Zakłady bukmacherskie na boks
Zakłady na boks nie należą do najczęściej obstawianych sportów w Polsce, jednak ich typowanie jest nie tylko bardzo emocjonujące, ale też może okazać się sposobem na systematyczny zysk. Poznaj podstawowe zasady tej dyscypliny sportowej i dowiedz się, jak wygląda boks u bukmachera. Zapoznaj się ze wskazówkami na temat tego, jak poprawnie typować zakłady bukmacherskie na boks oraz jak wybrać najlepszego bukmachera do obstawiania tego sportu.
Typowanie boksu a zasady pięściarstwa
Żeby obstawiać zakłady na boks, trzeba zrozumieć podstawowe reguły tego sportu. Z jednej strony zasady tej dyscypliny sportowej są stosunkowo proste, z drugiej elementy takie jak charakter walki (zawodowa czy amatorska) albo kategoria wagowa mogą mieć duży wpływ na wyniki i tym samym na zakłady bukmacherskie. Przedstawiamy więc kluczowe zasady, które każdy gracz powinien znać, zanim rozpocznie obstawianie boksu.
Walka bokserska to starcie między 2 zawodnikami w specjalnym ringu. Zawodnicy walczą w seriach rund, z których każda trwa 3 minuty, a między rundami następuje minutowa przerwa. Liczba rund zależy od poziomu walki i kategorii, w której walczą zawodnicy.
- Walki amatorskie (inaczej olimpijskie) – zazwyczaj trwają 3-4 rundy.
- Walki zawodowe – liczba rund wynosi od 4 do maksymalnie 12.
Niezależnie od rodzaju pojedynku zawodnicy walczą w konkretnych kategoriach wagowych. Każda kategoria ma swój limit wagowy, co pozwala na bardziej wyrównane pojedynki. W boksie zawodowym występuje aż 17 kategorii wagowych – najlżejsza przeznaczona jest dla zawodników do 47,627 kg (waga słomkowa), a najcięższa dla pięściarzy powyżej 90,719 kg (waga ciężka). Natomiast w boksie amatorskim, choć te graniczne grupy wyglądają podobnie, to łącznie występuje 10 kategorii wagowych.
Pojedynek bokserski może rozstrzygnąć się poprzez:
- Knockout (KO): Zawodnik zostaje powalony na deski i nie jest w stanie wstać przed zakończeniem 10-sekundowego liczenia przez sędziego. Jest to wyjątkowo efektowne zakończenie walki.
- Techniczny nokaut (TKO): Walka jest przerwana przez sędziego, trenera lub lekarza, jeśli jeden z zawodników nie jest w stanie jej kontynuować (np. z powodu poważnych obrażeń).
- Decyzja sędziowska: Jeśli walka trwa pełny dystans rund, sędziowie punktowi decydują o wyniku na podstawie liczby trafień, oceny dominacji i kontroli walki. Arbitrów w walkach amatorskich jest 5, a w zawodowych – 3. Punktowane są czyste uderzenia w twarz oraz korpus. Jednak o zwycięstwie nie decyduje suma punktów wszystkich sędziów – wygrywa ten zawodnik, który uzyska uznanie większości arbitrów. Decyzja może być jednogłośna, niejednogłośna (2 sędziów wskazuje jako zwycięzcę 1 zawodnika, a 3. ocenia walkę na korzyść jego rywala) lub większościowa (2 sędziów wskazuje jako zwycięzcę 1 zawodnika, a 3. ocenia walkę jako remis).
Dodajmy, że choć to rzadki wynik, czasem pojedynki bokserskie kończą się remisem.
Ponadto istnieje szereg dodatkowych reguł, które trzeba znać, obstawiając zakłady na boks. Przede wszystkim chodzi o zasady dotyczące dozwolonych technik. M.in. ciosy poniżej pasa, uderzenia z tyłu głowy czy trzymanie przeciwnika kwalifikowane są jako faule. Zawodnicy, którzy się ich dopuszczają, narażają się na upomnienia, odjęcie punktów lub nawet dyskwalifikację. W niektórych walkach obowiązuje też zasada 3 nokdaunów. Oznacza to, że walka jest automatycznie przerywana, jeśli zawodnik zostanie powalony na deski 3 razy w 1 rundzie.
Zakłady bukmacherskie na boks – najważniejsze rodzaje
Przejdźmy więc do konkretów: jakie dokładnie zakłady bukmacherskie na boks można obstawiać u bukmachera?
