Zakłady bukmacherskie na szachy

Szachy to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych gier strategicznych na świecie. Czy jednak bukmacherzy internetowi udostępniają zakłady bukmacherskie na szachy? Jak najbardziej! Szachy, choć nie są klasyczną dyscypliną sportową, są powszechnie kwalifikowane jako sport – na takim stanowisku stoi m.in. Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Nie powinno więc dziwić, że niejeden bukmacher oferuje możliwość typowania wyników turniejów szachowych, a w przypadku najważniejszych imprez oferta zakładów jest dość obszerna.  

Zakłady bukmacherskie na szachy różnią się jednak od typowego obstawiania sportów takich jak np. piłka nożna, tenis ziemny czy koszykówka. W kolejnych częściach artykułu przyjrzymy się temu, jak działają zakłady bukmacherskie na szachy, jakie rynki zdarzeń są dostępne oraz jakie strategie umożliwiają skuteczne typowanie tej dyscypliny sportowej. Na początek przypomnimy też, jakie są podstawowe zasady gry w szachy. 

Podstawowe zasady gry w szachy 

Jeśli chcesz skutecznie obstawiać zakłady bukmacherskie na szachy, musisz znać podstawowe zasady gry oraz czynniki wpływające na wynik pojedynku. Szachy to gra strategiczna rozgrywana na planszy 8×8 pól, gdzie każdy z 2 graczy dysponuje zestawem 16 bierek (figur i pionków).  

Celem gry jest szachowanie przeciwnika, czyli postawienie jego króla w sytuacji, w której nie może on wykonać żadnego legalnego ruchu – wówczas partia kończy się matem. 

Figury i pionki 

Każda bierka porusza się w określony sposób, a partia rozpoczyna się od ustawienia figur i pionów w standardowej pozycji. Gracze wykonują ruchy na przemian, przestrzegając określonych zasad: 

  • Pionki poruszają się do przodu o 1 pole (lub 2 pola w pierwszym ruchu), a biją po skosie. 
  • Wieża wykonuje ruchy w linii prostej – pionowo lub poziomo. 
  • Goniec porusza się po przekątnych na planszy. 
  • Skoczek wykonuje charakterystyczny ruch w kształcie litery „L” i jako jedyny może przeskakiwać inne bierki. 
  • Hetman (królowa) jest najsilniejszą figurą, posiada możliwość ruchów wieży i gońca. 
  • Król może poruszać się o 1 pole w dowolnym kierunku i nie może znaleźć się w szachu (czyli nie może wykonać ruchu, który wystawiłby go na bezpośrednie zagrożenie ze strony figur przeciwnika). 

Mecze i partie szachów 

Mecze szachowe mogą się składać z serii kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu partii, choć możliwe są też spotkania ograniczone do pojedynczej partii (np. mecze eliminacyjne).  

Każda partia szachów składa się z 3 faz gry, które jednak nie są wyraźnie oddzielone. Wyróżnia się:  

  • Debiut – kilkanaście pierwszych ruchów, których celem jest rozwój figur, kontrola centrum szachownicy i zabezpieczenie króla. Przykłady debiutów: obrona sycylijska, partia hiszpańska, gambit hetmański. 
  • Gra środkowa – na tym etapie dochodzi do bezpośredniej rywalizacji. Gracze realizują swoje plany strategiczne, starając się zdobyć przewagę i kontrolować kluczowe pola. Często dochodzi tu do wymian figur i taktycznych kombinacji. 
  • Końcówka – Na szachownicy pozostaje mniej figur, a rola króla staje się wyjątkowo znacząca – może on przesądzić o zwycięstwie. Zawodnicy dążą do promocji pionka, co często decyduje o wygranej. 

Systemy rozgrywek 

Zawody szachowe mogą mieć charakter indywidualny lub drużynowy (zespoły składają się zazwyczaj z 4-8 graczy). W obu przypadkach stosowane są 2 główne systemy rozgrywek szachowych.  

System kołowy, w którym każdy gra z każdym, jest często stosowany w ligach i mniejszych turniejach, gdzie liczba uczestników jest ograniczona. To najbardziej obiektywny sposób wyłaniania zwycięzcy, ponieważ każdy zawodnik ma szansę na zmierzenie się ze wszystkimi innymi graczami. Za każde zwycięstwo przyznawany jest 1 punkt, a jeśli dochodzi do remisu, każdy z graczy dostaje po 0,5 punktu.  

