Poker Texas Hold’em – zasady gry
Texas Hold’em to numer 1 na świecie, jeśli chodzi o odmiany gry w pokera. Zasady tej gry w karty są stosunkowo proste, a rozgrywki niezwykle emocjonujące, dlatego każdy szanujący się miłośnik karcianek powinien znać zasady „teksańskiego klinczu”. Dowiedz się, jak wyglądają rozgrywki w Texas Hold’em oraz jakie układy są najsilniejsze. Poznaj historię pokera i sprawdź ciekawostki na temat nowości, jeśli chodzi o grę w Texas Hold’em oferowaną przez Internet.
Texas Hold’em – historia gry w pigułce
Historia pokera jest dość zawiła i nie do końca jasna, a sam Texas Hold’em powstał dopiero na początku XX wieku. Powszechnie uważa się, że gra narodziła się w małym mieście Robstown w stanie Teksas. Jednak dopiero w 1967 r. legendarni gracze: Doyle Brunson, Amarillo Slim i Crandell Addington wprowadzili Texas Hold’em do kasyn w Las Vegas, co znacząco zwiększyło jego popularność.
Pierwszy znaczący turniej pokera zorganizowany został przez Benny’ego Biniona (właściciela kasyna) w 1970 r. w Las Vegas – był to World Series of Poker (WSOP). Kolejne turnieje cieszyły się coraz większą popularnością, a wydana w 1978 r. książka „Super System” autorstwa Doyle’a Brunsona jeszcze mocniej wypromowała Texas Hold’em.
Kolejne ważne momenty to legalizacja gry w Kalifornii (uznano ją prawnie za grę strategiczną, a nie hazardową) oraz rewolucja związana z telewizją. Pod koniec XX w. wprowadzono bowiem kamery stołowe, dzięki czemu widzowie mogli widzieć, jakie karty mają gracze, co mocno zwiększyło atrakcyjność telewizyjnych transmisji z turniejów. Ostatnim przełomowym wydarzeniem było upowszechnienie gry w pokera poprzez platformy internetowe.
Układy w Texas Hold’em i ich wartość
Zasady gry w pokera obejmują kilka aspektów, na początek zacznijmy jednak od tego, jakie są możliwe kombinacje kart (układy) i jak wygląda ich hierarchia. Celem gry w Texas Holdem jest bowiem ułożenie jak najlepszego układu z 5 kart, dlatego trzeba wiedzieć, do jakich kombinacji warto dążyć. Do gry wykorzystywana jest standardowa talia złożona z 52 kart (bez jokerów).
Poniżej prezentujemy wszystkie układy w kolejności od najsilniejszego do najsłabszego:
- Poker Królewski (Royal Flush) – karty po kolei od 10 do asa w tym samym kolorze, np. 10, walet, dama, król, as pik,
- Poker (Straight Flush) – pięć kolejnych kart o tym samym kolorze, np. 7, 8, 9, 10, walet karo,
- Kareta (Four of a Kind) – cztery karty o tej samej wartości, czyli w różnych kolorach, np. 3 karo, 3 kier, 3 pik, 3 trefl,
- Full (Full House) – trzy karty o tej samej wartości, tak więc w różnych kolorach oraz dwie karty o tej samej wartości też w różnych kolorach, np. 5 karo, 5 pik, 5 trefl, 8 karo, 8 trefl.
- Kolor (Flush) – pięć kart nie kolejnych, ale w tym samym kolorze, np. 2, 8, 10, walet, as kier,
- Strit (Straight) – pięć kolejnych kart, za to w różnym kolorze, np. 5 pik, 6 kier, 7 pik, 8 karo, 9 karo,
- Trójka (Three of a Kind) – trzy karty o tej samej wartości, w różnych kolorach, np. król karo, król kier, król pik,
- Dwie pary (Two Pair) – dwie karty o tej samej wartości oraz dwie karty o innej tej samej wartości np.: 4 kier, 4 trefl, 7 kier, 7 karo.