Zakłady na wynik walki
Najbardziej podstawowe i najczęściej wybierane zakłady na boks dotyczą typowania ogólnego wyniku walki. W tym rodzaju zakładu stawiasz na to, który z zawodników wygra pojedynek. Jak już wyjaśnialiśmy, walka bokserska może zakończyć się też remisem, aczkolwiek jest to wynik na tyle rzadki, że najczęściej bukmacherzy przygotowują zakłady 2-drogowe, gdzie dostępne są tylko typy na zwycięstwo pierwszego zawodnika oraz na zwycięstwo drugiego zawodnika. Jeśli starcie zakończyłoby się wynikiem remisowym, w takiej sytuacji bukmacher dokonuje zwrotu stawki (zakład jest anulowany).
Niektórzy bukmacherzy dodatkowo udostępniają też zakłady bukmacherskie na boks 3-drogowe, umożliwiając tym samym typowanie remisu. Trzeba zaznaczyć, że dla tego typu kursy bukmacherskie są bardzo wysokie.
Zakłady na sposób zakończenia walki
Obstawianie boksu może również dotyczyć tego, w jaki sposób zakończy się dana walka. W tym przypadku dostępne są następujące warianty:
- Knockout (KO), techniczny nokaut (TKO), dyskwalifikacja (DQ) lub poddanie – jeśli walka zakończy się w jeden z wymienionych sposobów, czyli przez nokaut, techniczny nokaut albo zawodnik zostanie zdyskwalifikowany lub sam się podda, zakład jest wygrany.
- Na punkty, czyli przez decyzję sędziów – w tym przypadku gracz obstawia, że walka potrwa pełen dystans, a zwycięzca zostanie ogłoszony na podstawie punktacji sędziów, w tym przez techniczną decyzję spowodowaną niezamierzonym faulem.
- Remis – nieliczni bukmacherzy dodają do tego zestawu trzecią opcję, dzięki której można typować, że żaden z powyższych scenariuszy się nie sprawdzi, gdyż walka zakończy się remisem.
Zakłady na boks na sposób zakończenia walki w podstawowym wariancie dotyczą konkretnego zawodnika. Przykładowo dla pojedynku Oleksandr Usyk vs Tyson Fury, dostępne są typy:
- Oleksandr Usyk wygra przez K.O./T.K.O. lub przez dyskwalifikację,
- Tyson Fury wygra przez K.O./T.K.O. lub przez dyskwalifikację,
- Oleksandr Usyk wygra na punkty lub przez techniczną decyzję,
- Tyson Fury wygra na punkty lub przez techniczną decyzję.
Czasem bukmacherzy wystawiają też kursy na bardziej ogólne zakłady na boks, w których dostępne są tylko 2 typy, ponieważ nie ma tu znaczenia, który zawodnik będzie zwycięzcą. W takiej sytuacji dostępne są następujące selekcje:
- walka zakończy się przez K.O./T.K.O. lub przez dyskwalifikację,
- walka zakończy się przez decyzję sędziów.
Zakłady na liczbę rund
Kolejne popularne zakłady bukmacherskie na boks dotyczą liczby rund. Najczęściej stosowane są tu zakłady typu under/over, tak więc zadaniem gracz jest wytypowanie, czy walka zakończy się przed określoną liczbą rund czy też potrwa dłużej. Dostępne typy to:
- under (poniżej): walka zakończy się przed upływem wskazanej liczby rund,
- over (powyżej): walka potrwa dłużej niż wskazana liczba rund.
Na przykład, jeśli linia zakładów ustalona jest na 10,5 rundy, zakład over oznacza, że walka potrwa co najmniej 11 rund, a zakład under, że zakończy się najpóźniej w 10 rundzie.
Poza tym bukmacherzy umożliwiają czasem typowanie boksu, a dokładnie liczby rund, przy wykorzystaniu przedziałów. Dostępne selekcje mogą wyglądać przykładowo: walka zakończy się w: 1.-3. rundzie, 4.-6. rundzie, 7.-9. rundzie, 10.-12. rundzie. Oczywiście poprawne obstawienie boksu w takim przypadku jest trudniejsze niż gdy bukmacher wystawi zakład typu under/over, a więc kursy są tu bardzo atrakcyjne.
