Bukmacherzy w mediach
Bukmacherzy korzystają z różnych metod, by wzmocnić rozpoznawalność marki i przyciągnąć do swoich usług jak największą liczbę graczy i kibiców sportowych. Media, takie jak telewizja, radio, prasa, portale internetowe, media społecznościowe itp. to podstawowe miejsca, gdzie firmy bukmacherskie prowadzą swój marketing. Poniżej zamieszczamy informacje na temat najciekawszych projektów zrealizowanych przez legalnych bukmacherów w Polsce.
Znajdziecie tu newsy dotyczące tego, jaka interesująca reklama bukmacherska pojawiła się np. w telewizji czy w Internecie, który bukmacher nawiązał godną uwagi współpracę z wybranym medium albo jaka inicjatywa firmy bukmacherskiej zwróciła uwagę ogólnopolskich publikatorów. Lista tego typu medialnych zdarzeń jest na bieżąco aktualizowana przez naszą redakcję.
Bukmacherzy w mediach – reklama i promocja (lista):
- [Superbet i Fuksiarz] 2 maja 2022 r. rozpoczęła się bezprecedensowa współpraca na polskim rynku bukmacherskim – 2 niezwiązanych ze sobą bukmacherów, Superbet i Fuksiarz nawiązało współpracę z najpopularniejszym serwisem sportowym na YouTube o nazwie Kanał Sportowy. W ciągu 2 lat od startu działalności zgromadził on niemal milion subskrybentów, a do jego właścicieli i głównych twórców należą Mateusz Borek, Michał Pol, Krzysztof Stanowski (ambasador bukmachera Fuksiarz) i Tomasz Smokowski. W umowie przewidziana została m.in. promocja obu firm bukmacherskich podczas trwania najpopularniejszych programów Kanału Sportowego oraz w jego mediach społecznościowych.
- [STS] 6 kwietnia 2022 r. ruszyła kolejna odsłona kampanii „Jesteś gotowy. Możesz wygrywać”. Marketing STS postawił tym razem na formułę testymoniali, a motywem przewodnim kampanii było zaprezentowanie gotowości do podjęcia aktywności w różnych wymiarach. Reklama została oparta na historiach ambasadorów marki – wystąpił w niej popularny influencer działający w kanale YouTube, Remigiusz „reZigiusz” Wierzgoń oraz mistrzyni świata i Europy, a zarazem rekordzistka świata w speed climbingu, Aleksandra Mirosław. Tydzień później opublikowana została też produkcja, której bohaterem był raper Janusz Walczuk. Reklamy z udziałem ambasadorów STS pojawiły się w mediach społecznościowych (np. na kanale YouTube i na Facebooku) i w digitalu, bukmacher stworzył też poświęcony kampanii landing page.
- [Betfan] 30 marca 2022 r. Betfan udostępnił 6 nowych spotów reklamowych, które przygotowane zostały przed zbliżającym się Roastem Pudziana, ambasadora marki Betfan. Reklama utrzymana była w konwencji humorystycznej, a Mariusz Pudzianowski w kolejnych produkcjach wcielił się w inną rolę, np. profesora, piłkarza czy właściciela konia wyścigowego. Spoty informowały jednocześnie o ofercie promocyjnej Betfan. Reklama emitowana była w telewizji Polsat i TVP oraz w Internecie i w mediach społecznościowych.
- [Betclic] 15 marca 2022 r. to start kampanii Betclic pod hasłem „Wybierz swój własny kurs”. Reklama wideo przedstawia historie 4 młodych osób, które postanawiają zrealizować swoje marzenia, choć jest to sprzeczne z oczekiwaniami ich bliskich czy środowiska. Każda z tych mini opowieści zawarta została w osobnym 15-sekundowym spocie, powstała też 45-sekundowa reklama pokazująca wszystkie historie. Realizacja kampanii objęła takie media, jak telewizja, Internet, a także nośniki reklamy zewnętrznej.
- [STS] 10 grudnia 2021 r. firma bukmacherska STS zadebiutowała na GPW, stając się jedynym bukmacherem obecnym na warszawskiej giełdzie. Różnego rodzaju media opublikowały w tym czasie artykuły i newsy na ten temat – publikacje zamieścił m.in. serwis pap.pl (Polska Agencja Prasowa), forsal.pl (INFOR Biznes), bankier.pl (Bonnier Business Polska), money.pl (Grupa Wirtualna Polska), pb.pl (Puls Biznesu – Bonnier Business Polska), parkiet.com (Gremi Business Communication).
