, czyli w przeciwieństwie do walut fiducjarnych, takich jak np. do USD, EUR czy PLN, nie ma fizycznego odpowiednika. Bitcoin istnieje więc wyłącznie w formie zapisu cyfrowego. Jest on jednocześnie zapisem kryptograficznym, co oznacza, że jest zaszyfrowany i cechuje go wysoki poziom zabezpieczeń (technologia blockchain).
Przepływ środków realizowany jest za pomocą zdecentralizowanej sieci komputerowej peer-to-peer. W ten sposób z procesu transferu Bitcoin wykluczeni są wszelcy pośrednicy, tacy jak np. banki, inne instytucje finansowe czy organy rządowe. Kryptowaluty przekazywane są między użytkownikami w sposób bezpośredni, natychmiastowy i zazwyczaj bez ponoszenia dodatkowych opłat. Wydaje się więc, że mógłby to być idealny pieniądz do realizowania wszelkich płatności, jednak w praktyce w większości miejsc jak na razie nie ma możliwości regulowania należności poprzez Bitcoin. Bukmacherzy, którzy działają w Polsce legalnie, również podchodzą do tego tematu bardzo zachowawczo.
Jakie zalety i wady ma Bitcoin?
Zanim rozwiniemy temat dotyczący tego, jak wygląda kwestia „Bitcoin – zakłady bukmacherskie”, przyjrzyjmy się, jakie są zalety i wady tej kryptowaluty. Decentralizacja i anonimowość transakcji dokonywanych przy użyciu Bitcoin postrzegane są przez rządy państw jako spore zagrożenie, gdyż nie ma nad nimi centralnego nadzoru finansowego. Ta cecha jest z kolei ogromną zaletą dla wielu użytkowników – niekoniecznie tych, którzy są na bakier z prawem, ale też dla osób, które zwyczajnie cenią sobie prawo do prywatności także w obrębie własnych finansów. Dotyczy to także graczy obstawiających zakłady bukmacherskie – Bitcoin u bukmachera to opcja, która zdecydowanie interesuje środowisko typerów z różnych krajów. Kolejną konsekwencją decentralizacji waluty Bitcoin są wspomniane już minimalne koszty transakcji, a dodatkowo czas ich realizacji jest błyskawiczny.
Poza tym Bitcoin to pieniądz uniwersalny. Nie musimy dokonywać przewalutowania (nie ponosimy więc kosztów z tym związanych), jeśli chcemy zapłacić osobie na drugiej stronie kuli ziemskiej przy wykorzystaniu Bitcoin. Zakłady bukmacherskie – nawiązując do najbardziej interesującego nas tematu, jakim jest typowanie sportu – też można by realizować w wygodny i szybki sposób, zasilając konto gracza właśnie tą metodą. Jednak na marginesie zasygnalizujmy już, że nie jest to w tej chwili (stan na listopad 2022 r.) możliwe w Polsce.
Jeśli chodzi o inne zalety, warto wymienić też m.in. wysoki stopień bezpieczeństwa, bo w przeciwieństwie do zwykłych pieniędzy ulokowanych np. na koncie w banku, kryptowaluty nie mogą zostać zrabowane poprzez zewnętrzny atak. Z drugiej jednak strony kwestia ich bezpieczeństwa zależy od tego, czy właściciel przestrzega określonych zasad. W tym miejscu płynnie przejdźmy do podstawowych wad waluty Bitcoin, gdyż w praktyce środki te mogą łatwo przepaść. Utrata klucza do Bitcoin oznacza nieodwracalną utratę dostępu do posiadanych środków, a skoro przechowywany jest on np. na smartfonie czy laptopie, to jego zgubienie/zniszczenie itp., jest równoznaczne z utratą kryptowaluty. Nie możemy w takiej sytuacji skorzystać ze wsparcia technicznego, bo przecież takowe nie istnieje.