Zakłady na dokładną rundę zakończenia walki
Jeszcze trudniejsze do poprawnego wytypowania są zakłady bukmacherskie na boks, w których gracz ma wskazać dokładną rundę, w której rozstrzygnie się wynik walki. Zadanie jest obarczone tym większym ryzykiem, im więcej rund jest zaplanowanych dla danego pojedynku (przypomnijmy, że pełen dystans zawodowej walki bokserskiej może wynieść aż 12 rund, a z drugiej strony wiele walk przewidzianych jest na mniejszą liczbę rund – mogą to być nawet tylko 4 rundy).
Co więcej, zazwyczaj trzeba wskazać nie tylko, która runda będzie zwycięska, ale też kto będzie zwycięzcą. Dla formalności dodajmy, że kursy są tu naprawdę wysokie, ale z drugiej strony trafienie tego rodzaju zakładu naprawdę nie jest łatwe.
Zakłady na pełen dystans
Bukmacherzy wystawiają także kursy na to, czy wybrana walka bokserska potrwa pełen dystans (czy odbędą się wszystkie zaplanowane rundy), czy też zakończy się wcześniej. Łatwo zauważyć, że choć zakład ten posługuje się innym zdarzeniem, tak naprawdę jego wynik jest identyczny z zakładem na sposób zakończenia pojedynku (w wariancie, kiedy typer nie wskazuje jednocześnie, kto będzie zwycięzcą).
Jeśli bowiem walka potrwa pełen dystans, oznacza to, że o wygranej zadecydują sędziowie. Z kolei inne opcje (KO/TKO/DQ) są trafione wtedy, gdy walka trwa krócej niż pełen dystans. Jeśli więc bukmacher oferuje oba rodzaje zakładów, sprawdź, czy dla jednego z nich kursy nie są atrakcyjniejsze.
Specjalne zakłady na boks
Zakłady bukmacherskie na boks mogą dotyczyć też wielu innych, bardziej szczegółowych aspektów walki – są wtedy określane jako zakłady specjalne. Z reguły legalni bukmacherzy w Polsce udostępniają takie specjalistyczne zakłady na boks tylko dla najbardziej prestiżowych walk. Oto kilka przykładów:
- Kto pierwszy upadnie na deski?
- Ile razy zawodnik zostanie powalony?
- Czy walka zakończy się w pierwszej minucie rundy?
- Który zawodnik pierwszy trafi przeciwnika?
- Czy zawodnik będzie liczony we wskazanej rundzie?
- Czy obaj zawodnicy będą liczeni?
- Ile ciosów zostanie zadanych w trakcie pojedynku?
Boks u bukmachera w tym wydaniu jest ciekawym urozmaiceniem oferty i często kursy na wybrane typy są niezwykle atrakcyjne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że prawidłowe typowanie boksu w tym wydaniu może zależeć w dużej mierze od tzw. łutu szczęścia.
Jak analizować typy na boks? Porady
Skuteczne obstawianie boksu, tak jak każdej innej dyscypliny sportowej, jest jak najbardziej możliwe, jednak wysoka skuteczność typowania wymaga sporo wysiłku. Każda walka – niezależnie od tego, czy obstawiamy zakłady na boks w trybie przedmeczowym, czy na żywo – powinna być wcześniej dokładnie przeanalizowana. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę i o czym pamiętać, by przeprowadzona analiza sportowa przełożyła się na trafione zakłady bukmacherskie na boks? Oto najważniejsze zasady.
Wyniki wcześniejszych walk
Niedoświadczeni gracze obstawianie boksu często opierają jedynie o bilans zwycięstw i porażek zawodników uczestniczących w danej walce. Oczywiście do pewnego stopnia daje to ogólny obraz doświadczenia i umiejętności boksera, ale absolutnie nie należy ograniczać analizy wyłącznie do suchych liczb. Na pewno konieczna jest też weryfikacja, z kim dany zawodnik wygrywał. Zwycięstwa nad rywalami z tzw. niskiej półki niekoniecznie świadczą o realnej sile danego pięściarza. Z kolei porażka z topowym bokserem nie musi oznaczać, że zawodnik jest słaby.
Warto też sprawdzić, czy dany pięściarz nie zmienił ostatnio kategorii wagowej. Taka zmiana może mieć wpływ na siłę ciosu oraz wytrzymałość, dlatego w takiej sytuacji dobrze jest upewnić się, jak zawodnik radzi sobie w nowej kategorii.