Natomiast w systemie pucharowym zawodnicy są eliminowani po przegranej partii. Zwycięzca przechodzi do następnej rundy, a przegrany odpada z dalszej rywalizacji. W przypadku gdy po regulaminowej liczbie partii wynik jest remisowy, zawodnicy przechodzą do dogrywki w szachach szybkich. System ten ma zastosowanie w turniejach z dużą liczbą uczestników. 

Inne ważne zasady 

Szachy czarne i białe na szachownicy - otwarcie pozycji
Otwarcie pozycji szachowej od strony czarnych
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: MichaelMaggs

Pozostałe podstawowe zasady, które trzeba znać podczas obstawiania szachów, to: 

  • Pierwszy ruch – gracz z białymi bierkami rozpoczyna grę.  
  • Szach – występuje, gdy król jest atakowany i grozi mu zbicie. 
  • Mat – sytuacja, w której król jest szachowany i nie ma możliwości ucieczki, zasłonięcia się lub zbicia atakującej figury. Gracz, który da mata, wygrywa partię. 
  • Pat – sytuacja, w której gracz nie może wykonać legalnego ruchu, ale jego król nie jest szachowany, co prowadzi do remisu. 
  • Remis – występuje w wielu sytuacjach, poza patem są to: powtórzenie pozycji (tzw. wieczny szach); brak opcji dla mata; przekroczenie czasu; osiągnięcie 50 posunięć, gdy żaden z graczy nie ruszy pionkiem lub nie wykona zbicia; zgoda zawodników. 
  • Roszada – specjalny ruch, który pozwala królowi i wieży zamienić się miejscami, wzmacniając pozycję obronną. 
  • Promocja pionka – gdy pionek dotrze do końca planszy, może zostać wymieniony na dowolną figurę (najczęściej wykorzystywany jest tu hetman). 
  • Bicie w przelocie – jeśli pionek wykona ruch o 2 pola i minie pionka przeciwnika, który mógłby go zbić, przeciwnik ten może zbić pionka tak, jakby przesunął się on tylko o 1 pole. 
  • Reguła dotkniętej figury – jeśli gracz dotknie swojej figury, musi nią wykonać ruch, o ile jest to możliwe. Jeśli dotknie figury rywala, musi ją zbić, o ile jest to możliwe. 

Rodzaje gier w szachy 

Legalni bukmacherzy oferują zakłady na rozmaite formy szachów, które różnią się tempem rozgrywki i wymaganiami strategicznymi. Wyróżniamy 3 główne formaty partii (choć istnieją też inne warianty tej gry): 

Szachy klasyczne 

Jest to najpopularniejszy format turniejowy, w którym gracze mają sporo czasu na analizę i podejmowanie decyzji. Partie mogą trwać od 30 minut do nawet kilku godzin, a zawodnicy muszą wykazać się doskonałą strategią i zarządzaniem czasem. Przykładowe tempo gry: 90 minut na 40 ruchów + 30 minut na dokończenie partii + 30 sekund dodawane po każdym ruchu. 

Tego rodzaju odmiana szachów jest stosowana w turniejach takich jak Mistrzostwa Świata FIDE czy Turniej Kandydatów. Faworytami rozgrywek są gracze o wysokim rankingu FIDE, posiadający doświadczenie w długich partiach.  

Jeśli chodzi o obstawianie szachów klasycznych, warto wiedzieć, że kluczowe dla wygranej w tego rodzaju rozgrywkach jest przygotowanie debiutowe zawodnika oraz jego dokładność w końcówkach. 

Szachy szybkie (Rapid) 

Format, w którym zawodnicy mają znacznie mniej czasu na każdy ruch, co sprawia, że decyzje są podejmowane szybciej, a błędy zdarzają się częściej. Przykładowe tempo gry: 15-25 minut na partię + 10 sekund na ruch. Rozgrywki Rapid stosowane są w turniejach typu Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich. 

Obstawiając zakłady bukmacherskie na szachy szybkie, trzeba zwrócić uwagę, że ogromne znaczenie ma tu intuicja zawodnika i szybkość podejmowania decyzji. 