Inne wady czy zagrożenia związane z walutą Bitcoin to m.in. fakt, że jego wartość jest bardzo chwiejna i nieprzewidywalna, bywa wykorzystywany przez świat przestępczy, a część ekspertów postrzega ten system jako piramidę finansową czy bańkę spekulacyjną.
Bitcoin – cena
W jaki sposób kształtuje się cena Bitcoin? Kurs tej kryptowaluty, tak jak innych walut ulega nieustannym, większym lub mniejszym wahaniom, ale w sposób bezpośredni to nie czynniki takie jak poziom inflacji czy inne zjawiska gospodarcze wpływają na to, jaki jest jego aktualny kurs. Bitcoin, a konkretnie jego cena, uzależniony jest przede wszystkim od siły siły popytu i podaży.
Trzeba wiedzieć, że podaż ma ustalony górny pułap, który wynosi 21 milionów BTC (według szacunków tzw. wydobycie tej ilości kryptowaluty ma zostać osiągnięte dopiero około 2140 r.). Drugi kluczowy czynnik, od jakiego zależy to, jaka jest cena Bitcoin, to popyt. Chodzi więc głównie o to, jaka jest wartość realizowanych transakcji i zainteresowanie inwestorów kryptowalutą Bitcoin. Zasada jest prosta: kiedy popyt rośnie, kurs Bitcoin też się zwiększa, a kiedy to podaż nabiera na sile, cena Bitcoin spada.
Bitcoin – kurs
To, ile kosztuje Bitcoin, zależy więc od czynników dotyczących wewnętrznego rynku kryptowaluty, z drugiej jednak strony trzeba zrozumieć, że już sam popyt jest kształtowany także przez kwestie zewnętrzne. Jeśli np. rząd zdelegalizuje kryptowaluty w danym kraju, zainteresowanie ich nabywaniem zapewne zmaleje, a więc kurs Bitcoin zacznie tracić na wartości. I przeciwnie, jeśli np. coraz więcej sklepów i innych usługodawców (takich jak np. bukmacherzy internetowi) wprowadzi możliwość płacenia przy pomocy Bitcoin, notowania wirtualnej waluty będą wzrastać. Duży wpływ na wielkość popytu mają też spekulacje czy przekaz medialny i takie czynniki też przekładają się pośrednio na to, jaką wartość ma kurs Bitcoin. Notowania Bitcoin będą przykładowo spadać, jeśli mamy do czynienia ze złą sytuacją gospodarczą – choćby dlatego, że kiedy życie staje się coraz droższe, wielu ludzi przestaje inwestować, a skupia się na przetrwaniu.
Trzeba też przyznać, że notowania Bitcoin są w porównaniu do rynku klasycznych walut zdecydowanie mniej stabilne. Już wielokrotnie zdarzało się, że cena Bitcoin gwałtownie traciła nawet połowę wartości albo niespodziewanie jej cena wzrastała np. 2-krotnie. To, ile kosztuje Bitcoin w danym momencie, można łatwo sprawdzić przez Internet, wchodząc na stronę dowolnej giełdy kryptowalut.
Bitcoin jako środek płatniczy
Pierwotnie Bitcoin miał być aktywem służącym przechowywaniu wartości i nadal jest to jego podstawowa rola. Jednak może być wykorzystywany również jako środek płatniczy, choć oczywiście wiele zależy od prawa danego państwa. W Polsce Bitcoin nie jest nielegalny i coraz więcej sklepów umożliwia dokonywanie opłat w tej kryptowalucie. W dużych miastach pojawia się też coraz większa liczba specjalnych bankomatów, w których można nabyć lub sprzedać Bitcoin.
Sam proces płatności nie jest skomplikowany – środki trzymane są w e-portfelu, czyli aplikacji dedykowanej przechowywaniu tej kryptowaluty. Żeby wykonać przelew, podczas transakcji należy podać adres portfela osoby, firmy czy organizacji, do której mają trafić pieniądze. Adres ten ma postać ciągu cyfr i liter. Oczywiście podajemy też kwotę przelewu i potwierdzamy zlecenie, procedura jest więc analogiczna jak w przypadku płatności dokonywanych innymi metodami. Kryptowalutą można też płacić przy użyciu specjalnych kart płatniczych (np. kartą Visa od Binance). Wszystko jest tak naprawdę bardzo proste, dlaczego więc wpłata w Bitcoin u bukmachera miałaby nie być dostępna?
