Jak obstawiać rajdy samochodowe?

Nazwiska takie jak Krzysztof Hołowczyc, Leszek Kuzaj, Janusz Kulig czy Kajetan Kajetanowicz znane są wszystkim kibicom motosportu w Polsce. Czołowi zawodnicy z naszego kraju istotnie wpłynęli na popularność rajdów samochodowych nad Wisłą. Choć dzisiaj popularność tego sportu jest w Polsce nieco mniejsza niż kilkanaście lat temu, to nadal wierni kibice śledzą rajdowe zmagania. Jest to też gratka dla osób, które bawią się w zakłady bukmacherskie. W przypadku rajdów jest co obstawiać!

rajd samochodowy

Zakłady bukmacherskie na rajdy samochodowe

Obstawianie zmagań rajdowych to dość wdzięczne zajęcie. Przede wszystkim rajdy samochodowe możemy typować w kilku kategoriach. Co za tym idzie możliwe są tu zakłady krótkoterminowe i długoterminowe. Sama struktura zakładów jest dość prosta a więc jeśli choć trochę orientujemy się w świecie rajdów – typowanie nie powinno sprawiać większych problemów.

Podstawowe zakłady bukmacherskie na rajdy samochodowe dotyczą oczywiście zwycięzców poszczególnych zawodów. Wybieramy zatem kierowcę, który naszym zdaniem będzie triumfował na koniec danej rundy. W przypadku najbardziej prestiżowej serii – czyli Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata, WRC – jest to kilkanaście rajdów w sezonie (w ostatnich latach 13 lub 14). Każda runda to najczęściej trzydniowe zmagania, składające się z kilkunastu OS-ów.

Jeśli postawienie na zwycięstwo danego zawodnika uważamy za zbyt ryzykowne, to możemy zagrać nieco bezpieczniej. W tym przypadku najczęściej mamy opcję typowania czy dany rajdowiec zajmie miejsce na podium (1-3) lub rzadziej w najlepszej piątce (1-5) na koniec rajdu. Bukmacherzy tę formę zakładów oferują dla wielu dyscyplin motorowych. Poza rajdami taki rodzaj wydarzenia spotkamy np. przy wyścigach F1.

Powyższe rodzaje zakładów bukmacherzy „wypuszczają” zazwyczaj na dzień lub dwa przed konkretnym rajdem. Można więc powiedzieć, że są to wydarzenia krótkoterminowe. Jednak możemy pokusić się również o zakład roczny – typując triumfatora na koniec sezonu. Najczęściej w ofercie znajdziemy kursy na obstawianie Mistrza WRC, czasem też innych serii rajdowych.

Najpopularniejsze i najprostsze zakłady bukmacherskie na rajdy samochodowe można by zamknąć w tych trzech kategoriach: zwycięzca rajdu, miejsca 1-3 (lub 1-5) oraz wygrany całego sezonu. Czasem jednak możemy znaleźć mniej powszechne a zarazem bardzo ciekawe opcje, które oferują poszczególni bukmacherzy.

Wśród nich są m.in. wyniki konstruktorów, czyli kolejny rodzaj zakładów znany choćby z F1. Jeśli wiemy, że dany kierowca dysponuje dobrym samochodem – to dodatkowa opcja na skuteczne obstawianie. Czasem mogą trafić się również pojedynki kierowców. Przy takim rodzaju zakładów typujemy lepszego z dwóch wymienionych zawodników, najczęściej na koniec danego rajdu. W niektórych przypadkach, choć nie są to zakłady spotykane często, możemy również stawiać na wygranych konkretnego Odcinka Specjalnego (OS).

Najpopularniejsze rajdy samochodowe w Polsce – TOP 7

Bukmacherzy najczęściej mają w swojej ofercie możliwość obstawiania najważniejszych rajdów. Warto więc wiedzieć gdzie i kiedy takie się odbywają. Na początek przyjrzymy się topowym rajdom w Polsce.

