I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny 

Lekkoatletyka to nie to tylko zawody organizowane na najwyższym poziomie, czyli tak prestiżowe wydarzenia jak igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata w lekkoatletyce czy Diamentowa Liga. Obok tych najważniejszych imprez lekkoatletycznych urządzanych jest wiele mniejszych zawodów, które także cieszą się dużym zainteresowaniem kibiców. Przykładem takiego wydarzenia może być I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny. 

Zakłady bukmacherskie na lekkoatletykę 

Na początek warto przypomnieć, że zawody lekkoatletyczne są jak najbardziej dostępne u legalnych bukmacherów działających w Polsce i przynajmniej te najważniejsze imprezy bez problemu można obstawiać. Niestety część graczy typujących zakłady bukmacherskie ogranicza swoją grę do najpopularniejszych sportów, takich jak piłka nożna, tenis ziemny czy koszykówka, nie szukając możliwości zysku wśród mniej obleganych dyscyplin sportowych.

Tymczasem zakłady bukmacherskie na lekkoatletykę mogą stanowić ciekawą i bardzo emocjonującą odmianę od codziennego typowania najbardziej popularnych sportów. Warto też wiedzieć, że przykładowo mecze piłki nożnej wcale nie należą do najłatwiejszych do poprawnego typowania, podczas gdy lekkoatletyka dość często jest w dużej mierze przewidywalna. W niektórych konkurencjach uczestniczą silni faworyci, a obstawianie ich wygranej daje ogromne szanse na wygraną. Co prawda kursy dla takich zakładów nie są wysokie, ale większego zysku można z powodzeniem szukać wśród innych rynków zdarzeń, np. zakładów na podium, na TOP5 czy H2H (porównania head to head). Zakłady na lekkoatletykę na najbardziej prestiżowe imprezy są dość zróżnicowane i można je obstawiać przedmeczowo, na żywo oraz długoterminowo. 

Trzeba też pamiętać, że w całym kraju organizowane są od czasu do czasu liczne wydarzenia lekkoatletyczne o znacznie mniejszej wadze, za to wzbudzające duże zainteresowanie miłośników aktywności sportowej. Są one jednocześnie dowodem na to, że lekkoatletyka jest mile widziana przez lokalne władze poszczególnych regionów Polski. Za przykład posłużyć może I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny. 

I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny – co to za wydarzenie? 

Stanisława Walasiewicz z nagrodami
Stanisława Walasiewicz z nagrodami Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Anonymous

I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny miał na celu upamiętnienie 90-tej rocznicy pobicia rekordu świata w biegu na 100 m na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. przez Stanisławę Walasiewiczównę oraz zdobycie przez nią tym samym złotego medalu olimpijskiego w barwach Polski. Jednocześnie za ideą organizacji wydarzenia stała chęć przypomnienia sylwetki i licznych osiągnięć Stanisławy Walasiewicz, która w czasie 20-lecia międzywojennego była jedną z czołowych zawodniczek światowej lekkoatletyki. W roku organizacji przedsięwzięcia mijało też 111 lat od narodzin polskiej gwiazdy biegów. 

W planie imprezy przewidziano przede wszystkim bieg główny na dystans 10 km. Trasa biegu prowadziła wokół Wierzchowni (gmina Górzno, powiat brodnicki), czyli wsi, w której Walasiewiczówna się urodziła, gdzie znajdował się jej dom rodzinny i gdzie często wracała, a także przez Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Bieg ten miał być częścią XI Cyklu Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w biegach długich. Poza biegiem głównym organizator zaplanował biegi przeznaczone dla dzieci i młodzieży, ale też wydarzenia kulturalne. 

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Walasiewiczówny w Koszalinie i Kaszubskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej w Żukowie. I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny zaplanowany został na 26-27 sierpnia 2022 r. Niestety z powodu niespodziewanych problemów organizacyjnych (rezygnacji z udziału w inicjatywie organizatora sportowego etapu imprezy, Kaszubskiego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej w Żukowie), biegi nie zostały przeprowadzone w zaplanowanym pierwotnie terminie. 

Natomiast zrealizowana została pierwsza część projektu, czyli wystawa „Stanisława Walasiewicz 1911-1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”. Ekspozycja została opracowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a prezentowana była w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy. Składało się na nią 20 wielkoformatowych tablic zawierających wiele fotografii i tekstów opowiadających o życiu i imponującej karierze Stanisławy Walasiewiczówny. Na wernisażu wystawy, który odbył się 11 marca 2022 r. pojawiło się mnóstwo znakomitych gości, a ekspozycja dostępna była w Brodnicy dla wszystkich zainteresowanych do 24 marca 2022 r. 

Na koniec warto uzupełnić, że o ile legalni bukmacherzy przyjmują zakłady bukmacherskie na lekkoatletykę, to ich oferta obejmuje najczęściej tylko te najważniejsze zawody. Natomiast osoby, które interesuje lekkoatletyka, mogą śledzić przebieg także tych mniejszych imprez, a nawet wziąć udział w zawodach dla amatorów. Wpłynie to zapewne na lepsze rozumienie tej dyscypliny sportowej i oczywiście może być źródłem przyjemności i dobrej zabawy.