- [Superbet] 1 października 2021 r. rozpoczęła się kampania marketingowa Superbet. Jako pierwszy udostępniony został spot reklamowy, w którym wystąpił ówczesny mistrz UFC, Jan Błachowicz. W kolejnych spotach wystąpili też inni ambasadorzy Superbet, czyli piłkarze Jerzy Dudek i Sławomir Peszko, dziennikarz sportowy Michał Bugno, piłkarze klubu Górnik Zabrze (sponsorowanego przez Superbet), influencer „Qesek” (Superbet to sponsor jego piłkarskiego kanału na YouTube’ie) i dziennikarz motoryzacyjny, Adam Kornacki. Głównym hasłem kampanii był slogan „Razem jesteśmy SUPER!”, a jej meritum sprowadzało się do tezy, że ambasadorzy bukmachera i kibice sportu tworzą jedną super drużynę. Poza 15- i 30-sekundowymi kreacjami z poszczególnymi ambasadorami powstały też spoty, których tematem był sponsoring realizowany przez Superbet. Reklama wideo emitowana była zarówno w telewizji, jak i w mediach internetowych.
- [STS] 27 sierpnia 2021 r. wystartowała nowa odsłona kampanii „Jesteś gotowy. Możesz wygrywać”, której bohaterami są zwykli kibice, a jej przekaz skupiał się na ich gotowości do potwierdzenia swoich kompetencji. Reklama wideo stworzona została w formacie 30-, 15- i 6-sekundowych spotów i reklamy display, które emitowała telewizja, platformy VOD, media społecznościowe i największe portale internetowe.
- [Fortuna] 20 sierpnia 2021 r. to początek kampanii wizerunkowej bukmachera Fortuna. Jej hasłem było „Fortuna – tak dla sportu”, a przekaz skoncentrowany był na pokazywaniu sportowych emocji. Bukmacher postawił sobie za cel przekonanie odbiorców, że zakłady bukmacherskie nie są domeną zarezerwowaną dla ekspertów i mogą być formą rozrywki towarzyszącą przeżywaniu wydarzeń sportowych o różnej randze. 15- i 30-sekundowe spoty reklamowe pojawiły się w telewizji i Internecie – w kanałach sportowych, rozrywkowych, w największych portalach internetowych (w ich sekcjach sportowych), a także w mediach społecznościowych i jako reklamy RTB.
- [Betclic] 13 sierpnia 2021 r. Betclic uruchomił kampanię reklamową, której hasło brzmiało „Zakładamy się od zawsze”. Spoty reklamowe pokazywały, że zakładanie się to naturalna aktywność ludzka – ich bohaterami byli ludzie, którzy w różnych epokach historycznych zakładali się o wyniki rozmaitych wydarzeń. Marketing bukmachera koncentrował się na przekazie, że wszyscy mamy zakłady bukmacherskie we krwi i często nie chodzi w nich o wygranie pieniędzy, a o emocje i rywalizację. Reklama Betclic emitowana była w ogólnopolskiej telewizji, w tym np. w stacjach należących do grupy Polsat, TVN i TVP, w Internecie oraz w formie reklamy outdoorowej.
- [Betfan] 10 czerwca 2021 r. Betfan rozpoczął kampanię marketingową w związku ze zbliżającymi się piłkarskimi Mistrzostwami Europy UEFA Euro 2020. Na hasło kampanii wybrane zostało zawołanie „Polska Guuurom!”. W spotach wystąpił ambasador Betfan Mariusz Pudzianowski, a swojego głosu użyczyła w nich dziennikarka sportowa, Maja Strzelczyk. Przy kampanii współpracowali też influencerzy znani z YouTube’a – Koza Sport, Mietczyński i Footbreak. Reklama pokazywana była w telewizji Polsat, w serwisach i kanałach internetowych, m.in. Sport.tvp.pl, Kwejk, CDA, TVN Player, IPLA. Poza tym materiały reklamowe pojawiły się w serwisach: Wykop, Transfery.info, Se.pl, Onet oraz w mediach społecznościowych: Facebook i Instagram. Cała kampania trwała przez miesiące czerwiec i lipiec.