Bitcoin – bukmacherzy w Polsce a prawo
Czas przyjrzeć się kwestii tego, jak wygląda sytuacja dotycząca korzystania z kryptowalut w serwisach, które prowadzą legalni internetowi bukmacherzy. Bitcoin, ale też każda inna kryptowaluta, nie jest w tej chwili akceptowany jako waluta płatnicza u bukmacherów działających w Polsce w oparciu o wymagane zezwolenie (stan na listopad 2022 r.). Tak więc niestety gracze są skazani na korzystanie z wpłat w klasycznych walutach, w przeciwnym razie nie będą mieli możliwości, by legalnie obstawiać zakłady bukmacherskie. Bitcoin, pomimo tego, że ma dużą liczbę użytkowników, jest traktowany w serwisach bukmacherskich „po macoszemu”, z czego jednak wynika taki stan rzeczy? Czyżby było to rozwiązanie nielegalne?
Jak się okazuje, nie jest to prawdą. Obrót i emisja tego pieniądza nie jest przez prawo polskie zakazane, aczkolwiek Ministerstwo Finansów nie uznało waluty Bitcoin za oficjalny środek płatniczy, nie jest on też kwalifikowany jako instrument finansowy. Za to już przychody wynikające z obrotu kryptowalutami według polskiego prawa są traktowane jak inne przychody z kapitałów pieniężnych, czyli należy od nich odprowadzać 19-procentowy podatek. Paradoksów tego typu jest więcej.
Wniosek jest jeden: póki co prawo dotyczące kryptowalut jest w naszym kraju bardzo niejasne i niespójne. Można przypuszczać, że jest to jeden z podstawowych powodów tego, że do akceptowania płatności w Bitcoin bardzo ostrożnie podchodzi każdy legalny bukmacher. Bitcoin jest jednak tematem, z którym polska legislacja będzie musiała się prędzej czy później zmierzyć, a graczom, którzy chcieliby płacić w tej walucie, pozostaje liczyć na to, że nie dojdzie do zaostrzenia prawa w tym zakresie. Wszystko jest jednak możliwe i niewykluczone, że stanie się przeciwnie, a wtedy możemy spodziewać się, że Bitcoin u bukmacherów pojawi się bardzo szybko.
Bitcoin u bukmacherów za granicą
Pomimo kontrowersji związanych z Bitcoin w większości państw jest to waluta legalna, a choćby w sąsiednich Niemczech jest stosowana powszechnie i przy jej wykorzystaniu można dokonywać płatności w ramach transakcji prywatnych. Z kolei Japonia uznała tę kryptowalutę za oficjalny środek płatniczy i umożliwia stosowanie jej nawet do rozliczania podatków i regulowania innych należności w relacjach obywatel – państwo. Inne kraje wspierające rozwój rynku Bitcoin to np. Szwajcaria, Estonia, Hongkong czy Singapur.
Na świecie działa też niejeden bukmacher z Bitcoin i co ciekawe, można wyróżnić 2 podejścia do stosowania tej kryptowaluty. W pierwszej grupie są firmy bukmacherskie, dla których Bitcoin to jedna z wielu metod dokonywania wpłat i/lub wypłat. Ale są też takie serwisy, w których płatności w kryptowalutach (a więc bez możliwości skorzystania z wpłat w walutach tradycyjnych) to jedyne transakcje, jakie akceptuje dany bukmacher. Bitcoin może być więc stosowany do płatności u całkiem sporej liczby bukmacherów, jest jednak jedno „ale” – nie wtedy, kiedy gracz przebywa na terytorium Polski.