Szachy błyskawiczne (Blitz) 

Blitz to jeszcze szybszy format, w którym jeszcze większą wagę ma właśnie szybkość i zdolność do natychmiastowego reagowania na ruchy przeciwnika. Przykładowe tempo gry: 3-5 minut na całą partię + 2 sekundy na ruch. Nie jest to jednak najbardziej intensywny format szachowy. Rekordowe pod tym względem są szachy Bullet, gdzie czas gry wynosi 1-3 minuty, co sprawia, że gra staje się ekstremalnie dynamiczna. 

Uwaga! Warto zauważyć, że nie wszyscy gracze są równie skuteczni we wszystkich formatach. Niektórzy mistrzowie szachów klasycznych gorzej radzą sobie w szachach szybkich lub błyskawicznych, co jest istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o typowanie szachów. 

Jakie turnieje szachowe znajdziesz w ofercie bukmachera? 

Chociaż zakłady bukmacherskie na szachy nie są tak popularne jak typowanie piłki nożnej czy tenisa ziemnego, coraz więcej legalnych bukmacherów online oferuje możliwość obstawiania turniejów szachowych. Najczęściej kursy bukmacherskie udostępniane są w przypadku najbardziej prestiżowych wydarzeń, takich jak:

Mistrzostwa Świata w Szachach FIDE 2019 – Magnus Carlsen
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Lennart Ootes
  • Mistrzostwa świata w szachach – najważniejsze wydarzenie w świecie szachów, które jest organizowane co 2 lata przez FIDE (Międzynarodową Federację Szachową). 
  • Turniej Kandydatów (Pretendentów) – impreza pod szyldem FIDE, podczas której wyłaniani są kandydaci do głównego turnieju mistrzostw świata w szachach. Zawodnik, który wygra turniej, zostaje rywalem aktualnego mistrza, który broni tytułu. 
  • Grand Chess Tour – dość młody cykl turniejów urządzany co roku z dużymi pulami nagród. Przykładowo w 2024 r. w ramach cyklu zorganizowany został m.in. turniej w Warszawie Superbet Rapid and Blitz Poland. 
  • Olimpiada Szachowa – drużynowy turniej szachowy, w którym rywalizują reprezentacje narodowe, organizowany jest co 2 lata przez FIDE (nie jest to więc element Igrzysk Olimpijskich). 
  • Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych – turniej krótszych formatów szachów urządzany nieregularnie. 

Z roku na rok rośnie również liczba mniejszych turniejów, na które można zawierać zakłady bukmacherskie. Co więcej, niektórzy bukmacherzy umożliwiają nawet obstawianie szachów na żywo i udostępniają transmisje live z tego typu wydarzeń. 

Jakie zakłady bukmacherskie na szachy są dostępne? 

Zakłady bukmacherskie na szachy różnią się od oferty na typowe sporty zespołowe czy indywidualne. Jednak, zwłaszcza w przypadku najważniejszych wydarzeń, bukmacherzy również dla tej dyscypliny oferują dość zróżnicowane zakłady bukmacherskie. Szachy można więc obstawiać poprzez wybrane rynki zdarzeń następującego typu: 

Szachy – zakłady bukmacherskie na wynik (1X2) 

Najprostszy i najczęściej spotykany zakład w szachach – a jeśli chodzi o mniej ważne spotkania, to często dostępna jest tylko ta opcja obstawiania. Typowanie szachów dotyczy tu ogólnego wyniku pojedynku i dostępne są typy: wygrana 1. zawodnika (1), remis (X), wygrana 2. zawodnika (2). Trzeba oczywiście zwrócić uwagę, czy bukmacher oferuje zakład na wynik konkretnej partii czy całego meczu (który zazwyczaj składa się z wielu partii). 

Jeśli chodzi o obstawianie szachów, szczególnie klasycznych, trzeba też wiedzieć, że na wysokim poziomie rozgrywek wyniki remisowe poszczególnych partii występują bardzo często. Jako potwierdzenie warto przytoczyć dane z badania przeprowadzonego przez utytułowaną szachistkę Qiyu Zhou. Pod uwagę wzięte zostały partie rozegrane w latach 1970-2017 jedynie przez zawodników z rankingiem ELO wyższym niż 2600. Zgodnie z raportem, ponad 53% partii szachowych miało wynik remisowy. Na tle innych sportów jest to zaskakujący wynik i zdecydowanie trzeba o tym pamiętać, rozważając zakłady bukmacherskie na szachy nie tylko na ogólny wynik rywalizacji. 

