Uzależnienie od hazardu – leczenie, ośrodki, specjaliści

Uzależnienie od hazardu często zaczyna się od okazjonalnego stawiania zakładów na mecze ulubionej drużyny czy sporadycznej gry w kasynie dla odreagowania stresu. Kiedy rozrywka przeradza się w uzależnienie od zakładów bukmacherskich czy innych gier hazardowych? Jakie są fazy nałogu i jego objawy oraz jak leczyć uzależnienie od hazardu? Sprawdź, jakie ośrodki oferują leczenie uzależnienia od hazardu i jacy specjaliści udzielają profesjonalnej pomocy w Twoim województwie.

Uzależnienie od hazardu to choroba 

Uzależnienie od zakładów bukmacherskich, tak samo jak uzależnienie od hazardu w ogóle, to bardzo ciężka, z reguły trwająca wiele lat choroba, która nie jest w pełni uleczalna. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, patologiczny hazard występuje wtedy, gdy osoba uprawia gry hazardowe często i ta aktywność jest w jej życiu przeważającą, przy czym wpływa negatywnie na jej wartości i wszelkie zobowiązania (społeczne, zawodowe, rodzinne i materialne).  

Uzależnienie od hazardu to problem wielu osób

Osoba uzależniona to więc ta, która – bez względu na konsekwencje w różnych sferach życia – na pierwszym miejscu stawia hazard. Jednak uzależnienie od zakładów bukmacherskich czy innych gier jest zazwyczaj trudne do rozpoznania. Bardzo często jego objawy są maskowane przez samych graczy, którzy nie przyznają się przed innymi ani przed samymi sobą, że gra ma problemowy charakter. Dlatego też wielu typerów latami obstawia zakłady bukmacherskie czy gra w kasynie, uważając, że jest to tylko rodzaj rozrywki czy sposób na dodatkowy zysk. Wierzą w to przez długi czas także ich rodziny i przyjaciele.

Co jednak sprawia, że jedni mogą uprawiać gry hazardowe i nie wpływa to na ich pracę czy relację z bliskimi, a inni szybko tracą kontrolę nad grą i, jak opisuje to psychiatria, z rekreacyjnych graczy szybko stają się tzw. graczami kompulsywnymi? 

Uzależnienie od hazardu – czynniki sprzyjające 

Uzależnienie od zakładów bukmacherskich czy od innych gier (jak poker, ruletka, automaty do gry itp.) może rozwinąć się u osób o bardzo różnych osobowościach, jednak psychologia wyodrębnia pewne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wpadnięcia w sidła nałogu. Należą do nich m.in.: 

  • zaburzenia w samoocenie, w tym niskie poczucie własnej wartości i zaburzenia narcystyczne, 
  • budowanie poczucia własnej wartości w oparciu o powodzenie w sferze finansowej, 
  • silne pragnienie bycia wyjątkowym, o dużej wartości (ocena własna i innych ludzi), 
  • skłonność do podejmowania ryzyka, 
  • brak dojrzałości emocjonalnej, 
  • postrzeganie silnych stanów emocjonalnych jako źródła przyjemności, potrzeba adrenaliny, 
  • impulsywność, rozchwianie emocjonalne, problemy z samokontrolą, 
  • problemy w budowaniu relacji z innymi ludźmi, 
  • poczucie wyalienowania społecznego, 
  • słabo rozwinięte umiejętności społeczne, 
  • skłonność do szybkiego wpadania w nudę i nieumiejętność radzenia sobie z tym stanem, 
  • skłonność do uciekania od rzeczywistych problemów w fantazje, 
  • nieumiejętność radzenia sobie z realnymi problemami i stresującymi sytuacjami. 

Uzależnienie od hazardu - predyspozycjePonadto w uzależnienie od hazardu łatwiej wpadają ci gracze, którzy mieli w przeszłości incydenty lękowe i depresyjne. Patologicznymi hazardzistami często zostają także te osoby, które sięgały lub sięgają w nadmiernych ilościach po alkohol, narkotyki bądź leki. Psychologia zwraca też uwagę na to, że osoby, które w dzieciństwie czy wczesnej młodości miały kontakt z patologicznym graczem również są bardziej narażone na uzależnienie od hazardu.

 

Jak rozwija się uzależnienie od hazardu? 

Medycyna rozróżnia 4, 5, a nawet 6 faz, na jakie można podzielić cały proces uzależnienia od hazardu: 

  1. Faza zainteresowania hazardem
    Faza zainteresowania hazardemNie jest to faza „obowiązkowa”, ponieważ występuje najczęściej u dzieci i młodzieży. Faza może trwać nawet ponad 10 lat i w jej okresie osoba wykazuje większe niż rówieśnicy zainteresowanie rozmaitymi formami gier, takich jak np. płatne automaty do wyławiania zabawek czy loterie. Niektórzy dorośli cierpiący na uzależnienie od hazardu przyznają, że początki problemu dostrzegają już w dzieciństwie (często w okolicy 10 r.ż.). 
  2. Faza zwycięstw
    Faza zwycięstw - uzależnienie od hazarduFaza zwycięstw to początkowy etap choroby, jaką jest uzależnienie od zakładów bukmacherskich czy innych gier hazardowych. W tej fazie gracz zajmuje się hazardem od czasu do czasu, ale już na tym etapie większe wygrane motywują go do stawiania zakładów za coraz większe stawki i z rosnącą częstotliwością. Powodzenie w grze powoduje u początkującego hazardzisty duże pobudzenie i stymuluje fantazje o dużym zysku z gry. U gracza zaczyna się wykształcać przekonanie, że ma on wybitne zdolności lub wyjątkowe szczęście i że zawsze będzie wygrywać. Uzależnienie od hazardu może tkwić na tym etapie latami i nie przeszkadza jeszcze znacząco w normalnym funkcjonowaniu.
  3. Faza strat
    Faza strat - uzależnienie od hazarduSkoro kwoty zakładów rosną, wzrasta też ryzyko poniesienia wysokich strat, a żeby je wyrównać gracz zaczyna sięgać po pieniądze pożyczone czy przeznaczone na inne cele (np. opłatę rachunków). Jeśli udaje mu się wygrać, spłaca długi, ale nie przestaje uczestniczyć w grach, ponieważ odczuwa już bardzo silną potrzebę grania. W fazie strat uzależnienie od hazardu coraz mocniej przekłada się na życie osobiste i zawodowe gracza, który zaniedbuje swoje obowiązki, oszukuje bliskich oraz zaczyna grać po kryjomu, maskując problem. Cały czas wierzy przy tym w upragnioną, wielką wygraną, która ma rozwiązać wszystkie jego kłopoty. 
  4. Faza desperacji
    Faza desperacji - uzależnienie od hazarduNa tym etapie hazardzista zaczyna uświadamiać sobie, że nie kontroluje już swojej gry, nie potrafi jednak zmienić postępowania. Jego sytuacja zaczyna być dramatyczna – separacja od bliskich, strata pracy, coraz większe długi (i presja wierzycieli), nierzadko konflikty z prawem (w celu zdobycia środków na spłatę długów). Gracz jest wyczerpany psychicznie, boryka się z lękiem i mnóstwem negatywnych emocji (poczucie winy, bezradności, wyrzuty sumienia itp.). 
  5. Faza utraty nadziei 
    Faza utraty nadziei - uzależnienie od hazarduTa faza jest ostatnią w procesie pogłębiania się choroby, jaką jest uzależnienie od hazardu. Gracz ogarnięty jest poczuciem beznadziejności, a ponieważ nie widzi wyjścia z sytuacji, trapią go myśli samobójcze, które może próbować wcielić w życie. Hazardzista nie wierzy już wreszcie w to, że jego los odmieni wielka wygrana, jaką przyniosą np. zakłady bukmacherskie czy inne gry hazardowe. Uzależnienie może więc doprowadzić w tym momencie do realizacji jednego z czarnych scenariuszy (np. samobójstwa czy więzienia) – chyba że hazardzista uzyska profesjonalne wsparcie i rozpocznie leczenie.
     