- [Superbet] 1 czerwca 2021 r. bukmacher Superbet uruchomił kampanię marketingową, w ramach której wyprodukowano 3 spoty reklamowe z udziałem ambasadorów marki. Wystąpili w nich Jerzy Dudek (m.in. były bramkarz Liverpoolu, ekspert sportowy głównie TVP Sport) i piłkarz Sławomir Peszko. Reklama w humorystyczny sposób opowiadała o tym, jak wygrywać i informowała jednocześnie o akcjach specjalnych Superbet w związku z Euro. Spoty reklamowe pokazywane były w kanałach telewizji Polsat, TVN i TVP, w tym w TVP Sport – szczególnie często reklama emitowana była w czasie piłkarskich Mistrzostw Europy. Ponadto marketing Superbet zrealizował w tym czasie kampanię outdoorową w dużych polskich miastach, reklamę opublikowała też prasa: Fakt i Przegląd Sportowy (Ringier Axel Springer Polska).
- [Fortuna] 1 czerwca 2021 r. wystartowała kampania reklamowa bukmachera Fortuna, która opracowana była pod kątem nadchodzących Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Towarzyszący akcji slogan brzmiał „Na mistrzostwach możesz grać po swojemu!”. Reklama wideo przedstawiała muzyczne interpretacje dopingowania polskiej reprezentacji piłkarskiej, bez odwoływania się do oklepanych obrazków kibicowania na stadionie czy przed telewizorem. Spot Fortuny trwał 15 sekund i emitowany był w trakcie transmisji z meczów online, programów na temat Euro 2020 w kanałach TVP, a także w największych portalach internetowych (w ich sekcjach sportowych) oraz przez reklamy RTB.
- [STS] 31 maja 2021 r. STS rozpoczął kampanię pod hasłem „Jesteś gotowy. Wygraj Euro” stworzoną w związku z piłkarskimi mistrzostwami Europy 2020. Tematem kampanii była promocja, dzięki której gracze uczestniczący w kolejnych wyzwaniach „misji Wygraj Euro”, brali udział w podziale puli nagród w wysokości 1,5 mln zł. Akcję wsparli wizerunkowo Peter Schmeichel (były reprezentant Danii w piłce nożnej), Cezary Pazura (m.in. aktor – film, seriale, teatr, prowadzi własny kanał rozrywkowy w serwisie Youtube) i Piotr „Izak” Skowyrski (komentator e-sportowy, influencer prowadzący na Youtube’ie popularny kanał izak LIVE). Na potrzeby kampanii opracowano formaty display i 15-sekundowy spot wideo. Reklama pojawiła się na największych portalach internetowych, w mediach społecznościowych oraz podczas różnych działań w digitalu.
- [LVBet] 24 maja 2021 r. bukmacher LVBet uruchomił kampanię marketingową przygotowaną ze względu na zbliżające się Euro 2020. Towarzyszyło jej hasło „Łączy nas pasja”, a w spocie reklamowym wystąpił ambasador marki, Kuba Błaszczykowski. Reklama przekonywała, że choć kibiców wiele różni, pasja do sportu jest tym, co ich łączy. Materiał zawierał też informację o sponsorowaniu przez LVBet polskiego sportu. Reklama pojawiła się we wszystkich telewizyjnych kanałach sportowych – emitowała ją m.in. Telewizja Polska, Polsat, Canal+ czy Eurosport.
- [Superbet] 30 kwietnia 2021 r. Adam Lamentowicz, szef polskiego oddziału Superbet udzielił wywiadu magazynowi Forbes (Ringier Axel Springer Polska). Lamentowicz opowiadał o swojej wcześniejszej pracy w innych sektorach, a następnie działalności w kierownictwie firmy bukmacherskiej Totolotek. W wywiadzie mówił także o sytuacji branży bukmacherskiej w Polsce i aktualnych wyzwaniach w Superbet.