Doświadczeni typerzy weryfikują także szczegółowe statystyki walk, np.:
- Stosunek zwycięstw przed czasem do wygranych na punkty – Zawodnicy, którzy regularnie nokautują rywali, mogą mieć większe szanse na zakończenie walki przed czasem, co warto uwzględnić, typując zakłady na boks dotyczące sposobu zakończenia walki.
- Średnia liczba ciosów na rundę – Zawodnicy, którzy oddają więcej ciosów na rundę, często próbują wygrywać walki na punkty. Niska liczba ciosów może sugerować np. defensywny styl pięściarza.
- Skuteczność trafień – Wysoki odsetek zadanych ciosów, które trafiły przeciwnika, wskazuje na precyzję zawodnika. Bokserzy o wysokiej skuteczności zazwyczaj lepiej punktują, nawet w wyrównanych walkach.
- Skuteczność obrony (uniki i blokowanie ciosów): Zawodnicy z dobrą defensywą rzadziej dają się trafić, co może decydować o wyniku w przypadku walk punktowanych przez sędziów.
Parametry fizyczne zawodników
Jak najbardziej należy też zaznajomić się z warunkami fizycznymi bokserów, którzy staną w ringu. Co warto wiedzieć? Przede wszystkim liczy się wzrost zawodników, ponieważ każdy kolejny centymetr przewagi oznacza coraz większą kontrolę nad przebiegiem pojedynku. Po drugie ogromne znaczenie ma zasięg ramion pięściarzy. Ten, kto może pochwalić się większym zasięgiem, ma większe szanse w walce na dystans.
Kolejna kwestia, która może okazać się kluczowa, to informacja na temat dominującej ręki. Jeśli okaże się, że jeden z bokserów jest leworęczny, to będzie to pracować na jego korzyść, ponieważ bije z odwrotnej pozycji. Taka niekomfortowa sytuacja dla jego praworęcznego przeciwnika może czasem przeważyć losy walki.
Bardzo ważne są taż inne cechy zawodnika, takie jak jego mobilność oraz szybkość i dynamika. Warto porównać wagę obu zawodników, gdyż już kilogram różnicy może mieć znaczenie. Czasem o zwycięstwie decydują tak naprawdę niuanse – nawet sylwetka może działać na korzyść lub niekorzyść boksera podczas rywalizacji w ringu.
Styl walki zawodnika
Warunki fizyczne zawodnika w dużej mierze definiują jego styl walki, choć częściowo jest to też kwestia określonych upodobań. Bokserzy mogą preferować różne podejścia do walki, a poszczególne style lepiej sprawdzają się w starciu z określonym typem przeciwnika. Główne style walki to:
- Inside fighter – bokser, który stara się być blisko rywala, z półdystansu zadaje mu liczne haki i sierpy.
- Outside fighter – techniczny pięściarz, który walczy na dystans, polegając na umiejętnościach defensywnych, szybkim punktowaniu (najczęściej z dystansu prostymi) i unikaniu ciosów.
- Brawler – pięściarz, który stawia na siłę ciosu, nokauty i często dąży do zakończenia walki przed czasem. W Polsce określany jako cepiarz.
Do tego dochodzą podstyle – bokser może np. starać się skracać dystans (swarmer) czy bazować na kontrataku (counter-puncher), ale są też pięściarze hybrydy, którzy potrafią być szczególnie niebezpieczni. Nie wystarczy więc znać ogólne tendencje, takie jak: brawlerzy biją inside fighterów, inside fighterzy biją outside fighterów, a outside fighterzy biją brawlerów. Żeby prawidłowo obstawiać zakłady na boks, trzeba dokładnie rozpracować styl danego zawodnika i sprawdzić jego szczegóły (szybkość, siłę ciosu, tendencje podczas walki itp.).
Kondycja i przygotowanie fizyczne zawodnika
Nawet najlepsi bokserzy, jeśli nie są w szczytowej formie, mogą mieć problem z wytrzymaniem całego dystansu lub z utrzymaniem agresywnego tempa podczas walki. Dlatego typowanie boksu należy poprzedzić weryfikacją, ile czasu zawodnik spędził na przygotowaniach do walki i jak one wyglądały. Wiele cennych informacji znajduje się w mediach społecznościowych – często to na kontach bokserów udostępniane są aktualne newsy czy nawet nagrania z treningów i sparingów. Śledząc je, można wiele wywnioskować na temat kondycji, ewentualnych urazów, poziomu motywacji i koncentracji zawodnika.
