Punkty stacjonarne bukmacherów
Obstawianie sportu odbywa się dziś przede wszystkim przez Internet, jednak niektórzy gracze lubią także odwiedzać punkty naziemne bukmacherów. W jaki sposób wygląda gra stacjonarna i czym różni się od obstawiania online? Jakie plusy i minusy mają zakłady bukmacherskie naziemne? Które firmy bukmacherskie to legalni bukmacherzy naziemni w Polsce?
Punkty stacjonarne bukmacherów – jak to się zaczęło?
Choć uważa się, że zakłady bukmacherskie narodziły się w Wielkiej Brytanii w XVIII w., pierwszy punkt przyjmowania zakładów otworzono tam w 1922 r. Stał za tym John Moores, który stworzył i zastosował system bukmacherski wykorzystywany po dziś dzień przez operatorów zakładów wzajemnych. Natomiast w naszym kraju za datę zawarcia pierwszego oficjalnego zakładu przyjmuje się 1917 r. (dotyczył meczu Polonia Warszawa – Legia Warszawa). Jednak w tamtym czasie i jeszcze przez długie lata zakłady przyjmowane były w Polsce bezpośrednio w klubach, a nie u bukmacherów.
Pierwszą organizacją, która zajmowała się urządzaniem zakładów był założony w 1956 r. państwowy Totalizator Sportowy, który uruchomił gęstą sieć punktów naziemnych oplatającą cały kraj. Aż do końca PRL-u przedsiębiorstwo miało monopol na organizowanie zakładów wzajemnych, a na początku typować można było tylko polską piłkę nożną. Po zmianie ustroju w Polsce powoli zaczęli się pojawiać kolejni stacjonarni bukmacherzy – pierwszą taką firmą był Totolotek, który rozpoczął działalność w 1992 r. Następni bukmacherzy naziemni, którzy zaczęli działać w Polsce to Fortuna (1996 r.) i STS (1997 r.).
Obecnie, czyli na początku 2023 r., zezwolenie na urządzanie zakładów stacjonarnych posiada 10 firm, z czego 8 faktycznie je oferuje. Natomiast zakłady bukmacherskie online ma prawo urządzać ponad 20 spółek.
Współczesne stacjonarne punkty bukmacherów
Gracze, którym stacjonarne punkty bukmacherów wydają się reliktem przeszłości, nie zdają sobie sprawy, jak bardzo bukmacherzy naziemni zmodernizowali swoje usługi. W dzisiejszych czasach technologia zmienia w zasadzie każdy obszar naszego życia i to doskonale widać także wtedy, gdy chodzi o punkty naziemne bukmacherów. Obecnie tego typu lokale mają być wizytówką firmy bukmacherskiej, a ich zadaniem jest nie tylko umożliwić graczom obstawianie zakładów, ale też promowanie bukmachera w przestrzeni miejskiej. Stacjonarne punkty bukmacherów są więc zazwyczaj bardzo nowoczesne, mają ładny wystrój i są komfortowo urządzone. Lokale bukmacherskie są bardzo często klimatyzowane i przestronne, można też skorzystać z różnych innych udogodnień i ciekawych rozwiązań technologicznych.
Współczesne punkty stacjonarne bukmacherów coraz częściej wyposażone są w innowacyjne terminale samoobsługowe, za pomocą których typerzy mogą obstawiać zakłady bukmacherskie samodzielnie. Takie urządzenia sprawiają, że ewentualne kolejki do okienka są szybciej rozładowywane, a gracz może postawić zakłady, wybierając odpowiednie opcje na ekranie dotykowym terminala. Zazwyczaj na maszynach można też sprawdzić status obstawionego wcześniej zakładu, a na niektórych także obejrzeć streaming z wybranych wydarzeń sportowych. Naziemne punkty bukmacherów mają też często na wyposażeniu specjalne czytniki kuponów, które umożliwiają sprawdzenie, czy obstawione zakłady bukmacherskie były trafione czy chybione.