- [eWinner] 3 kwietnia 2021 r. bukmacher eWinner rozpoczął telewizyjną kampanię marketingową. Produkcje reklamowe stworzone zostały przy udziale współpracujących z bukmacherem znanych osobowościach świata sportu – wystąpił w nich były koszykarz NBA, Marcin Gortat oraz komentator piłkarski i były trener, Andrzej Strejlau (związany z TVP Sport, a wcześniej z telewizją Eurosport). Narratorem w spocie jest Gortat, który pokazuje, w jaki sposób obstawia zakłady bukmacherskie, czyli korzystając z informacji i posiłkując się opiniami ekspertów (w tej roli występuje Strejlau). Kampania realizowana była głównie w telewizji, w tym w kanałach zajmujących się tematyką sportową i przez Internet.
- [Fuksiarz] Pod koniec marca 2021 r. nowy bukmacher na polskim rynku zakładów bukmacherskich, Fuksiarz, został sponsorem popularnego serwisu sportowego weszlo.com. Jednocześnie ambasadorem marki Fuksiarz został Krzysztof Stanowski – dziennikarz sportowy, znany np. z autorskiego programu „Stan Futbolu” (emisja w Eleven Sports, potem WeszłoTV i weszlo.fm, następnie w TVP Sport) i właściciel Grupy Weszło. W związku z tym w serwisie weszlo.com pojawiła się seria artykułów na temat oferty bukmachera, a Krzysztof Stanowski pojawił się w spotach reklamowych i na innych materiałach promocyjnych bukmachera.
- [STS] 4 lutego 2021 r. STS uruchomił nową kampanię reklamową, tym razem kierowaną do fanów e-sportu. Akcja promocyjna o haśle „Twój świat. Twoja wygrana” wystartowała wraz z rozpoczęciem się jednego z najbardziej prestiżowych turniejów CS:GO na świecie, IEM Katowice 2021. Pomysłem na kampanię było połączenie cyfrowego świata kibiców i influencerów z przestrzenią zakładów bukmacherskich, dzięki której miłośnicy e-sportu mogą na bazie swojej pasji osiągać zyski. Swojego wizerunku użyczyły na potrzeby marketingu STS gwiazdy e-sportu: Wiktor „TaZ” Wojtas i Henry „HenryG” Greer. Kampania objęła działania realizowane przez Internet i w mediach społecznościowych, a w Katowicach pojawiła się reklama outdoorowa (2 reklamy wielkopowierzchniowe i 1 reklama LED).
- [Betfan] 16 października 2020 r. Betfan zadebiutował w telewizji – stacje Canal+, Polsat i TVP w swoich kanałach sportowych wyemitowały po raz pierwszy spoty reklamowe tego bukmachera. Głównym impulsem do realizacji kampanii było wprowadzenie przez bukmachera nowej oferty powitalnej. Reklama Betfan zawierała wiele ujęć z siłowni i oktagonu, a jej jedynym aktorem był ambasador marki bukmacherskiej, Mariusz Pudzianowski. Hasło przewodnie kampanii brzmiało „Masz już konto w BETFAN? Czy mam Ci je wklepać?”.
- [Totalbet] 22 września 2020 r. bukmacher Totalbet rozpoczął kampanię promocyjną zatytułowaną „WiedzaJestWcenie”. Reklama pokazuje, jak za kibicem dosłownie „chodzi” sport – podczas wykonywania codziennych obowiązków towarzyszą mu sportowcy z różnych dyscyplin sportowych. Przesłanie jest następujące – tę pasję i wiedzę warto wykorzystać, obstawiając zakłady bukmacherskie Totalbet. Reklama emitowana była w telewizjach, takich jak: Eurosport, TVP Sport i Polsat Sport.
- [STS] 5 września 2020 r. w serwisie internetowym businessinsider.com.pl (Axel Springer SE) opublikowany został obszerny wywiad z prezesem firmy bukmacherskiej STS S.A. W materiale Mateusz Juroszek opowiedział czytelnikom m.in. o tym, dlaczego STS stawia na nowoczesne technologie, jak dba o cyberbezpieczeństwo i jak z tradycyjnego operatora zakładów firma przeobraziła się w spółkę technologiczną. Mówił też o popularności zakładów na piłkę nożną, e-sport czy wybory prezydenckie oraz sposobach bukmacherów na oszustów i graczy uzależnionych od hazardu.