Oczywiście ogromną wagę w biegu przygotowań odgrywa trener. Jeśli na tym stanowisku zaszła ostatnio zmiana, trzeba liczyć się też z możliwością zmiany sposobu boksowania, co oznacza wiele niewiadomych.
Sprawdź także czas, jaki upłynął od ostatniej walki. Długa przerwa między pojedynkami może wpłynąć negatywnie na formę zawodnika. Z drugiej strony zbyt częste walki w krótkim odstępie czasu mogą prowadzić do przemęczenia i zwiększonego ryzyka kontuzji.
W analizie nie powinno zabraknąć także danych historycznych. Zwróć uwagę, czy analizowany bokser nie ma tendencji do szybkiego męczenia się w dalszych rundach. Sprawdź także, czy zawodnik nie wraca do ringu po poważnej kontuzji, typu złamanie ręki, kontuzja ramienia lub uraz nogi, gdyż może to wpłynąć na jego wydajność i skuteczność. Niektóre urazy, takie jak kontuzje barku, mogą mieć trwały wpływ na siłę ciosu zawodnika lub jego zdolność do obrony. Ważny jest też czas rekonwalescencji – im jest dłuższy, tym większa szansa, że zawodnik wrócił do pełni formy.
Miejsce walki
W boksie ogromną rolę odgrywa sympatia lub wrogość publiczności. Należy sprawdzić, który zawodnik będzie walczyć u siebie, a jeśli dla obu jest to walka wyjazdowa, postaraj się dowiedzieć, który bokser może liczyć na większą liczbę kibiców na trybunach.
Miejsce walki może mieć też znaczenie z tego względu, że o jej wyniku często decydują sędziowie. Choć nie jest to oczywiście zgodne z zasadami, arbitrzy mogą sprzyjać zawodnikowi, który jest gospodarzem walki, co też należy uwzględnić, jeśli chodzi o typowanie boksu.
Ponadto, jeśli zawodnik walczy na wyjeździe i w związku z tym zmienił strefę czasową, znalazł się w miejscu o zupełnie innym klimacie, czy musiał odbyć długą podróż, może być zmęczony i zdekoncentrowany.
Mental
Obok kondycji fizycznej ważnym aspektem jest przygotowanie mentalne zawodników. Wysoka odporność psychiczna jest ważna z powodu omówionego już wpływu publiczności, ale też ma ogromne znaczenie dla walk, które odbywają się pod silną presją (np. o mistrzowski pas).
Czasami na przebieg walki może wpłynąć również konflikt osobisty między zawodnikami. Bokserzy, którzy czują silną wrogość do przeciwnika, mogą walczyć bardziej agresywnie lub nerwowo, co może odbić się na ich skuteczności.
Gdzie najlepiej obstawiać boks u bukmachera?
Jeśli chcesz obstawiać boks u bukmachera, masz szeroki wybór platform z zakładami na ten sport. Jednak oferta bukmacherów różni się w wielu punktach, które mają przełożenie zarówno na przyjemność płynącą z gry, jak i jej zyskowność.
Po pierwsze zwróć uwagę na obszerność rynków zdarzeń. Obstawianie boksu ograniczające się do podstawowych zakładów na zwycięzcę nie daje graczom dużego pola do popisu. Zdecydowanie lepiej jest znaleźć boks u bukmachera, który zapewnia różnorodność rynków. Łatwiej też wtedy o wyszukiwanie tak cennych dla typerów valuebetów.
Niezwykle ważne są rozbudowane zakłady bukmacherskie na boks na żywo. W tym sporcie dynamika walki może zmieniać się bardzo szybko, dlatego możliwość obstawiania boksu w trakcie pojedynku jest niezwykle cenna. Zwróć uwagę, czy bukmacher aktualizuje kursy w dynamiczny sposób, a jego platforma działa szybko i płynnie.
Oczywiście kluczowe są też kursy bukmacherskie, gdyż mają one bezpośrednie przełożenie na potencjalne wygrane. Nawet niewielkie różnice w kursach mogą mieć znaczenie w dłuższym okresie obstawiania, dlatego szukaj serwisu, gdzie boks u bukmachera będzie najbardziej opłacalny.
Jeśli chodzi o specjalne promocje na typowanie boksu, legalni bukmacherzy w Polsce oferują je niestety bardzo rzadko. Możesz jednak korzystać z ogólnych bonusów dostępnych u bukmacherów, aby zmaksymalizować swój potencjalny zysk.
Warto też sprawdzić nasz aktualny „Ranking legalnych bukmacherów w Polsce”.