Ponadto stacjonarne punkty bukmacherów to miejsca, w których za darmo można obejrzeć transmisje z najciekawszych meczów. Ma to dodatkową zaletę – z tej opcji korzystają też inni gracze, z którymi można wymienić typy i podyskutować na tematy sportowe. Niektórzy bukmacherzy stacjonarni w Polsce dbają w swoich najlepszych punktach nawet o to, by gracze mogli napić się np. gorącej kawy, siedząc w wygodnych fotelach.
Nie trzeba chyba dodawać, że punkty naziemne bukmacherów udostępniają klientom pełną ofertę zakładów na sport, e-sporty, gry wirtualne czy wydarzenia rozrywkowe – identyczną jak w kanałach internetowych. Czasem przygotowywane są też specjalne promocje, które dostępne są tylko podczas gry w lokalach stacjonarnych.
W jaki sposób obstawia się stacjonarne zakłady bukmacherskie?
Jak już wspomniano, punkty naziemne bukmacherów umożliwiają obstawianie takich samych zakładów jak kanały internetowe. U danego operatora oferta online i w lokalu jest tak samo szeroka, identyczne są też kursy bukmacherskie. Jak natomiast wyglądają kolejne kroki, jakie trzeba wykonać podczas obstawiania w punkcie?
Po wejściu do lokalu gracze z reguły najpierw zapoznają się aktualną ofertą kursów. Punkty stacjonarne bukmacherów wyposażone są w tablice czy telebimy, na których opublikowana jest oferta kursowa na dostępne wydarzenia. Te typy, które mamy zamiar obstawić, zapisujemy na kartce – ważne jest, by zapisać numer zakładu, typ i stawkę, za jaką chcemy zagrać. Następnie przekazujemy te dane pracownikowi punktu, który wprowadza je do systemu i drukuje potwierdzenie zawarcia zakładu w postaci papierowego kuponu. Należy go pilnować, gdyż tylko po jego okazaniu zostanie wypłacona wygrana z zakładu. Pieniądze na zakład można wpłacić nie tylko gotówką, gdyż aktualnie bukmacherzy stacjonarni umożliwiają dokonanie opłaty choćby kartą płatniczą.
Drugi sposób na obstawianie, jaki mogą udostępniać punkty stacjonarne bukmacherów, odbywa się za pomocą samoobsługowych terminali. Obstawianie i w tym przypadku jest bardzo proste – maszyny są intuicyjne w obsłudze, mają duże wyświetlacze i ekrany dotykowe. Gracz musi jedynie wybrać zdarzenie czy zdarzenia, które ma zamiar wytypować, opłacić zakład i pobrać kupon, który jest oczywiście niezbędny do odebrania wygranej. Stacjonarni bukmacherzy umożliwiają obstawianie zakładów przez terminale i ich opłacenie (najczęściej kartą kredytową, debetową, kodem PaysafeCard albo gotówką), jednak po odbiór wygranych pieniędzy należy już zgłosić się do pracownika lokalu.
Którzy operatorzy zakładów to naziemni bukmacherzy w Polsce?
Choć w obecnych czasach najpopularniejszym kanałem wykorzystywanym przez graczy do obstawiania zakładów bukmacherskich jest Internet, nadal działający w Polsce bukmacherzy stacjonarni prowadzą dość dużo lokali. Oczywiście każdy z nich oferuje równolegle zakłady internetowe i to one są głównym źródłem przychodów wszystkich firm bukmacherskich, jednak kanał retail wcale nie jest przez nich zaniedbywany. Poniżej omówimy, którzy operatorzy działający na polskim rynku zakładów wzajemnych to bukmacherzy naziemni i jak aktualnie (stan na luty 2023 r.) wygląda ich sieć punktów stacjonarnych.