- Jedna para (One Pair) – dwie karty o tej samej wartości, np. 10 pik, 10 trefl.
- Wysoka karta (High Card) – w sytuacji, gdy żaden z graczy nie jest w stanie ułożyć jakiegokolwiek z wymienionych powyżej układów, zwycięzcą jest ten uczestnik gry, który jest w posiadaniu karty o najwyższej wartości.
Uwaga! W danej rozgrywce Texas Hold’em może zdarzyć się, że więcej graczy ma ten sam układ kart i jest on najwyższy. W takiej sytuacji zwycięzcą jest ten gracz, którego karty tworzące układ mają wyższą wartość. Przykładowo układ poker złożony z kart 10, walet, dama, król i as wygrywa z układem stworzonym z kart 2, 3, 4, 5 i 6.
Może też się okazać, że karty tworzące taki sam układ u różnych graczy mają identyczną wartość. Wtedy o zwycięstwie decyduje wartość pozostałych kart np. karty piątej (w przypadku identycznych karet) czy pary (w przypadku identycznych fulli).
Zasady gry w Texas Hold’em
Czas omówić szczegółowe zasady gry w Texas Holde’em. Gra przewidziana jest dla co najmniej 2, a co najwyżej dla 10 graczy, choć najczęściej uczestniczy w niej 6 graczy. Każdy z nich zajmuje konkretną pozycję:
- Button (BTN) – dealer, który rozdaje karty. W stosunku do niego określane są pozycje zajmowane przez innych graczy. To najlepsza pozycja, gdyż podejmuje on decyzję jako ostatni – znając już ruchy swoich wszystkich przeciwników.
- Small Blind (SB) – gracz na lewo od dealera, który robi mały blind na początku rozdania (obowiązkowy zakład „w ciemno”).
- Big Blind (BB) – gracz na lewo od Small Blinda, który robi duży blind (najczęściej o wartości podwójnego małego blinda).
- Under The Gun (UTG) – gracz na lewo od Big Blinda.
- Middle Position (MP) – gracz na lewo od Under The Gun.
- Cutoff (CO) – następny gracz na lewo, a pierwszy gracz przed Buttonem.
W przypadku, gdy w grze udział bierze więcej niż 6 osób, nadprogramowi gracze to zajmują dodatkowe pozycje UTG (UTG+1, UTG+2 itd.). Role pozostałych uczestników gry nie zmieniają się. Jeśli natomiast graczy jest mniej niż standardowo, to niektóre pozycje są usuwane, ale Small Blind i Big Blind muszą być obsadzone. Czemu? Gdyż do gry niezbędne są zakłady, jakie ci gracze robią na początku rozgrywki.
Jak przebiega gra w Texas Hold’em?
Gra w Texas Hold’em zawsze odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najpierw wybierany jest dealer, przed którym kładzie się button (specjalny krążek). Small Blind, a następnie Big Blind dokonują zakładów w ciemno, dzięki czemu stworzona zostaje początkowa pula gry. Dealer rozdaje każdemu po 2 karty własne, czyli hole cards – ich wartość znana jest tylko właścicielowi – i odbywają się kolejne rundy licytacji.
Preflop
Gracz UTG wykonuje jedną z możliwych akcji jako pierwszy. Dozwolone jest:
- spasowanie, czyli zrzucenie własnych kart, wycofanie się z danego rozdania (inaczej fold),
- sprawdzenie, czyli wyrównanie zakładu dokonanego przez Big Blinda (inaczej call/fold),
- podbicie, czyli dokonanie zakładu za kwotę minimum dwukrotnie większą niż Big Blind (inaczej raise).
Pozostali uczestnicy Texas Hold’em też muszą spasować, sprawdzić albo przebić zakład o największej dotychczasowej wartości (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).
Flop
Wyłożenie flopa oznacza, że na stole pojawiają się 3 pierwsze karty wspólne, z których każdy gracz może skorzystać w dowolny sposób. Chodzi oczywiście o to, by utworzyć jak najsilniejszy układ pokerowy.