  6. Faza zdrowienia
    Faza zdrowienia - uzależnienie od hazarduFaza zdrowienia,
    zwana też fazą odbudowy, to etap, który może nastąpić, jeśli patologiczny gracz zacznie się leczyć. Jak wygląda leczenie uzależnienia od hazardu oraz jakie ośrodki i jacy specjaliści prowadzą je w Polsce, piszemy w dalszej części artykułu. 

 

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu? 

Choć specjalista (np. psycholog czy psychiatra) potrafi rozpoznać, czy dana osoba przejawia symptomy świadczące o tym, że jest uzależniona od gier hazardowych, dla ludzi z otoczenia gracza jest to często bardzo trudne, a przez długi czas wręcz niemożliwe. Po pierwsze hazardzista zawsze ma pod ręką wiele argumentów i wyjaśnień, np. że jego gra to tylko nieszkodliwa zabawa, sposób na zrelaksowanie się po pracy, a w przypadku zakładów bukmacherskich – na podkręcenie sportowych emocji. Gracz może też powoływać się na dobre wyniki i zyski z gry (aktualne lub przyszłe), które potwierdzać mają, że gra jest pod kontrolą i nie stwarza żadnego zagrożenia.  

Kolejną sprawą jest fakt, że patologiczny hazardzista potrafi przez długi czas maskować uzależnienie od hazardu – objawy trudno jest więc zauważyć. Psychologia podkreśla, że sam gracz nie dopuszcza do siebie myśli o nałogu, czyli musi minąć sporo czasu, zanim w pełni uświadomi sobie, że jego gra jest problemowa i że jej nie kontroluje. Pomimo to warto wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy sygnalizujące uzależnienie od zakładów bukmacherskich, gier kasynowych, loterii itp. Możemy je podzielić na 2 rodzaje. 

Uzależnienie od hazardu – objawy w sposobie gry 

Uzależnienie od hazardu - brak kontroli nad grąGracz kompulsywny traci kontrolę nad tym, w jaki sposób gra – nawet jeśli ma zaplanowany budżet na grę czy wie, ile czasu na nią poświęci, notorycznie przekracza założone limity. Odczuwa też nasilający się głód hazardowy, czyli przemożną potrzebę grania, nad którą nie może zapanować. Hazardzista często snuje fantazje o rekordowej wygranej, a samo uprawianie gier hazardowych postrzegane jest przez niego nierzadko jako metoda zarobkowa, a nawet zawód. Specjaliści tłumaczą, że nałogowiec gra nierzadko po to, by uciec od spraw, z którymi sobie w życiu nie radzi – jednak choć granie tylko generuje nowe problemy, nie potrafi raz na zawsze z tym skończyć 

Uzależnienie od hazardu nie stoi jednak w sprzeczności z próbami ograniczenia gry czy kompletnej abstynencji, ale w takiej sytuacji pojawia się stan nieustającego podenerwowania, zaniepokojenia, dyskomfortu psychicznego itp. Co gorsza, jeśli próby są podejmowane na własną rękę (nie czuwa nad ich realizacją np. psycholog czy inny specjalista), w zasadzie zawsze kończą się niepowodzeniem. Sama gra też bardzo często wywołuje u osoby uzależnionej nieprzyjemne stany emocjonalne – za jej przyczyną odczuwa ona poczucie winy, wstyd, złość, rozżalenie, pogardę do siebie itd., trudno więc dopatrywać się tu zabawy i relaksu. 

Uzależnienie od hazardu – objawy w różnych sferach życia 

Specjaliści psychoterapii uzależnień podkreślają jednak, że uzależnienie od hazardu ma wpływ na wszystkie inne obszary funkcjonowania gracza – od życia osobistego i rodzinnego, przez życie zawodowe po sytuację materialną, zdrowotną czy prawną. Hazardzista staje się bierny i obojętny w stosunku do innych, a przy tym jest konfliktowy, dlatego jego więzi z rodziną i przyjaciółmi słabną. Tym bardziej, że z reguły ich oszukuje, a czasem nawet okrada. Zaniedbania w pracy czy szkole prowadzą często do tego, że gracz traci dotychczasowe zatrudnienie lub ma problemy z dalszą nauką. 

Oczywiście uzależnienie od hazardu mocno pogarsza sytuację finansową gracza – przegrane skłaniają go np. do zaciągania pożyczek, sprzedaży posiadanych rzeczy, wydawania środków zarezerwowanych na inny cel na grę, a nawet kradzieży czy oszustw finansowych. Na tym tle zarzucenie dotychczasowych hobby, dbania o swoje zdrowie i wygląd wydają się mniej ważne, jednak to też powszechnie spotykane objawy tego, że ktoś wpadł w uzależnienie od hazardu. Leczenie tej choroby wymaga więc podjęcia specjalistycznej terapii, która pomoże hazardziście uporać się z problemami istniejącymi na różnych poziomach jego funkcjonowania. 

Na czym polega leczenie uzależnienia od hazardu? 

Pora odpowiedzieć na pytanie, jak leczyć uzależnienie od hazardu – czy pomóc może tylko medycyna, czy może są sposoby na to, by samemu uporać się z problemem hazardowym? Od razu odpowiedzmy, że ta druga możliwość niemal graniczy z cudem. Czy problemem jest nałóg, którego przedmiotem jest np. alkohol, leki, zakupy, Internet lub właśnie hazard, uzależnienie zawsze ma u swoich podstaw problem dotyczący emocji osoby uzależnionej. Nawet jeśli będzie ona w stanie zachować abstynencję, prawdziwy problem pozostanie nierozpoznany, dlatego przykładowo ex-hazardzista z dużym prawdopodobieństwem zastąpi uzależnienie od hazardu np. pracoholizmem.

Pomoc w uzależnieniu od hazardu

Dlatego tak ważna jest psychoterapia, w ramach której psycholog czy inny specjalista pomaga pacjentowi zrozumieć jego emocje i realne przyczyny jego uzależnienia od zakładów bukmacherskich lub innych gier. Leczenie pozwala nie tylko na zaprzestanie gry, ale też na powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Gracz uczy się rozpoznawać swoje emocje i radzić sobie z nimi w zdrowy sposób, nie uciekając się do gry czy innego środka zastępczego.  