Zakłady naziemne STS
Największy bukmacher w Polsce posiada bardzo rozbudowaną siatkę naziemnych punktów sprzedaży zakładów. Pierwszy lokal STS otworzony został w 1997 r., a aktualnie w całym kraju jest ich nieco ponad 400. Stacjonarne zakłady bukmacherskie STS można często obstawiać na terminalach samoobsługowych, a punkty nierzadko wyposażone są w czytniki kuponów oraz umożliwiają oglądanie darmowych transmisji meczów. W największych miastach Polski, takich jak np. Warszawa, Kraków czy Poznań STS prowadzi też punkty naziemne premium o podwyższonym standardzie.
Zakłady naziemne Fortuna
Bukmacher Fortuna ma mniej więcej taką samą liczbę punktów stacjonarnych co lider branży bukmacherskiej w Polsce, czyli też ponad 400. Fortuna zakłady bukmacherskie naziemne oferuje w naszym kraju już od 1996 r. (na początku działała pod marką Profesjonał), a wiele należących do niej lokali mieści się w mniejszych miejscowościach.
Obecnie większość punktów tego operatora umożliwia typowanie także za pomocą terminali bukmacherskich, dzięki czemu także w Fortunie można obstawiać zakłady bez pomocy sprzedawcy.
Zakłady naziemne Superbet
Superbet to ciekawy przypadek, gdyż obecnie bukmacherzy najpierw koncentrują się na usługach online, a dopiero później ewentualnie zaczynają działać jako bukmacherzy naziemni. Natomiast Superbet postąpił odwrotnie – w 2017 r. udostępnił zakłady bukmacherskie stacjonarne, a przyjmować zakłady przez Internet rozpoczął dopiero w 2020 r. Aktualnie w Polsce prosperuje ponad 70 nowoczesnych lokali Superbet.
Zakłady naziemne forBET
Z kolei bukmacher forBET rozpoczął działalność od zakładów oferowanych online (w 2016 r.), a 2 lata później otworzył pierwsze punkty stacjonarne. Obecnie w różnych zakątkach kraju działa około 35 lokali przyjmowania zakładów bukmacherskich forBET. We wszystkich można obstawiać zarówno zakłady przedmeczowe, na żywo, jak i na sporty wirtualne.
Zakłady naziemne Betfan
Betfan to przede wszystkim bukmacher internetowy, jednak rozwija on także sieć punktów stacjonarnych. Warto podkreślić, że Betfan podjął się ciekawego eksperymentu – w 2022 r. otworzył w Jeleniej Górze bardzo nietypowy lokal naziemny, czyli pub bettingowo-sportowy. W takim miejscu można nie tylko obstawić zakłady bukmacherskie naziemne i obejrzeć transmisje z różnych wydarzeń sportowych, ale też zjeść, napić się i miło spędzić czas. Można się więc zastanawiać, czy inni naziemni bukmacherzy w Polsce nie podchwycą czasem tego nietuzinkowego pomysłu Betfan.
Zakłady naziemne LVBet
LVBet także uruchomiło zakłady online w 2016 r., jednak firma ta już po roku wzbogaciła swoje usługi o stacjonarne zakłady bukmacherskie. Liczba punktów nie jest jednak zbyt duża, aktualnie jest ich w Polsce kilkanaście.
Zakłady naziemne Traf
Natomiast Traf bardzo późno zdecydował się na poszerzenie oferty o zakłady online (uruchomił je w 2019 r.), podczas gdy już od 2010 r. przyjmował zakłady bukmacherskie stacjonarne. Choć są w Polsce bukmacherzy stacjonarni o bardziej rozbudowanej sieci lokali, Traf nie wypada pod tym kątem źle – obecnie prowadzi około 40 punktów. Trzeba jednak wiedzieć, że inaczej niż pozostali stacjonarni bukmacherzy, Traf oferuje wyłącznie zakłady na wyścigi konne.