  • Rajd Polski – najbardziej prestiżowy rajd samochodowy w Polsce. Uważany za drugi, po słynnym Rajdzie Monte Carlo, najstarszy rajd na świecie. Wielokrotnie był rundą mistrzostw WRC, Mistrzostw Europy czy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Miejsce odbywania się rajdu zmieniane było na przestrzeni lat – obecnie jego bazą są Mikołajki, a trasa wiedzie przez szutrowe nawierzchnie w województwie warmińsko-mazurskim. Od kilkunastu lat rajd odbywa się najczęściej w czerwcu. Zdarzały się jednak terminy wrześniowe.
  • Rajd Rzeszowski – impreza rozgrywana zazwyczaj w sierpniu na terenie Podkarpacia, na nawierzchniach asfaltowych. Jest niemal nieodłącznym elementem cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a kilkukrotnie gościł również w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Europy.
  • Rajd Dolnośląski – zmagania w tym rajdzie mają długą historię. W latach ‘60-‘70 ubiegłego wieku najczęściej była to impreza majowa, następnie przekształciła się w Zimowy Rajd Dolnośląski rozgrywany w styczniu bądź lutym. Od kilku lat, z małymi wyjątkami, Rajd Dolnośląski odbywa się w październiku w okolicach takich miast jak Kłodzko czy Duszniki-Zdrój. Rajd odbywa się na nawierzchni asfaltowej.
  • Rajd Śląska – stosunkowo młody rajd samochodowy, bo znajdujący się w kalendarzu imprez od 2012 roku. Jednak już od roku 2017 jest częścią zmagań o Mistrzostwo Polski. Również od tego roku figuruje on pod obecną nazwą – wcześniej znany był jako Rajd Mikołowski. Zmagania na asfaltowych trasach nie odbywają się w póki co w stałym terminie. Rajd Śląski odbywał się już w terminach czerwcowo-lipcowym, wrześniowym i październikowym.
  • Rajd Nadwiślański – kolejny młody stażem rajd w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Polski. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. Rajd odbywa się w okolicach Puław i jest następcą Rajdu Mazowieckiego. Początkowo zmagania toczyły się we wrześniu, jednak ostatnie edycje rozgrywano w pierwszej połowie czerwca. W jego przypadku zmagania również toczą się na trasie asfaltowej.
  • Rajd Świdnicki – zmagania od lat obecne w cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Od lat odbywające się w kwietniu na asfaltowych drogach z bazą rajdu w Świdnicy. Tą imprezę wyróżniają szybkie i techniczne odcinki po trasach w okolicach Gór Sowich. Przez lata Rajd Świdnicki znany był jako Rajd Elmot.
  • Rajd Barbórka – bardzo popularne zawody, które są zazwyczaj zwieńczeniem sezonu motosportu w Polsce. Historia Ogólnopolskiego Kryteriów Asów, czyli Rajdu Barbórka sięga 1964 roku. Rajd nie jest zaliczany do klasyfikacji Mistrzostw Polski i startują w nim również samochody WRC czy kierowcy serii rallycross. Rajd odbywa się w Warszawie i jego zakończeniem jest kultowy odcinek na ulicy Karowej.

Najpopularniejsze rajdy samochodowe na świecie – TOP 7

Na całym świecie odbywa się wiele ciekawych zmagań rajdowych, jednak największym zainteresowaniem cieszą się zawody w ramach serii WRC. Jak mogliście przeczytać już wyżej – to kilkanaście wydarzeń rocznie, z których kilka to legendarne rajdy.