Leczenie uzależnienia od hazardu

Oczywiście samo leczenie uzależnienia od hazardu nie jest łatwym i szybkim procesem – bazuje na ciężkiej, z reguły wieloletniej pracy terapeutycznej. Medycyna oferuje co prawda leki wspomagające leczenie (przeciwdepresyjne, przeciwbólowe, stabilizujące nastrój), ale mogą one jedynie złagodzić cierpienie w najcięższych chwilach abstynencji. Kluczowa jest psychoterapia, która ma na celu uświadomić hazardziście, na czym polega choroba i pomóc mu stworzyć autentyczną motywację do zmiany, a następnie wcielić te postanowienia w życie. Wspierać ten proces mogą grupy samopomocowe wzorowane na grupach AA. Psychologia podkreśla też, że nieprzecenioną rolę w wychodzeniu z nałogu mają bliscy hazardzisty, którzy nie tylko powinni go wspierać, ale też uczestniczyć w terapii rodzinnej 

Najszybsze i anonimowe wsparcie można otrzymać, dzwoniąc pod numer telefonu zaufania (801 889 880) dla osób cierpiących na skutek uzależnienia od hazardu i innych uzależnień behawioralnych. Dyżurują pod nim specjaliści, którzy prowadzą konsultacje telefoniczne dla nałogowców i ich bliskich oraz informują, gdzie dana osoba może otrzymać profesjonalną pomoc.

Jakie ośrodki w Polsce leczą uzależnienie od hazardu? Lista 

Poniżej prezentujemy listę, na której znajdują się wybrane ośrodki zajmujące się pacjentami zmagającymi się z uzależnieniami – leczą one także uzależnienie od hazardu. Leczenie może odbywać się w formule ambulatoryjnej lub zamkniętej i oferowane są w nich takie formy pomocy, jak np. konsultacje z psychiatrą i/lub z psychologiem, psychoterapia indywidualna i/lub psychoterapia grupowa, programy społeczności terapeutycznych, zajęcia warsztatowe, zajęcia psychoedukacyjne, badania ambulatoryjne, wsparcie farmakologiczne (leki) itp. 

Chociaż na liście osobno wymienione zostały ośrodki państwowe i ośrodki prywatne, warto wiedzieć, że często placówki niepubliczne również umożliwiają leczenie uzależnienia od hazardu w pełni finansowane przez NFZ. Inna bardzo ważna rzecz dotyczy natomiast ośrodków państwowych, które leczą m.in. nałogowy hazard – uzależnienie może być leczone nawet wtedy, gdy pacjent nie posiada ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. 

województwo dolnośląskie 

Ośrodki państwowe 

  • Centrum Neuropsychiatrii „NEUROMED” SP ZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień 

 ul. Borowska 181-187, 50-553 Wrocław 

  • Wrocławski Ośrodek Terapii Uzależnień DCZP Sp. z o. o. (WOTU), Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego sp. z o. o. 

 Wybrzeże J. Conrada-Korzeniowskiego 18, 50-226 Wrocław 

  • Wrocławskie Centrum Zdrowia SPZOZ 

 ul. Podróżnicza 26/28, 53-208 Wrocław 

  • Centrum Psychiatrii i Psychologii MariaMed 

 ul. Wyszyńskiego 6, 59-300 Lubin 

  • SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Jeleniej Górze 

 ul. Cieplicka 69-71, 58-560 Jelenia Góra 

 

Ośrodki prywatne 

  • Poradnia Uzależnień Centrum Redukcji Szkód RETURN 

ul. Kościuszki 67, 50-008 Wrocław 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień „Nowa Droga” 

 ul. Zielna 40, 51-313 Wrocław 

  • Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobowości „Better” 

 ul. Strzegomska 42/1, 53-611 Wrocław 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień Nadzieja 

ul. Wrocławska 16, 55-095 Siedlec (Wrocław) 

  • Centrum Psychiatrii i Psychologii MariaMed 

 ul. Wyszyńskiego 6, 59-300 Lubin 

  • Gabinet Pomocy Psychologicznej i Terapii Uzależnień 

ul. Sienkiewicza 15/1, 59-300 Lubin 

  • Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień dla Młodzieży „Ku dobremu” 

ul. Nad Potokiem 22e, 57-350 Kudowa-Zdrój 

  • NZOZ Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia „RADZIMOWICE” 

ul. Dolna 4, 58-580 Szklarska Poręba 

  • Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Droga Do Domu”  

ul. Świerkowa 33A, 55-095 Długołęka 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień FreeDom” 

ul. Jodłowa 1, 55-095 Mirków 

  • Ośrodek Leczenia Uzależnień „Przebudzenie”  

ul. Leszczynowa 29, 55-114 Ligota Piękna 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień „Nadzieja” 

ul. Wrocławska 16, 55-095 Siedlec 

  •  Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień „Pro-Maind” 

ul. Nagietkowa 6, 58-535 Miłków 

 

województwo kujawsko-pomorskie 

Ośrodki państwowe 

  • Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, Oddział Toruń 

ul. Tramwajowa 2/4, 87-100 Toruń 

  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom 

ul. Strumykowa 4, 87-100 Toruń 

  • Wojewódzka Przychodnia Zdrowia Psychicznego – Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Bydgoszczy 

ul. Karłowicza 26, 85-092 Bydgoszcz 

 

Ośrodki prywatne 

  • Centrum Psychoterapii i Poradnictwa „PHANARI” 

 ul. Goździkowa 47, 87-100 Toruń 

  • Sensica Prywatny Ośrodek Psychoterapii 

 ul. Klonowica 41, 87-100 Toruń 

  • Szpital Lipno Sp. z o.o. – Poradnia Leczenia Uzależnień 

ul. Nieszawska 6, 87-600 Lipno 

  • Klinika uzależnień „Oaza Medica” 

 ul.Ługowiska 1, 87-850 Choceń 

  • Poradnia Terapii Uzależnienia Od Alkoholu i Innych Uzależnień 

 ul. Mickiewicza 19, 86-300 Grudziądz 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień „Krajna” 

ul. Leśna 1, 89-400 Sępólno Krajeńskie 

  

województwo lubelskie 

Ośrodki państwowe 

  • Ośrodek Leczenia Uzależnień SPZOZ w Lublinie 

 ul. Karłowicza 1, 20-027 Lublin 

  • SPZOZ w Łukowie – Poradnia Leczenia Uzależnień 

 ul. Rogalińskiego 3, 21-400 Łuków 

  • SPZOZ w Puławach – Poradnia Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu 

 ul. Bema 1, 24-100 Puławy 

 

Ośrodki prywatne 

  • Centrum Medyczne Przyjaźni  

ul. Przyjaźni 13, 20-314 Lublin 

  • Stowarzyszenie MONAR Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Lublinie 

ul. Montażowa 16, 0-214 Lublin 

  • Stowarzyszenie MONAR Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Puławach 

al. Królewska 3a, 24-100 Puławy

  • Ośrodek Terapii Uzależnień „Terapia Nałęczów” 

 Uniszowice 1A, 21-030 Motycz 

  • NZOZ Centrum Zdrowia Psychicznego – Poradnia Leczenia Uzależnień 

 ul. Partyzantów 5, 22-400 Zamość 

  

województwo lubuskie 

Ośrodki państwowe  

  • Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Zielonej Górze 

 ul. Zamenhofa 27, 65-181 Zielona Góra 

 