Zakłady naziemne Go+bet
Go+bet to najmłodszy na tej liście bukmacher w Polsce – strona internetowa operatora wystartowała w kwietniu 2022 r., a później otworzone zostały pierwsze lokale. Tak jak naziemne punkty bukmacherów już omówionych, tak i punkty Go+Bet są nowoczesne i umożliwiają obstawianie zakładów na nowoczesnych terminalach. W tej chwili liczba punktów wynosi ponad 30.
Zakłady bukmacherskie stacjonarne – zalety i wady
Jak widać, punkty stacjonarne bukmacherów tworzą w całym kraju dość rozbudowaną sieć – łącznie gracze mają do dyspozycji około 1.000 lokali należących do kilku firm bukmacherskich. Oczywiście najczęściej legalni bukmacherzy naziemni prowadzą lokale w największych miastach, jednak w średnich, a nawet całkiem małych miejscowościach dość często znajduje się choć 1 miejsce, w którym można zawierać zakłady bukmacherskie naziemne.
Czy jednak warto odwiedzać punkty stacjonarne bukmacherów, a może gra w nich ma więcej wad niż zalet? Odpowiedź na to pytanie jest kwestią indywidualnych potrzeb i preferencji danego gracza – my ograniczymy się do przedstawienia tych aspektów gry w lokalu naziemnym, które mogą mieć dla naszych czytelników znaczenie.
Jakie zalety mają punkty stacjonarne bukmacherów?
Punkty naziemne bukmacherów to na pewno rozwiązanie dobre dla tych graczy, którzy cenią sobie anonimowość. Przypomnijmy, że aby obstawiać zakłady bukmacherskie przez Internet, należy najpierw założyć u danego bukmachera indywidualne konto do gry. Podczas rejestracji trzeba podać co najmniej podstawowe dane osobowe, jednak w takim przypadku korzystać możemy jedynie z konta tymczasowego, które ma wiele ograniczeń – przede wszystkim nie można wypłacić z niego wygranych. Wszelkie blokady zostają zdjęte dopiero po przeprowadzeniu pełnej rejestracji stałego konta i pozytywnej weryfikacji tożsamości, np. w oparciu o skan dowodu osobistego czy usługę mojeID (przez bankowość elektroniczną).
Jeśli gracz nie chce udostępniać bukmacherowi swoich danych wrażliwych (aczkolwiek trzeba przyznać, że poziom zabezpieczeń w legalnych firmach bukmacherskich jest bardzo wysoki), pozostają mu tylko punkty stacjonarne bukmacherów. Tu zakłady bukmacherskie zawierane są w pełni anonimowo i to niezależnie od tego, czy obstawiamy w „okienku” czy przez terminal. Nigdzie nie trzeba się rejestrować i logować czy legitymować (chyba że pracownik punktu ma wątpliwości co do pełnoletniości klienta) – zakłady bukmacherskie można obstawiać „z biegu”.
Poza tym stacjonarne punkty bukmacherów to po prostu miejsca przyjazne dla typerów, w których można miło i owocnie spędzić czas. W lokalach bukmacherskich można obejrzeć transmisje meczów w towarzystwie innych fanów sportu i porozmawiać z nimi o tym, co warto obstawiać, wymienić się newsami sportowymi i być może dowiedzieć czegoś, co trudno byłoby znaleźć w Internecie.
W końcu naziemne punkty bukmacherów odwiedzane bywają przez doświadczonych graczy o ogromnej wiedzy sportowej i wysokich umiejętnościach bukmacherskich, którzy nierzadko chętnie rozmawiają o swojej pasji i dzielą z innymi typerami bezcennymi spostrzeżeniami.
Jakie wady mają punkty stacjonarne bukmacherów?