  • Rajd Monte Carlo – uważany za najstarszy rajd na świecie. Pierwsza edycja wyścigu odbyła się w 1911 roku. Rajd od wielu lat tradycyjnie odbywa się w drugiej połowie stycznia na terenie Monako oraz południowej Francji. Trasa wiedzie zarówno po szutrowych, jak i asfaltowych odcinkach. W erze WRC rekordzistą zwycięstw w Rajdzie Monte Carlo jest Sebastien Loeb.
  • Rajd Szwecji – kultowy rajd rozgrywany w zimowej scenerii, zazwyczaj w lutym. Jeden z najbardziej widowiskowych rajdów w światowym kalendarzu – co wynika m.in. z zaśnieżonych, trudnych tras i wyjątkowej scenerii. Od wielu lat miejscem startu oraz mety rajdu jest miasto Karlstad. Przy okazji Rajdu Szwecji rozgrywany jest również konkurs skoków na cześć Colina McRae. Odbywa się on podczas jednego z OS-ów.
  • Rajd Finlandii – znany niegdyś jako Rajd Tysiąca Jezior. Zmagania od wielu lat znajdują się w cyklu WRC i odbywają się latem, najczęściej w sierpniu (czasem na przełomie lipca i sierpnia). W odróżnieniu od Rajdu Szwecji odbywa się na trasach szutrowych, bez śnieżnej pokrywy. Stąd też termin jego rozgrywania. Trasa zazwyczaj umiejscowiona jest pośród lasów i jezior środkowej Finlandii.
  • Rajd Wielkiej Brytanii – kolejny z rajdów, który ma swoje stałe miejsce w mistrzowskim kalendarzu WRC. Trasa zawodów przez wiele lat ewolucji (pierwsza edycja odbyła się 1932 roku) była zmieniana, jednak obecnie odbywają się one na górzystych terenach w Walii. Rajd Wielkiej Brytanii odbywa się w drugiej połowie roku. Najczęściej w październiku, czasem we wrześniu lub listopadzie. Charakterystyczne dla zmagań na szutrowej nawierzchni są częste opady deszczu, które często zmieniają warunki jazdy na poszczególnych OS-ach.
  • Rajd Safari – rajd z ogromną historią, który na kilka lat wypadł z cyklu WRC. Jednak od roku 2020 zanotował powrót do kalendarza i może być jednym z najciekawszych miejsc rywalizacji. Szutrowe, afrykańskie drogi mogą być idealnym miejscem do rywalizacji najlepszych kierowców rajdowych. Ten rajd samochodowy nie ma stałego terminu. W minionych latach najczęściej odbywał się w okolicach kwietnia, ale zdarzały się też terminy wcześniejsze – w marcu i lutym, czy późniejsze – w lipcu a nawet wrześniu. Bazą rajdu jest stolica Kenii, Nairobi. I to głównie w tym kraju odbywają się poszczególne OS-y.
  • Rajd Sardynii – rajd odbywa się od 2004 roku. Od początku jest w kalendarzu WRC, gdzie zastąpił Rajd San Remo. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, który odbywał się na trasach asfaltowych, jest rajdem po nawierzchni szutrowej. W ostatnich latach Rajd Sardynii regularnie organizowany jest w czerwcu. Włoskie rajdy w ramach cyklu WRC cieszą się sporą popularnością. Ten obecny – jak sama nazwa wskazuje – organizowany jest na Sardynii, z bazą w mieście Olbia.
  • Rajd Meksyku – rajd samochodowy odbywający się w większości na trasach szutrowych. Organizowany jest od 1993 roku, a od 2004 jest jedną z eliminacji mistrzostw WRC. Od tego czasu zawsze organizowany jest w marcu – zazwyczaj po zimowym Rajdzie Szwecji. Bazą rajdu jest miasto Leon, położone oczywiście w Meksyku.

Czy warto obstawiać rajdy samochodowe u bukmachera?

Każdy rajd samochodowy ma swoją specyfikę, inną trasę i poziom trudności. Z tego powodu można przypuszczać, że rajdowe zmagania są trudniejsze do przewidzenia niż np. mecze piłkarskie. Jednak nic bardziej mylnego. Obstawianie rajdów jest dość proste, podstawowe zasady typowania zmagań rajdowych można złapać w mig i nie musimy poznawać tu dziesiątek kombinacji. Jeśli dodatkowo interesujemy się motosportem i wiemy jacy konstruktorzy oraz kierowcy są mocni – to obstawianie powinno być skuteczne.

Warto zawsze przeanalizować obecną formę poszczególnych zawodników, przejrzeć ich wyniki na podobnych trasach w przeszłości czy zorientować się w klasie samochodu jakim dysponują. Wówczas o sukces w skutecznym typowaniu nie powinno być przesadnie trudno.