- [forBET] 6 czerwca 2019 r. forBET zaingurował nową kampanię marketingową, której slogan brzmiał „I wszystko gra”. W spocie reklamowym można było zobaczyć różnych pasjonatów sportu, którzy w codziennych sytuacjach obstawiają zakłady bukmacherskie „w międzyczasie” – korzystając ze smartfonu, tabletu czy laptopa. Reklama emitowana była w telewizji, np. w telewizji Polsat Sport i TVP Sport, a także przez Internet. Od sierpnia emisja objęła też takie kanały telewizyjne, jak Eleven Sports, Eurosport oraz kanały sportowe nc+.
- [Fortuna] 29 czerwca 2018 r. w wydaniu internetowym dziennika Fakt (Ringier Axel Springer Polska) ukazał się wywiad z Konradem Komarczukiem, prezesem firmy bukmacherskiej Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. Komarczuk opowiadał m.in. o zmianach na rynku bukmacherskim, aspektach podatkowych działalności bukmacherskiej czy o tym, ile da się wygrać na bukmacherce.
- [LVBet] 8 maja 2018 r. LVBet rozpoczął kampanię reklamową „Mundial sam się nie wygra”, która objęła serię wideo spotów zrealizowanych w związku z nadchodzącymi piłkarskimi Mistrzostwami Świata w Rosji. Głównym bohaterem mini serialu był ex-sekretarz PZPN, Zdzisław Kręcina, a kolejne odcinki pokazywały, z przymrużeniem oka, kulisy polskiej piłki nożnej. Choć spoty reklamowe zamieszczone zostały jedynie w kanałach własnych firmy (chodzi o kanały lub profile prowadzone przez LVBet w serwisach typu YouTube, Facebook i Twitter oraz na stronie bukmachera), newsy na ich temat znalazły się m.in w serwisach sport.pl (Grand Press Digital), przegladsportowy.onet.pl (Grupa Onet.pl S.A.), press.pl czy wirtualnemedia.pl.
- [eToto] W lutym 2018 r. dziennikarze i komentatorzy sportowi telewizji Polsat Mateusz Borek (wcześniej m.in. Canal+ i Eurosport) i Roman Kołtoń (wcześniej np. Przegląd Sportowy, Canal+) oraz były piłkarz i ekspert piłkarski Polsatu Tomasz Hajto nawiązali współpracę z bukmacherem eToto, zostając jego ambasadorami. Jednocześnie wyprodukowano pierwszy spot sponsorski z ich udziałem, który emitowany był przy wybranych programach o tematyce sportowej, takich jak np. „Misja futbol” (Onet). W maju 2018 r. do grona ambasadorów eToto dołączył Michał Pol – dziennikarz sportowy i dyrektor segmentu sportowego Grupy Onet – RASP, którego profil w serwisie Twitter cieszył się ogromną popularnością (wcześniej pracował w takich miejscach jak m.in. Gazeta Wyborcza, Przegląd Sportowy, sport.pl). Ambasadorzy mieli nie tylko uczestniczyć w komunikacji marketingowej eToto, ale też współtworzyć kanał sportowo-rozrywkowy eToto TV na YouTube.
Jaka reklama firm bukmacherskich jest dozwolona?
Marketing bukmacherów to temat dość skomplikowany, ponieważ cała branża hazardowa podlega wielu regulacjom prawnym. Trzeba pamiętać, że zakłady bukmacherskie i inne gry hazardowe są w Polsce dozwolone tylko dla osób powyżej 18 r.ż., dlatego prawo stara się chronić je przed jakąkolwiek zachętą do gry. Ponadto hazard niesie ze sobą ryzyko uzależnienia, dlatego właśnie tzw. ustawa hazardowa zawiera liczne, szczegółowe przepisy dotyczące tego, gdzie i kiedy może być opublikowana reklama oraz jaki może być jej przekaz.