Bukmacher z Bitcoin może być ciekawą opcją, o ile przebywamy na terenie kraju, w którym korzystanie z jego usług jest zgodne z prawem. W takiej sytuacji mogą u niego obstawiać zakłady bukmacherskie także Polacy. Natomiast jeśli jesteśmy w Polsce, to na obecną chwilę nie możemy skorzystać z tej możliwości. Jest to spowodowane tym, że zakłady bukmacherskie stawiane u bukmacherów nieposiadających zezwolenia wydanego przez Ministerstwo Finansów RP – a tylko u takich obecny jest aktualnie Bitcoin – są zakazane. Trzeba mieć świadomość, że ich obstawianie to wejście w konflikt z prawem i może skończyć się otrzymaniem wysokiej kary finansowej.
Wpłata w Bitcoin u bukmachera
Podsumujmy: skoro aktualnie bukmacherzy posiadający zezwolenie na działalność bukmacherską w Polsce nie umożliwiają dokonywania transakcji płatniczych za pomocą jakichkolwiek kryptowalut, to wpłata w Bitcoin także nie jest dostępna w żadnym z serwisów oferujących legalne zakłady bukmacherskie. Bitcoin staje się jednak coraz popularniejszą walutą płatniczą w różnych branżach i w różnych zakątkach świata. Dlatego wydaje się, że gdyby tylko przyjęte zostały odpowiednie regulacje prawne w naszym kraju, to tę kryptowalutę jako metodę płatniczą udostępniliby bardzo szybko również legalni bukmacherzy. Bitcoin zapewne nie będzie wtedy sprawiać większych problemów, jeśli chodzi o realizację wpłat i łatwo przewidzieć, jak będzie wyglądało zasilanie konta gracza tym sposobem.
Generalnie wpłata w Bitcoin u bukmachera powinna być bardzo podobna do realizacji płatności poprzez inne metody zasilania konta gracza, takie jak przelewy złotówkowe np. przez Dotpay czy Skrill. Rzecz jasna gracz będzie musiał zalogować się na swoje konto u bukmachera i wejść w panel służący do dokonywania płatności. Następnie trzeba będzie wskazać, że interesuje nas opcja typu „wpłata w Bitcoin” i wpisać, jaką kwotą mamy zamiar zasilić konto gracza. Po potwierdzeniu wprowadzonych danych, nastąpi przekierowanie do operatora płatności kryptowalutami i tam trzeba będzie wpisać klucz do Bitcoin. Bukmacher powinien w trybie natychmiastowym zaksięgować przelew tego typu, a więc spodziewamy się, że cała procedura zajmie tylko chwilę. Możliwy jest też scenariusz, w którym Bitcoin u bukmachera będzie mógł być wykorzystywany do dokonywania wypłat, choć to rzecz jasna zależy od ostatecznego kształtu przyjętych regulacji prawnych. Zdecydowanie bardziej pewne jest, że każdy bukmacher z Bitcoin umożliwi korzystanie z tej metody płatności zarówno przez stronę internetową, jak i aplikację mobilną.
Obstawianie zakładów a Bitcoin
Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że jak na razie typowanie zakładów nie jest w Polsce możliwe u bukmacherów, u których wśród metod płatności jest wpłata w Bitcoin. Bukmacherzy, którzy taką opcję oferują, nie posiadają zezwolenia na działalność w naszym kraju, dlatego jeśli interesuje nas obstawianie wydarzeń sportowych (lub innych), musimy doładować konto gracza w inny sposób. Bukmacherzy idą jednak z duchem czasu i nietrudno wyobrazić sobie, że jest kwestią lat, a może nawet miesięcy, by na polskim rynku pojawił się pierwszy legalny bukmacher z Bitcoin. Jeśli tylko sytuacja prawna będzie sprzyjająca, może okazać się, że już niebawem typowanie zakładów i opłacanie ich stawek będzie mogło być realizowane poprzez kryptowaluty typu Bitcoin.