Ośrodki prywatne 

  • Lubuski Ośrodek Profilaktyki i terapii „LOPiT” 

 ul. Jelenia 1A, 65-090 Zielona Góra 

  • Stowarzyszenie Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju 

ul. Niecała 2g, 65-245 Zielona Góra 

  • Ośrodek Terapeutyczny „Szansa” – Przychodnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia  

ul. Mieszka I-go 57/3, 66-400 Gorzów Wielkopolski 

  • NZOZ Ośrodek Terapeutyczny „PROFIL” 

 ul. Jagiellońska 13-13a, 68-200 Żary 

 ul. Jana Pawła II 1/1, 68-100 Żagań 

  

województwo łódzkie 

Ośrodki państwowe  

  • Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej w Łodzi 

ul. Kilińskiego 232, 93-133 Łódź 

ul. Niciarniana 41, 92-320 Łódź 

  • SP ZOZ Szpital Powiatowy – Poradnia Leczenia Uzależnień 

 ul. Partyzantów 30, 26-300 Opoczno 

  • Miejski Ośrodek Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Wieruszowie 

 ul. Kępińska 53, 98-400 Wieruszów 

  • Szpital Powiatowy w Radomsku. Przychodnia Specjalistyczna. Poradnia Leczenia Uzależnień 

ul. Jagiellońska 36, 97-500 Radomsko 

 

Ośrodki prywatne 

  • Centrum Leczenia Uzależnień 

ul. Inowrocławska 5a, 91-020 Łódź 

  • Centrum Psychoterapii Psychiatrii i Rozwoju Osobowości 

 ul. Przędzalniana 66, 90 – 338 Łódź 

  • Stowarzyszenie Monar. Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Łodzi 

 ul. Tuszyńska 123/125 lok. 3 u, 93-376 Łódź 

  • Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. – Poradnia Leczenia Uzależnień 

 ul. Jana Pawła II 35, 97-200 Tomaszów Mazowiecki 

  • Klinika Wolmed 

 Dubie 1A, 97-420 Szczerców 

  • Feniks Ośrodek Terapii Uzależnień 

ul. Zamkowa 2 99-210 Uniejów 

  

województwo małopolskie 

Ośrodki państwowe  

  • Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera – Poradnia Leczenia Uzależnień 

os. Złotej Jesieni 1, 31-826 Kraków

  • Centrum Terapii Uzależnień w Gorlicach 

 ul. Szpitalna 10 A, 38-300 Gorlice 

  • Podhalański Szpital Specjalistyczny Oddział Leczenia Uzależnień 

 ul. Szpitalna 14, 34-400 Nowy Targ 

  • SPZOZ w Brzesku – Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnień 

 ul. T. Kościuszki 68, 32-800 Brzesko 

 

Ośrodki prywatne 

  • Centrum Dobrej Terapii 

 ul. Miłkowskiego 7/U1 oraz 9/U, 30-349 Kraków 

  • Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień – Ośrodek Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia 

 ul. Wielicka 73, 30-552 Kraków 

  • PROVITA Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień 

 ul. Basztowa 5, 33-332 Kraków 

  • Małopolskie Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U” 

 ul. Bobrowskiego 10, 31-552 Kraków 

  • Centrum Psychologiczno-Terapeutyczne „Tęcza” Kraków 

 ul. Tuwima 1, 31-581 Kraków 

 ul. Krakowskie Przedmieście 312, 32 -087 Zielonki 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień „Wiosenna” 

 Ściejowice 231, 32-060 Ściejowice (koło Krakowa) 

  • Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna” 

 ul. Kościuszki 1A, lok. 8, 33- 300 Nowy Sącz 

 ul. Zabełecka 7, 33- 300 Nowy Sącz 

  • NZOZ Centrum Psychoterapii s.c. 

 ul. Pardyaka 5/4, 32-400 Myślenice 

  • Prywatne Centrum Terapii Uzależnień Koninki 

Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień „Nowe Życie”  

ul. Konwaliowa 22A, 32-080 Zabierzów 

 

województwo mazowieckie 

Ośrodki państwowe  

  • SPZOZ Centrum Odwykowe 

 ul. Zgierska 18A, 04-092 Warszawa 

  • Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej SPZOZ 

ul. Kasprzaka 17, 01-211 Warszawa  

 

Ośrodki prywatne 

  • AKMED Centrum Konsultacyjne NZOZ 

ul. Mokotowska 6a,00-641 Warszawa 

  • Alma Libre Terapia Uzależnień Warszawa 

 ul. Mickiewicza 52/3, 01-650 Warszawa 

  • Ars Vitae Gabinet Terapii i Leczenia Uzależnień 

 ul. Mickiewicza 52/3, 01-650 Warszawa 

  • Centrum Medyczne Salus Pro Domo 

 ul. Nowogrodzka 44 lok. 12, 00-695 Warszawa 

  • Centrum Medilife 

ul. Domaniewska 37, 02-672 Warszawa 

ul. Gerbera 14, 05-500 Piaseczno 

ul. Długa 14, 05-510 Konstancin Jeziorna 

  • Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień „Olcha” 

ul. Słomińskiego 15 lok. nr 505, 00 – 195 Warszawa 

  • NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień 

 ul. 1905 Roku 21, 26-600 Radom 

  • Centrum Medyczne MEDJOL 

 Przyborowie 15c, 05-530 Góra Kalwaria 

  •  NZOZ Medox 

 Nowy Modlin 43, 05-180 Pomiechówek 

   

województwo opolskie 

Ośrodki państwowe  

  • Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu 

ul. Głogowska 25b, 45-315 Opole 

  • Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych 

ul. Pałacowa 15, Woskowice Małe, 46-100 Namysłów 

 

Ośrodki prywatne 

  • Poradnia leczenia uzależnień w Opolu 

ul. Sandomierska 4/1, 45-326 Opole 

  • Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Monar” 

 ul. Armii Krajowej 9/1, 45-071 Opole 

  • Turawskie Centrum Odnowy Zdrowia 

 ul. Żużlowa 7, 46-045 Turawa 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień „Mental Relax House” 

ul. Żużlowa 7, 46-045 Turawa 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień „FreeDom” 

ul. Olimpijczyków 25a, 46-053 Chrząstowice 

 

województwo podkarpackie 

Ośrodki państwowe  

  • SP ZOZ Centrum Leczenia Uzależnień w Rzeszowie 

 ul. Kochanowskiego 17, 35-201 Rzeszów 

  • Szpital Specjalistyczny w Jaśle 

 ul. Lwowska 22, 38-200 Jasło 

 

Ośrodki prywatne 

  • NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień 

 ul. Wolności 44, 39-300 Mielec 

  • Centrum Zdrowia Psychicznego „Terapia Iwonicz” 

 ul. Piwarskiego 26, 38-440 Iwonicz Zdrój 

  • Ośrodek Leczenia Uzależnień „Terapia Bieszczady” 

Hoczew 142, 38-604 Hoczew 

  •  Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień – Centrum Zmiany Empatia Bieszczady  

Łukowe 105, 38-540 Zagórz 

 

województwo podlaskie 

Ośrodki państwowe  

  • Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży 

 ul. Rybaki 3, 18-400 Łomża 

  • Poradnia Uzależnień i Współuzależnienia w Zambrowie 

 ul. Wojska Polskiego 49, 18-300 Zambrów 

  • SPZOZ w Siematyczach 

 ul. Szpitalna 8, 17-300 Siemiatycze 

 

Ośrodki prywatne 

  • Centrum Rozwoju Osobistego 

ul. Wiejska 74 a, 15-352 Białystok 

ul. Kręta 8, 15-352 Białystok 

  • Ośrodek Terapeutyczny Revenu 

ul. Szaykowskiej 3, 15-690 Białystok 

  • Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie DROGA 

ul. Proletariacka 21, 15-449 Białystok 

 

województwo pomorskie 

Ośrodki państwowe  

  • Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień w Gdańsku 

ul. Zakopiańska 37, 80-142 Gdańsk 

  • Miejska Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia 

ul. Oliwska 62, 80-563 Gdańsk 

  • Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień – Poradnia Leczenia Uzależnień 

 ul. Chrzanowskiego 3/5, 81-338 Gdynia 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień w Smażynie przy Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień w Gdańsku 

 Smażyno 9, 84-217 Szemud 

 

Ośrodki prywatne 

  • Poradnia Terapii Uzależnień Mrowisko 

al. Niepodległości 817A, 81-850 Sopot

  • NZOZ „Terapia-24” Ośrodek Psychoterapii 

ul. Wyspiańskiego 18a, 83-400 Kościerzyna 

ul. Nasza 2, 84-104 Jastrzębia Góra 

  • Pomorska Klinika Terapeutyczna PKTU 

 ul. Kosynierów 27, 84-230 Rumia 

  • Prywatny Ośrodek Leczenie Uzależnień „Terapia Dla Ciebie” 

 ul. Gdańska 9, 82-120 Krynica Morska 

  • „Odpocznienie. Żurawi Młyn” Sp. z o.o. 