Nie da się jednak ukryć, że nawet najbardziej nowoczesne punkty stacjonarne bukmacherów są jednak mniej komfortowym rozwiązaniem niż obstawianie online. Zakłady bukmacherskie przez Internet można typować o dowolnej porze, w każdy dzień tygodnia, w tym w niedziele i święta. Natomiast zakłady bukmacherskie naziemne oferowane są tylko w określonych godzinach – stacjonarni bukmacherzy zazwyczaj otwierają lokale w późnych godzinach porannych i zamykają je popołudniu, rzadziej wieczorem. Jeśli więc chcemy obstawić stacjonarne zakłady bukmacherskie, musimy dostosować się to sztywnych godzin obowiązujących w danym punkcie. Czasem możemy po prostu nie zdążyć obstawić wybrany zakład – nie tylko wtedy, gdy punkt zostanie już zamknięty, ale także w przypadku, gdy zakład na dane zdarzenie przestanie być dostępny zanim dotrzemy do lokalu. Niektóre zakłady bukmacherskie mogą być też w ogóle niedostępne w trybie naziemnym. Przykładowo, jeśli interesujący nas mecz np. NBA rozgrywany będzie w nocy, nie będziemy mogli go wytypować, korzystając z oferty zakładów na żywo w lokalu – w takiej sytuacji możemy obstawiać jedynie online.
Jeszcze większe problemy mają osoby, które mieszkają w niewielkich miasteczkach czy na wsi. W tego typu lokalizacjach raczej nie są prowadzone punkty stacjonarne bukmacherów, więc aby obstawić zakłady naziemne, musiałyby one wybrać się do najbliższego większego miasta, w którym taki lokal działa. Co gorsza, pomimo tego, że punkty naziemne bukmacherów nadal są ważne dla wielu firm oferujących zakłady, ich ogólna liczba w Polsce na przestrzeni ostatnich lat spada. Tym samym dostępność zakładów stacjonarnych staje się coraz mniejsza. Nie trzeba chyba dodawać, że zakłady bukmacherskie online można obstawiać w dowolnym miejscu, jeśli tylko posiada się komputer czy smartfon i dostęp do Internetu.
Zakłady bukmacherskie stacjonarne są też mniej wygodne w obstawianiu i nie chodzi tylko o to, że do lokalu trzeba się pofatygować. Na stronie internetowej czy w aplikacji mobilnej wszystko mamy podane jak na tacy – wystarczy kliknąć w interesujące nas zdarzenia i wpisać stawkę zakładu (ewentualnie zaznaczyć jego rodzaj np. zakład systemowy), a na e-kuponie wyliczona zostanie potencjalna wygrana. Czasem automatycznie doliczony może zostać jakiś bonus, a jeśli gracz przekroczy limit nałożony na zakład, pojawi się dotyczący tej sytuacji komunikat. Typer ma też szereg innych ułatwiających typowanie funkcjonalności, m.in. obszerne statystyki sportowe, match-trackery, gotowe kupony itd.
Natomiast stacjonarne zakłady bukmacherskie przysparzają graczom więcej pracy i zajmują więcej czasu. Gracz musi samodzielnie spisać interesujące go typy i numery zakładów oraz przeliczyć ewentualną wygraną (oczywiście jest ona podana na kuponie, ale przy okienku nie ma zazwyczaj dużo czasu na zastanawianie się nad zmianami w zakładzie). Bukmacherzy stacjonarni w Polsce oferują też zazwyczaj znacznie mniej pomocy służących skutecznemu typowaniu zakładów przez graczy niż to ma miejsce w przypadku ich usług online.
Warto też zwrócić uwagę na to, że punkty stacjonarne bukmacherów oferują o wiele mniej promocji bukmacherskich niż ich internetowe odpowiedniki. Wynika to przede wszystkim z tego, że aby zachęcić do założenia osobistego konta gracza, bukmacherzy oferują użytkownikom tzw. bonusy powitalne. W zamian za rejestrację online typerzy otrzymują często całe pakiety bonusów na start, których wartość bywa bardzo duża. Natomiast naziemni bukmacherzy w Polsce oferują tylko promocje związane z różnymi wydarzeniami sportowymi czy innymi okazjami, które zazwyczaj dostępne są też w ich kanałach internetowych, ewentualnie programy lojalnościowe itp.