W drugiej rundzie licytacji grę zaczyna osoba siedząca jako pierwsza na lewo od dealera, a następnie kolejni gracze. Jeśli nikt nie zagrał zakładu, można wykonać którąś z 3 omówionych już akcji. Z kolei jeśli zakład został postawiony, gracze mogą go wyrównać, przebić albo spasować.
Turn
Następnie dealer wykłada czwarta kartę wspólną (turn). Gracze biorą udział w kolejnej rundzie licytacji na tych samych zasadach co w poprzedniej rundzie. Po wyrównaniu zakładów wyłożona zostaje piąta karta wspólna.
River
Jako ostatnią kartę wspólną dealer wykłada tzw. river, a gracze rozgrywają czwartą rundę licytacji. Tym razem pierwszą akcję wykonuje ponownie osoba, która jest pierwszym graczem na lewo od dealera.
Showdown
W przypadku gdy minimum jeden gracz w poprzedniej rundzie wykona call, gra przechodzi do etapu showdown. Podobnie jest, kiedy wszyscy uczestnicy gry w Texas Hold’em czekają, czyli żaden z nich nie zdecyduje się na zakład. Showdown oznacza odkrycie kart przez wszystkich graczy – ten, czyj układ ma największą wartość, wygrywa wszystkie żetony. Pula może też zostać podzielona między tych graczy, którzy uzyskali układy o takiej samej wartości.
Do szczególnej sytuacji dochodzi natomiast wtedy, gdy jakiś gracz postawił zakład, a reszta spasowała. Wtedy już bez showdownu gracz, który zagrał zakład, wygrywa całą pulę.
Wszystkie opisane powyżej zasady i etapy gry obowiązują w następnych rozgrywkach Texas Hold’em. Należy tylko pamiętać, że w każdej kolejnej rundzie gry dealerem jest inny gracz. W praktyce button przesuwany jest o 1 miejsce w lewo zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Jak wygląda Texas Hold’em u bukmachera?
Jeśli lubisz grę w pokera oraz zakłady bukmacherskie live, może zainteresować Cię połączenie tych gier. Legalni bukmacherzy online przyjmują bowiem zakłady na żywo na wyniki wirtualnej gry w pokera i zazwyczaj chodzi właśnie o Texas Hold’em. Tego rodzaju zakłady na żywo oferuje m.in. Superbet, Fortuna, Betfan, Betclic, LVBet, Totalbet, STS, Fuksiarz, Etoto, Betcris, Betters, GO+bet, PZBuk, ComeOn.
Zasady gry obowiązujące w takim pokerze są, ogólnie rzecz ujmując, podobne do tych, jak te przyjęte w kasynie (np. układy kart mają taką samą hierarchię). Jednak podstawowa różnica jest taka, że internauci nie są tu graczami podejmującymi decyzje o kolejnych akcjach (np. nie mogą sprawdzić czy podbić zakład) ani w ogóle nie zajmują żadnej pozycji (np. dealera czy small blinda). W rzeczywistości w grze uczestniczą wirtualni gracze, którym karty rozdaje prawdziwy krupier, a użytkownicy mogą obserwować przebieg rozgrywki dzięki świetnej jakości transmisjom na żywo.
Internauci mogą natomiast obstawiać zakłady bukmacherskie live na wyniki gry w Texas Hold’em, np. na to który z graczy wygra albo jaki będzie zwycięski układ w bieżącej rozgrywce. Oczywiście szanse na trafne zakłady znacznie rosną, jeśli typer ma jakieś pojęcie o grze w pokera i potrafi przewidzieć jakie jest prawdopodobieństwo na uzyskanie poszczególnych układów. Sama gra jest dynamiczna i zapewnia ciekawą rozrywkę, a bukmacherzy przyjmują zakłady bukmacherskie na gry w karty (w tym na Texas Hold’em) całodobowo.