 Ciemno 46, 77-133 Tuchomie 

  • „Wsparcie” Ośrodek Terapii Uzależnień  

Szenajda 21, 83-431 Szenajda/Kościerzyna 

  • Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Skrzydła” 

ul. Św. Krzysztofa 12, 77-100 Rzepnica 

  

województwo śląskie 

Ośrodki państwowe  

  • Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki i Leczenia Uzależnień „MENS SANA” 

ul. Bukowa 20, 43-100 Tychy 

Rynek 8, 41-400 Mysłowice 

  • SPZOZ Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień 

 ul. Park Hutniczy 6, 41-800 Zabrze 

  • Samodzielny Publiczny Zakład Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich 

al. Młodych 16, 41-106 Siemianowice Śląskie

  • Tarnogórski Ośrodek Terapii Uzależnień, Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej SP ZOZ  

ul. Karłuszowiec 11, 42-600 Tarnowskie Góry 

 

Ośrodki prywatne 

  • Polskie Stowarzyszenie Pomocy Psychologicznej „Silesia” 

 ul. Chrzanowskiego 19/2, 41-902 Bytom 

  • Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom 

Plac Świętego Jana 31a, 41-503 Chorzów 

  • Stowarzyszenie Pomocy Uzależnionym i Ich Bliskim Falochron – Centrum Leczenia Uzależnień 

 ul. Słowackiego 1, 42-600 Tarnowskie Góry 

  • Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień TRATWA 

 ul. Beskidzka 8, 43-460 Wisła 

  • Ośrodek Psychologiczno-Terapeutyczny „LEWIN” 

 ul. Wodna 7, 43-460 Wisła 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień Kobiet im. Matki Teresy z Kalkuty 

 ul. Willowa 769, 43-392 Międzyrzecze Górne 

  • Poradnia Leczenia Uzależnień 

 ul. Mickiewicza 1, 43-450 Ustroń 

   

województwo świętokrzyskie 

Ośrodki państwowe  

  • Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Kielcach 

 ul. J. Nowaka Jeziorańskiego 65, 25-432 Kielce 

  • Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy. Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Poradnia Leczenia Uzależnień w Kielcach 

ul. Jagiellońska 72, 25-734 Kielce 

  • Specjalistyczny Szpital św. Łukasza. Poradnia Leczenia Uzależnień 

ul. Gimnazjalna 41B, 26-200 Końskie 

  

Ośrodki prywatne 

  • Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień Stowarzyszenia MONAR 

ul. Malików 150b, 25-368 Kielce 

  • Promedic Centrum Psychoterapii 

ul. Bednarska 3, 28-400 Pińczów 

ul. Mickiewicza 24, 28-200 Staszów 

  • Franciszkańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień 

ul. Franciszkańska 10, 26-060 Chęciny  

  • NZOZ Nadzieja Rodzinie 

ul. Mielczarskiego 45, 25-709 Kielce 

 

województwo warmińsko-mazurskie 

Ośrodki państwowe  

  • Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie 

al. Wojska Polskiego 8, 10-225 Olsztyn

 

Ośrodki prywatne 

  • Przychodnia Psychoterapii Profilaktyki i Leczenia Uzależnień NZOZ 

ul. Puszkina 13, 10-295 Olsztyn 

  • NZOZ Centrum Odwykowo-Terapeutyczne w Elblągu 

 ul. Trybunalska 11, 82-300 Elbląg 

  • NZOZ „Medical Center” Poradnia Leczenia Uzależnień 

ul. Jagiełły 1b, 14-100 Ostróda 

  • SOT Stare Juchy – Przyjazna Klinika Uzależnień 

ul. Sportowa 2, 19-330 Stare Juchy  

  • NZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia 

 ul. Rydygiera 6, 13-200 Działdowo  

  • dom-REHAB Ośrodek Leczenia Uzależnień Robert Banasiewicz 

 Sątopy 6, 11-230 Bisztynek 

  •  Prywatny Ośrodek Terapii „In Puris” 

 Huta Żuławska 10A, 82-316 Milejowo 

  

województwo wielkopolskie 

Ośrodki państwowe  

  • Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia 

ul. Głogowska 25b, 45-315 Opole Wielkopolskie  

  • Wojewódzki szpital dla nerwowo i psychicznie chorych ,,Dziekanka” 

 ul. Poznańska 15, 62-200 Gniezno 

 

Ośrodki prywatne 

  • Śródka-Rataje s.c. Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia  

os. Piastowskie 81, 61-139 Poznań

  • Ośrodek Psychoterapii dla Osób Uzależnionych i Ich Rodzin „Zmiana”  

ul. Lindego 4-6, 60-573 Poznań  

  • Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Monar” 

ul. Grunwaldzka 55/18, 60-352 Poznań  

  • Gabinety specjalistyczne Renata Graduszyńska 

 ul. Mateckiego 4, 60-689 Poznań 

  • Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia „MOJE ŻYCIE” 

 ul. Słoneczna 41, 60-185 Skórzewo/Poznań 

  • Pracownia terapeutyczna Jednia Barbara Wojewódzka 

 ul. Iłłakowiczówny 8, 62-200 Gniezno 

  • Centrum Medyczne Multimed 

 ul. Chudoby 16, 62-200 Gniezno 

  • Necesarius. Ośrodek Psychoterapii 

 ul. Zaciszna 1, 63-200 Jarocin 

  • Centrum Leczenia Uzależnień „PRYZMAT” 

 ul. Dąbrowskiego 7, 62-700 Turek 

  • NZOZ Poradnia Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień 

 ul. Fabryczna 16, 64-200 Wolsztyn 

  • Ośrodek Leczenia Uzależnień 

 ul. Słoneczna 18, 62-561 Ślesin 

  •  Poradnia specjalistyczna IPSIS 

 ul. Piaski 8, 62-020 Swarzędz 

  

województwo zachodniopomorskie 

Ośrodki państwowe  

  • SPZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień od Alkoholu 

 ul. Ostrowska 7, 71-757 Szczecin 

  • SPZOZ Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia 

 Stanomino 5, 78-217 Stanomino 

 

Ośrodki prywatne 

  • Zachodniopomorski Oddział Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U” – Poradnia Profilaktyczno-Społeczna „NZOZ PPS” 

 ul. Klonowica 1a, 71-242 Szczecin 

  • Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień Szczecin 

ul. Storrady 5/1, 71 – 602 Szczecin 

  • Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień ANON 

ul. Monte Cassino 13, 75-414 Koszalin  

  • Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi Młodym” 

ul. Zwycięstwa 168, 75-612 Koszalin 

  • Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień „Twój czas” 

ul. Derdowskiego 68, Szczecinek 

  • Ośrodek Terapii Uzależnień „Nowe życie” 