Ustawa o grach hazardowych (art. 29b) mówi, że reklama bukmacherów czy oferowanych przez nich zakładów bukmacherskich dozwolona jest tylko wtedy, gdy zostało wydane zezwolenie na ich organizację w Polsce. Reklama nie może być jednak kierowana do osób małoletnich, nie może też ich przedstawiać i odbywać się przy ich udziale. Jej przekaz nie może wskazywać na powiązania między grą a sprawnością fizyczną czy intelektualną albo też na szansę na łatwą wygraną. Reklama nie powinna sugerować, że zakłady bukmacherskie mają relaksujący, uspokajający skutek albo że mogą rozwiązywać problemy osobiste czy finansowe. Nie może ona odwoływać się do skojarzeń z atrakcyjnością seksualną, odpoczynkiem, relaksem, nauką, pracą, sukcesem zawodowym, osobistym i ekonomicznym. Bukmacherzy nie mogą też zachęcać w materiałach promocyjnych do wnoszenia większych stawek, przekonując, że to zwiększy prawdopodobieństwo wygranej. Reklama nie może również pokazywać, że powstrzymywania się od gry lub umiarkowane w niej uczestniczenie jest czymś negatywnym.
Ogólna zasada mówi też, że reklama bukmacherów może być emitowana w takich miejscach, jak telewizja, radio, kino i teatr tylko w godzinach 22.00 – 6.00. Ustawa dopuszcza jednak pewien wyjątek, mianowicie sponsoring sportowy uprawnia bukmachera do emisji reklam także poza tym przedziałem czasowym. Niedozwolona jest też reklama firm organizujących zakłady bukmacherskie w miejscach publicznych, ale i w tym wypadku bukmacherzy, którzy angażują się w sponsoring sportowy, mają możliwość podejmowania działań promocyjnych. Absolutnie zakazana jest natomiast reklama w prasie, której odbiorcami są dzieci i młodzież oraz na okładkach wszelkich czasopism i dzienników.
Wszystkie materiały reklamowe muszą zawierać komunikat o tym, jakie są konsekwencje uczestniczenia w grach hazardowych urządzanych nielegalnie i jakie jest ryzyko wiążące się z uprawianiem hazardu. Legalny bukmacher musi też poinformować odbiorców, że posiada zezwolenie na to, by organizować zakłady bukmacherskie.
Reklama bukmacherów w mediach tradycyjnych i internetowych
Reklama bukmacherów zamieszczana jest po pierwsze w mediach tradycyjnych, takich jak telewizja – chodzi tu zwłaszcza o kanały sportowe (np. TVP Sport, Eurosport 1, Polsat Sport, Canal+ Sport, Canal+ Sport 2, nSport+ czy Eleven Sport 1), ale też kanały ogólne (np. stacje z grupy Polsat, TVN i TVP), radio i prasa drukowana. Z drugiej strony materiały reklamowe publikują także różnego rodzaju media, które działają przez Internet, czyli np. portale internetowe ogólnoinformacyjne (często reklama pojawia się w ich sekcjach sportowych), portale o tematyce sportowej (np. sport.pl), platformy VOD czy media społecznościowe (np. Facebook, YouTube, Twitter czy Instagram). A po jakie formaty najczęściej sięgają firmy bukmacherskie, prowadząc swój marketing w tych mediach?
Spoty wideo
Bukmacherzy przygotowują różnego rodzaju spoty wideo, które są emitowane w takich mediach, jak telewizja, platformy VOD czy portale społecznościowe typu YouTube i Facebook. Czasem są to dłuższe produkcje (np. 30-sekundowe), czasem krótsze (trwające np. 15 sekund czy 6 sekund). Powszechną praktyką jest, że bukmacher przygotowuje i emituje kilka wersji tej samej kreacji. Ponadto spot może mieć charakter typowo reklamowy albo sponsorski – często w ramach jednej kampanii promocyjnej powstają produkcje obu typów.
Pomysły na to, jak ma wyglądać reklama wideo firmy organizującej zakłady bukmacherskie są oczywiście bardzo różne, ale zawsze muszą uwzględniać ograniczenia, jakie nakłada ustawa hazardowa. Reklama bukmacherów najczęściej dotyczy przede wszystkim sportu – czasem odnosi się do konkretnych wydarzeń sportowych, lig, drużyn czy zawodników, a jeszcze częściej mówi o kibicach i ich wiedzy sportowej. Czasem w spotach pojawiają się znane i lubiane osobistości ze świata sportu – słynni sportowcy (np. Peter Schmeichel – reklama STS, Mariusz Pudzianowski – reklama Betfan, Jerzy Dudek – reklama Superbet, Marcin Gortat – reklama eWinner) czy dziennikarze sportowi (np. Krzysztof Stanowski – reklama Fuksiarza, Mateusz Borek – reklama eToto).