 Wapnica 76, 73-132 Wapnica 

Specjaliści zajmujący się w Polsce leczeniem uzależnienia od hazardu. Lista 

Uzależnienie od hazardu - psychoterapiaJeśli chcesz dokonać diagnozy swojego sposobu gry, a w razie potrzeby rozpocząć leczenie i zastanawiasz się, jaki lekarz najlepiej Ci pomoże, przejrzyj przygotowaną przez nas listę specjalistów. Są na niej umieszczeni różnego rodzaju specjaliści z 16 województw, którzy zajmują się problematyką związaną z nałogami – leczą oni także uzależnienie od zakładów bukmacherskich i innych gier hazardowych. Lista nie jest wyczerpująca, ale jeśli potrzebny jest Ci psycholog, psychiatra, psychoterapeuta czy inny lekarz specjalista zajmujący się problemem uzależnienia od hazardu, w poniższym zestawieniu znajdziesz wielu świetnych praktyków, którzy od lat skutecznie pomagają osobom uzależnionym i ich bliskim. Specjaliści najczęściej umożliwiają też konsultacje online. 

Bohdan Tadeusz Woronowicz – Warszawa 

Bohdan Woronowicz to uznany specjalista psychiatra, doktor nauk medycznych i seksuolog, który ma ogromne doświadczenie kliniczne z obszaru różnego typu uzależnień. Jest certyfikowanym specjalistą oraz superwizorem psychoterapii uzależnień. Stworzył i przez wiele lat był ordynatorem Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pracuje w warszawskim Centrum Konsultacyjnym Akmed – pełni w nim funkcję dyrektora, konsultanta i superwizora, kieruje również programem psychoterapii uzależnień i współuzależnienia. W Centrum realizowane jest m.in. leczenie uzależnienia od hazardu. Lekarz ma imponujący dorobek publikacyjny – jest autorem więcej niż 200 artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym, w tym o hazardzie, np. „Hazard – wyzwaniem dla profilaktyki” (w: Remedium, nr 11/2011). Napisał też kilka książek dotyczących uzależnień, m.in. „Hazard. Historia, zagrożenia i drogi wyjścia” (2012). Woronowicz jest prezesem Zarządu Fundacji „Zależni-Nie-Zależni”, która wspiera osoby uzależnione m.in. od hazardu i ich rodziny oraz prowadzi działania przeciwdziałające uzależnieniom. W uznaniu za jego zasługi i niezwykłe zaangażowanie w działania na rzecz osób walczących z nałogami w 1999 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 

Barbara Wojewódzka – Gniezno 

Barbara Wojewódzka to certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, a zarazem biegły sądowy z psychoterapii uzależnień. Specjalizuje się ona w leczeniu i prowadzeniu terapii uzależnień behawioralnych, m.in. nałogowego hazardu. Jest autorką unikalnego programu leczenia patologicznego uprawiania gier hazardowych. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Krakowskim Centrum Terapii Uzależnień, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Gnieźnie czy Centrum Medycznym Multimed. Jest autorką licznych publikacji dotyczących hazardu, w tym książki „Gra, zabawa czy nałogowe granie? Poradnik dla rodzin hazardzistów” (2011). Uczestniczy jako prelegentka w krajowych i zagranicznych konferencjach poświęconych zagadnieniu uzależnienia od hazardu, prowadzi także warsztaty z profilaktyki uzależnień kierowane do poszczególnych grup odbiorców (np. młodzieży, rodziców, różnych grup zawodowych). Członkini Krakowskiego Stowarzyszenia Terapeutów Uzależnień. Od kilku lat kieruje w Gnieźnie własną Pracownią Terapeutyczną Jednia, w ramach której – we współpracy ze specjalistami psychoterapii uzależnień, psychologami i instruktorami terapii – prowadzi konsultacje psychologiczne (stacjonarne lub online), terapię indywidualną i grupową. 

Jolanta Celebucka – Toruń 

Specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (na etapie certyfikacji) i terapeuta motywujący. Pani doktor prowadzi terapię uzależnień chemicznych i behawioralnych i specjalizuje się w obszarze uzależnień behawioralnych – ma ogromne doświadczenie w leczeniu nałogowego uprawiania hazardu. Stworzyła nowatorski, pierwszy w kraju program grupowy leczenia dla patologicznych hazardzistów. Jolanta Celebucka jest kierownikiem Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. Terapię uzależnień i konsultacje psychoterapeutyczne prowadzi też w Toruniu prywatnie. Opublikowała wiele artykułów na temat uzależnień, np. „Myślenie hazardzisty” (w: Świat Problemów, nr 4/2013), „Hazard wśród młodzieży: rozpoznanie, profilaktyka i terapia” (J. Jarczyńska J., J. Celebucka, w: Uzależnienia behawioralne i zachowania problemowe młodzieży: teoria, diagnoza, profilaktyka, terapia – red. J. Jarczyńska, 2014 r.). Ukończyła wiele szkoleń w zakresie terapeutycznym i posiada liczne certyfikaty – m.in. jest certyfikowanym terapeutą motywującym oraz członkiem międzynarodowego Stowarzyszenia Trenerów Dialogu Motywującego (MINT). 

Jolanta Jarczyńska – Toruń, Bydgoszcz 

Jolanta Jarczyńska to psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, doktor nauk humanistycznych, socjoterapeuta, pedagog i profilaktyk. Jej specjalnością jest terapia młodzieży i osób dorosłych, którą prowadzi w ramach prywatnej praktyki psychoterapeutycznej w Centrum Psychoterapii i Poradnictwa PHANARI w Toruniu. W pracy terapeutycznej wykorzystuje dialog motywujący i stosuje metody terapii poznawczo-behawioralnej, których skuteczność jest potwierdzona klinicznie. Jednocześnie Jarczyńska jest adiunktem na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i udziela się jako prelegent na konferencjach i seminariach naukowych dotyczących uzależnień behawioralnych. Prowadzi szkolenia na temat zachowań ryzykownych, problemowych i nałogowych młodzieży. Opracowała 3 autorskie monografie, ogromną liczbę artykułów naukowych oraz rozdziałów umieszczonych w monografiach wieloautorskich poświęconych problematyce nałogów. Napisała m.in. „Zaangażowanie w hazard młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Diagnoza zjawiska i jego wybranych uwarunkowań” (2016) czy „Jak rozpoznać i zdiagnozować hazard problemowy u młodzieży” (w: Wychowanie na co Dzień, nr 9/2012).  

Lidia Godzwoń – Kraków 

Lidia Godzwoń to certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, trener profilaktyki i terapii uzależnień behawioralnych oraz specjalista II stopnia przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ukończyła 3-letni kurs Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, studium Arteterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Jest prezesem Krakowskiego Towarzystwa Medycznego, dyrektorem Małopolskiego Centrum Terapii i Pomocy Psychologicznej oraz doradcą naukowym w Asia Pacific Association for Gambling Studies. Od wielu lat prowadzi praktykę terapeutyczną m.in. z pacjentami uzależnionymi od hazardu, w tym nieletnimi oraz z osobami współuzależnionymi, realizuje też warsztaty i treningi dla nałogowców i ich bliskich. Specjalista jest wykładowcą akademickim i współpracuje z różnymi uczelniami, realizuje też badania naukowe oraz szkolenia, których tematem są uzależnienia i ich leczenie, zrealizowała m.in. cykl szkoleń „Szkoła trenerów profilaktyki i terapii uzależnień behawioralnych” Krakowskiego Towarzystwa Medycznego. 

Obok tych kilku wybitnych ekspertów na terenie całej Polski leczenie uzależnienia od hazardu prowadzi wielu innych świetnych specjalistów, których domeną jest psychologia, psychiatria, psychoterapia itd. Dla każdego województwa podajemy po kilka nazwisk specjalistów w kolejności alfabetycznej. 

województwo dolnośląskie 

Aleksandra Derwich – Nowak – Wrocław 

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, psycholog oraz psychoterapeuta. Napisała książkę „Patologiczny hazard. Poradnik dla osób grających niebezpiecznie, zagrożonych schorzeniem, ich rodzin oraz terapeutów” (2010). Przyjmuje pacjentów w ramach indywidualnej praktyki prowadzonej we Wrocławiu. 

Katarzyna Panejko-Wanat – Wrocław 

Specjalista psychoterapii uzależnień, coach, mediator, doradca zawodowy, należy do Polskiego Towarzystwa Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Przyjmuje w ośrodku „Q Radości” we Wrocławiu. 

Magdalena Wieczorek – Wrocław, Kępno 

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta (w procesie certyfikacji) i pedagog. Jest kierownikiem Poradni Leczenia Uzależnień w Kępnie, pacjentów przyjmuje też w gabinecie prywatnym Usługi Psychoterapeutyczne i Pedagogiczne „PERSPEKTYWA” w Kępnie oraz we Wrocławiu. 

województwo kujawsko-pomorskie 

Dominik Małek – Toruń, Chełmża 

Certyfikowany specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta i magister pedagogiki. Leczenie prowadzi w ośrodku „MAŁYMI KROKAMI” Gabinet Psychoterapii Dominik Małek w Toruniu oraz w Chełmży.  

Bartłomiej Żukowski – Toruń 

Psychoterapeuta i terapeuta uzależnień z licznymi certyfikatami m.in. Europejskim Certyfikatem Psychoterapii (ECP). Pracuje w placówce „Sensica Prywatny Ośrodek Psychoterapii” w Toruniu. 

województwo lubelskie 

Małgorzata Kornacka – Lublin, Nałęczów 

Psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, trener rozwoju osobistego i biegły sądowy. Pracuje w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie, w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Lublinie, a także w Ośrodku Terapii Uzależnień „Terapia Nałęczów”, gdzie jest dyrektorem. 

Agnieszka Palacz-Chrisidis – Lublin 

Doktor psychologii, psychoterapeuta uzależnień i trener umiejętności interpersonalnych. Autorka publikacji naukowych na temat uzależnienia od hazardu. Jest właścicielką poradni uzależnień „PsychoSfera” w Lublinie. 

Wojciech Tyburczyk – Lublin, Nałęczów 

Psycholog i terapeuta uzależnień z certyfikatem PARPA, uczestnik wielu szkoleń z zakresu pomocy psychologicznej m.in. dla osób uzależnionych od hazardu. Pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Lublinie oraz Ośrodka Terapii Uzależnień „Terapia Nałęczów”, prowadzi też Warsztaty Terapii Zajęciowej przy PSOUU Koło w Lublinie. 

województwo lubuskie 

Barbara Czardybon – Zielona Góra 

Psychoterapeuta integracyjny w trakcie certyfikacji, specjalista psychoterapii uzależnień w procesie certyfikacji, terapeuta, coach, trener umiejętności psychospołecznych, trener biznesu i doktor nauk humanistycznych. Pracuje w Stowarzyszeniu Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju w Zielonej Górze. 

Krzysztof Frąckowiak – Gorzów Wielkopolski 

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, uczestnik wielu szkoleń z tego zakresu. Pacjentów przyjmuje we własnym Gabinecie Psychoterapii, Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Gorzowie Wielkopolskim. 

Monika Górska – Zielona Góra 

Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień (certyfikat Ministra Zdrowia) oraz pedagog. Prowadzi Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Monika Górska w Zielonej Górze. 

województwo łódzkie 

Urszula Czwartkowska – Łódź 

Psychoterapeuta specjalizująca się w terapii uzależnień i współuzależnienia. Pracuje w Centrum zdrowia, terapii uzależnień i rozwoju w Łodzi. 

Jan Krzysztof Fajfer – Łódź, Bełchatów, Koło 

Certyfikowany psychoterapeuta uzależnień, specjalizujący się m.in. w psychoterapii uzależnienia od hazardu. W Ogólnopolskim Centrum Profilaktyki i Terapii w Łodzi prowadzi terapię indywidualną i grupową, współpracuje też z Kliniką Wolmed – Poradnią Leczenia Uzależnień w Bełchatowie oraz Poradnią Leczenia Uzależnień Multimed w Kole. 

Sławomir Adam Wolniak – Łódź, Piotrków Trybunalski 

Lekarz psychiatra, doktor nauk medycznych i biegły sądowy. Jest ordynatorem Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu oraz dyrektorem Poradni Zdrowia Psychicznego Wolmed w Piotrkowie Trybunalskim. Przyjmuje w Klinice Wolmed w Bełchatowie, Dubiu, Pajęcznie, Piotrkowie Trybunalskim i w Centrum Medycznym Omega w Łodzi. 

województwo małopolskie 

Katarzyna Baczak – Kraków 

Certyfikowany psychoterapeuta PTP i specjalista terapii uzależnień Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Terapię i konsultacje prowadzi we własnym gabinecie Psychoterapii i Psychoprofilaktyki w Krakowie.  

Jolanta Ryniak – Kraków 

Specjalista psychologii klinicznej, specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta PTP i trener II stopnia PTP. Pracuje jako kierownik merytoryczny Studium Psychoterapii Uzależnień Małopolskiego Ośrodka Szkolenia Terapeutów Uzależnień. Psychoterapie indywidualną i par prowadzi w Centrum Dobrej Terapii w Krakowie. 

województwo mazowieckie 

Bartłomiej Pierożek – Warszawa 

Terapeuta uzależnień, który uzyskał certyfikat KBdsN akredytowany przez Ministerstwo Zdrowia, absolwent Studium Profilaktyki Uzależnień (Etoh, PARPA), Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Niebieska Linia) oraz innych specjalistycznych szkoleń z obszaru profilaktyki i terapii uzależnień i współuzależnienia. Terapie indywidualne i grupowe przeznaczone m.in. dla hazardzistów prowadzi w ARS Vitae Gabinet Terapii i Leczenia Uzależnień w Warszawie. 

Andrzej Silczuk – Warszawa 

Lekarz psychiatra, który wykształcenie zdobył na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum. Pracuje w „Centrum Psychiatrii i Psychoterapii Mała Łąka” w Warszawie. 

województwo opolskie 

Irena Maślankowska – Opole 

Specjalista psychoterapeuta i psycholog kliniczny II stopnia specjalizacji z wybitnymi osiągnięciami, za które otrzymała od Prezydenta RP Brązowy Krzyż Zasługi. Pacjentów przyjmuje w ramach praktyki „Prywatny Gabinet Psychologiczny mgr Irena Maślankowska” w Opolu. 