Warto przypomnieć, że zakłady bukmacherskie udostępniane przez bukmacherów mogą dotyczyć nie tylko sportu, ale też innych wydarzeń z kategorii: film (np. Oscary, Festiwal Filmowy w Cannes, BAFTA), muzyka (np. Eurowizja, Fryderyki, nagrody Grammy), serial (np. Gra o Tron, Wiedźmin), telewizja (np. Taniec z Gwiazdami, The Voice of Poland) itp. Trzeba przyznać, że choć oferta takich zakładów na rozrywkę stale się poszerza, promocja bukmacherów jak na razie nie odwołuje się do tego typu wydarzeń. Z drugiej strony reklama, a zwłaszcza bukmacherskie spoty wideo, często starają się uciec od szablonowych scenariuszy, sięgając po oryginalne, nierzadko humorystyczne elementy. Dlatego być może za jakiś czas marketing firm bukmacherskich poświęci część uwagi promowaniu także oferty coraz popularniejszych zakładów specjalnych.
Banery graficzne
Reklama firm bukmacherskich to także różnego rodzaju banery, które najczęściej zamieszczane są w Internecie – na różnego rodzaju portalach internetowych i w mediach społecznościowych (takich jak np. Facebook). Ponadto publikuje je czasem prasa. Podobnie jak to jest wtedy, gdy tworzone są materiały wideo, tak i grafiki przygotowywane są przez bukmacherów w kilku formatach, czyli minimum jest to: grafika kwadratowa, prostokątna pozioma i prostokątna pionowa. Display, czyli grafika publikowana w Internecie, może być nie tylko statyczna, ale też animowana. Poszczególne media umożliwiają ponadto stosowanie różnych opcji – niektóre portale stosują przykładowo pop-upy czy reklamy pełnoekranowe, z kolei Facebook udostępnia możliwość zamieszczenia reklamy graficznej jako karuzeli, kolekcji, pokazu slajdów itd.
Bukmacherzy mogą więc korzystać z rozmaitych formatów reklamy graficznej, jak natomiast wygląda zazwyczaj jej przekaz? Dość często reklama mówi o ofercie bukmachera, wyeksponowany jest więc bonus powitalny, który otrzymuje nowy gracz, w zamian za rejestrację konta w serwisie bukmacherskim (ewentualnie inne bonusy specjalne). Taka reklama ma więc na celu zachęcić odbiorcę do założenia konta online u bukmachera. Bannery przygotowywane są też w związku z jakimś ważnym wydarzeniem sportowym i mogą zawierać informacje o ofercie bukmachera przygotowywanej na dany mecz czy turniej. Bukmacherzy często opracowują też grafiki, których głównym przedmiotem jest sponsoring bukmachera – tego typu reklama może nie mówić nic o produktach i usługach firmy, a jedynie o tym, że sponsoruje ona jakąś osobę czy organizację związaną ze sportem. Oczywiście taki przekaz ma za zadanie budować rozpoznawalność i tożsamość marki bukmacherskiej.
Spoty audio
Reklama usług firm bukmacherskich w radiu (czy to tradycyjnym czy online) to już znacznie rzadziej stosowane narzędzie promocji. Jednak niektórzy bukmacherzy w ramach kampanii promocyjnej zlecają przygotowanie nie tylko materiałów wideo do telewizji i mediów internetowych, ale także spotów, które wyemitować ma właśnie radio. Tego rodzaju reklama to zazwyczaj maksymalnie 30-sekundowy materiał dźwiękowy (inne często stosowane długości trwania spotu w radiu to 10, 15 i 20 sekund), którego przeznaczeniem jest emisja na antenie radiowej podczas wydzielonego, jasno oznaczonego bloku reklamowego.
Skoro omawiamy obecność bukmacherów w radiu, dodajmy od razu, że dostępne tu formy promocji to nie tylko spoty reklamowe. Radio to miejsce, gdzie możliwe jest zastosowanie takich formatów, jak np. lokowanie produktu, konkursy czy sponsoring, jednak bukmacherzy w Polsce raczej nie sięgają po takie narzędzia marketingu w radiu.