Marzena Okapiec – Opole 

Psychoterapeuta Gestalt. Prowadzi własny gabinet „Psychoterapia Gestalt – Marzena Okapiec” w Opolu. 

Natalia Wieteska – Opole 

Psychoterapeuta i specjalista psychoterapii uzależnień w procesie certyfikacyjnym. Przyjmuje pacjentów w placówce „Medin Klinika” w Opolu. 

województwo podkarpackie 

Kaja Kołodziej – Rzeszów 

Psycholog, w trakcie szkolenia nadającego certyfikat specjalisty terapii uzależnień. Pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego w SPZOZ MSW w Rzeszowie oraz w prywatnym gabinecie psychoterapii w Rzeszowie.  

Leszek Piasecki – Mielec 

Certyfikowany przez PARPA specjalista psychoterapii uzależnień, certyfikowany terapeuta Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu BSFT i magister pedagogiki. Jest dyrektorem NZOZ Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Mielcu.  

Jolanta Skowron-Piasecka – Mielec 

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, certyfikowany specjalista terapii uzależnień od alkoholu i innych środków psychoaktywnych, psychoterapeuta, magister psychologii i pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, socjoterapeuta. Pracuje w NZOZ Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Mielcu oraz w będącym jego częścią Gabinecie Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej w Mielcu. 

województwo podlaskie 

Małgorzata Iwaniuk – Białystok 

Certyfikowany przez PARPA specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia oraz psycholog (specjalność kliniczna) i biegły sądowy. Pracę terapeutyczną prowadzi w Centrum Rozwoju Osobistego w Białymstoku. 

Paweł Romuald Kołakowski – Łomża 

Certyfikowany przez PARPA specjalista psychoterapii uzależnień, certyfikowany superwizor psychoterapii uzależnień, psycholog kliniczny, psychoterapeuta w procesie certyfikacji. Pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.  

Joanna Szmurło – Białystok 

Specjalista terapii uzależnień z certyfikatem, psychoterapeuta i pedagog. Pracuje w Ośrodku Terapeutycznym Revenu w Białymstoku, którego jest dyrektorem i współwłaścicielem oraz w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Uzależnień Metanoia w Białymstoku należącym do Caritas Archidiecezji Białostockiej. 

województwo pomorskie 

Piotr Kluska – Gdańsk 

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i psycholog. Pracuje w Gabinecie Psychoterapii Uzależnień w Gdańsku, a także Prywatnym Ośrodku Terapii „IN PURIS” w Hucie Żuławskiej, którego jest współwłaścicielem. 

Agata Piasecka – Gdańsk, Rzepnica 

Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień, psychoterapeuta i pedagog, w trakcie szkolenia z Psychotraumatologii. Prowadzi psychoterapię w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień w Gdańsku, w gabinecie „Psychoterapia uzależnień i rozwój osobisty” w Gdańsku i w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień „Skrzydła” w Rzepnicy koła Bytowa.  

Ewa Topór-Nawarecka – Sopot 

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta i członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Przyjmuje pacjentów w „Gabinecie Psychoterapii Ewa Topór-Nawarecka” w Sopocie. 

województwo śląskie 

Marta Fajfer – Bytom, Chorzów, Sosnowiec 

Specjalista psychoterapii uzależnień (certyfikat PARPA), psycholog i certyfikowany asystent psychodramy, uczestniczy w 4-letnim szkoleniu, po którym będzie ubiegać się o certyfikat psychoterapeuty SNP PTP. Diagnozę i leczenie uzależnienia od hazardu (i innych nałogów) prowadzi w Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim i w Gabinecie Zmian w Chorzowie, współpracuje także z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Psychologicznej „Silesia” w Bytomiu. 

Sylwia Wacławik – Sosnowiec 

Psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta Gestalt i socjolog. Pracuje w Fundacji Po Skrzydła – NZOZ Centrum Wsparcia Po Skrzydła w Sosnowcu.  

Marcin Wicher – Wisła, Ustroń 

Psychoterapeuta, certyfikowany specjalista terapii uzależnień, magister pedagogiki. Jest pracownikiem Prywatnego Ośrodka Terapii Uzależnień TRATWA, który posiada obiekt w Wiśle i w Ustroniu. 

województwo świętokrzyskie 

Katarzyna Kowalska-Przybylska – Kielce 

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, doktor, pedagog i mediator sądowy. Przyjmuje pacjentów w prywatnym gabinecie psychoterapii w Kielcach i w Krakowie, a także pracuje dla szpitala MSWiA i INIP w Warszawie. 

Małgorzata Nowak – Kielce, Włoszczowa 

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, Psychoterapeuta Sekcji Naukowej Psychoterapii i Terapii Rodzin PTP. Jest kierownikiem Ośrodka Terapii Uzależnień we Włoszczowie, przyjmuje też pacjentów w prywatnym gabinecie w Kielcach. 

Zbigniew Olchawa – Kielce 

Certyfikowany specjalista terapii uzależnień i pedagog. Prowadzi terapię uzależnień m.in. behawioralnych w Poradni „W drodze” w Kielcach. 

województwo warmińsko-mazurskie 

Żanet Bernadetta Dulemba – Stare Juchy 

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i magister resocjalizacji. Jest kierownikiem terapii w ośrodku SOT Stare Juchy w Starych Juchach, w którym realizowany jest m.in. program terapii uzależnienia od hazardu.  

Odetta Węckowicz – Olsztyn 

Psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralnym w trakcie certyfikacji. Prowadzi prywatny gabinet Studio Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii w Olsztynie. 

Karolina Zagała – Olsztyn, Elbląg 

Psychoterapeuta, psycholog i psycholog dziecięcy. Terapię uzależnień prowadzi w Warmińskim Centrum Psychoterapii w Olsztynie oraz w Elblągu. 

województwo wielkopolskie  

Monika Boryczka – Piła 

Certyfikowany przez PARPA psychoterapeuta uzależnień i współuzależnień, a także seksuolog. Prowadzi terapię indywidualną i grupową dla osób uzależnionych m.in. od hazardu i ich bliskich w następujących ośrodkach: Pilskie Centrum Psychoterapii, Zakład Leczenia Uzależnień w Charcicach, Gabinet Profilaktyki i Psychoterapii Uzależnień w Pile. 

Tomasz Schneider – Poznań, Nakło 

Doktor nauk medycznych PAN, psycholog i psychoterapeuta, w trakcie programu trenerskiego dla nauczycieli terapii poznawczej opartej na uważności (Fundacji Rozwoju Mindfulness w Warszawie i Oxford University). Leczenie realizuje w ramach prywatnego gabinetu Gabinet Psychoterapeutyczny dr n. med. Tomasz Schneider w Poznaniu oraz w Ośrodku Leczenia Uzależnień „Koliber” w Nakle. 

województwo zachodniopomorskie  

Kamila Grzesiak – Szczecin 

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta rodzinny, certyfikowany Terapeuta Dialogu Motywującego i socjolog. Pracuje w SPZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szczecinie.  

Martyna Kulesza – Szczecin 

Psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień w trakcie certyfikacji oraz w procesie certyfikacji na psychoterapeutę nurtu poznawczo- behawioralnego, a także seksuolog. Pracuje w „Centrum Terapii Pogodno” w Szczecinie. 

Dominik Safian – Koszalin 

Psychoterapeuta i specjalista terapii uzależnień. Przyjmuje pacjentów w „Gabinecie Psychoterapii i Terapii Uzależnień” w Koszalinie.