Sponsoring mediów
Klasyczna reklama nie wyczerpuje jednak sposobów na to, by bukmacher mógł zaistnieć w mediach. Po pierwsze firmy bukmacherskie przeznaczają znaczne nakłady środków finansowych na sponsoring sportu. Dzięki temu logotyp bukmachera i jego nazwa pojawiać się mogą np. w związku z meczami sponsorowanego podmiotu (np. na strojach zawodników, na bandach na stadionie), które transmituje telewizja. Pokrewnym sposobem na promocję bukmachera jest zaangażowanie ambasadorów marki. Sponsoring sportowy bukmacherów i współpraca z ambasadorami to jednak bardzo szerokie tematy, dlatego na ich omówienie przeznaczyliśmy osobne artykuły.
Tu natomiast warto zwrócić uwagę, że firmy bukmacherskie sponsorują nie tylko sportowców, ale też np. kanały zajmujące się tematyką sportową na YouTube. Bukmacher może więc nawiązać taką współpracę z właścicielem kanału typu Kanał Sportowy, który prowadzony jest na Youtube’ie, w zamian za co jego logotyp czy jakieś gadżety z nazwą firmy bukmacherskiej będą widoczne w emitowanych przez kanał materiałach, a informacja na temat sponsoringu pojawiać się będzie np. przed każdym programem. Promocja bukmachera może być równolegle realizowana np. w serwisach społecznościowych danego medium.
Akcje charytatywne i społeczne bukmacherów
Media chętnie publikują informacje na temat różnego rodzaju akcji o celach charytatywnych czy też takich, które mają służyć określonemu dobru społecznemu. Czasem bukmacherzy są inicjatorami takich wydarzeń, a czasem przyłączają się do kampanii prowadzonych przez inne organizacje (fundacje czy stowarzyszenia). W tym drugim przypadku po stronie bukmachera leży zazwyczaj wpłacenie jakiejś znacznej kwoty na dany cel, w zamian za co staje się on partnerem wydarzenia, a elementy jego wizualnej identyfikacji widnieją na materiałach dotyczących akcji. Osoby reprezentujące firmę mogą też udzielać wypowiedzi np. na łamach prasy czy w telewizji, opowiadając o przedsięwzięciu, a jednocześnie pracując na dobre imię i rozpoznawalność marki.
Wywiady i wypowiedzi dla mediów
Ten punkt łączy się z poprzednim, jednak chcemy zaznaczyć, że wypowiedzi przedstawicieli bukmacherów nie muszą dotyczyć kwestii takich jak np. udział w akcji charytatywnej, czyli niezwiązanych stricte z ich działalnością. Przeciwnie, prezesi spółek bukmacherskich i inne osoby na kierowniczych stanowiskach w tych firmach udzielają czasem wypowiedzi, a nawet całych wywiadów, które dotyczą np. aktualnej sytuacji na polskim rynku zakładów wzajemnych, nowinek technologicznych wchodzących do branży, prognoz co do przyszłości sektora czy postulowanych przez środowisko bukmacherskie zmian w przepisach prawnych.
Publikują je np. specjalistyczne serwisy internetowe specjalizujące się w tematyce bukmacherskiej, a także portale sportowe, ogólnoinformacyjne czy zajmujące się tematyką taką jak biznes, gospodarka i finanse. Pojawianie się przedstawicieli firmy bukmacherskiej w takich prestiżowych tytułach to dobry sposób na to, by budować wiarygodność i zaufanie do bukmachera.
Promocja bukmacherów a media – podsumowanie
Marketing i promocja biznesu to zmieniająca się dziedzina, w której co rusz pojawiają się nowe pomysły i nowe możliwości dotarcia do grupy docelowej. Bukmacherzy starają się podchodzić do tematu promocji wielotorowo, wykorzystując w tym celu różnego rodzaju media i odmienne formaty reklamowe, a także inne sposoby na to, by zaistnieć w mediach i świadomości szerokiego grona odbiorców. Nie zapominajmy przy tym, że promocja produktów i usług bukmacherów odbywa się także w ich kanałach przekazu – na ich stronach internetowych oraz na profilach w mediach społecznościowych (najczęściej chodzi o Facebook, YouTube, Twitter i Instagram), a także przez wspomniany sponsoring sportu oraz współpracę ze znanymi sportowcami i osobowościami medialnymi.