Zakłady bukmacherskie na szachy 1X2 - Fortuna

Szachy – zakłady bukmacherskie na wynik bez remisu (DNB) i AH 0.0 

Typowanie szachów, a konkretnie ogólnego wyniku pojedynku, można też czasem realizować przy zastosowaniu zakładu DNB (Draw No Bet). Różni się on tym od zakładu 1X2, że dostępne są tylko 2 typy: wygrana jednego lub wygrana drugiego zawodnika – jest to więc zakład na zwycięzcę spotkania. Opcja remisowa jest tu wyłączona, a jeśli partia zakończy się podziałem punktów, bukmacher anuluje zakład (zwraca stawkę na konto gracza). Tego rodzaju zakłady bukmacherskie na szachy warto wziąć pod uwagę, gdy spodziewamy się wyrównanego pojedynku i chcemy ograniczyć ryzyko remisu. Jednak mankamentem zakładu DNB są niższe kursy bukmacherskie. 

Bukmacherzy oferują też zakład z handicapem AH 0.0 (zerowy handicap azjatycki), który działa podobnie do zakładu DNB. Jednak kursy mogą się tu nieco różnić, dlatego jeśli bukmacher udostępnia obie opcje typowania szachów, koniecznie porównaj współczynniki kursowe.  

Zakłady bukmacherskie na szachy DNB i AH 0.0 - GOBET

Szachy – zakłady bukmacherskie z podpórką 

Bukmacherzy dość często udostępniają zakłady bukmacherskie na szachy z podpórką (podwójną szansę). Polegają one na obstawieniu 2 wyników jednocześnie, co zwiększa prawdopodobieństwo wygranej, choć powoduje obniżenie kursów. Dostępne są tu 3 opcje: 

  • 1X – zakład wygrywa, jeśli zwycięży pierwszy zawodnik lub padnie remis, 
  • X2 – zakład wygrywa, jeśli padnie remis lub zwycięży drugi zawodnik.  
  • 12 – zakład wygrywa, jeśli ktokolwiek zwycięży (nie wystąpi remis). 

Takie zakłady bukmacherskie na szachy mogą być szczególnie przydatne w meczach wyrównanych zawodników oraz takich, gdzie szanse na remis są spore (np. gdy taki wynik jest korzystny dla obu graczy). 

Zakłady bukmacherskie na szachy z podpórką - LV BET

Szachy – zakłady bukmacherskie specjalne 

Bardziej specjalistyczne zakłady bukmacherskie na szachy udostępniane są u legalnych bukmacherów w Polsce dość rzadko. W przypadku najbardziej prestiżowych wydarzeń, o ile dany bukmacher przykłada do tej dyscypliny większą wagę, znaleźć można przykładowo takie opcje: 

  • zakłady na liczbę ruchów w partii (under/over) 

Bukmacher określa próg, np. 40 ruchów, a gracz obstawia, czy partia zakończy się przed (under) czy po (over) wykonaniu tej liczby ruchów. 

Obstawianie szachów poprzez ten rynek należy poprzedzić analizą stylu gry zawodników. Jeśli obaj gracze często rozgrywają długie partie pozycyjne, warto rozważyć zakład typu „powyżej X ruchów”. Jeśli jednak jeden z zawodników gra agresywnie i często stosuje ostre ataki, szanse na szybkie zakończenie partii rosną, tak samo jak szanse na wejście korzystnych „overów”. 

  • zakłady na metodę zakończenia partii 

W tym przypadku obstawianie szachów dotyczy tego, w jaki sposób zakończy się dana partia. Bukmacher udostępnia kursy na zakończenie pojedynku poprzez: mat (jeden z zawodników zostaje zaszachowany i nie może wykonać ruchu), poddanie (gracz uznaje, że jego sytuacja jest beznadziejna i poddaje się), na czas (zawodnik przegrywa, bo skończył mu się czas na zegarze), remis (np. w sytuacji takiej jak pat, wieczny szach czy zgoda obu graczy). 

Jeśli rozważasz zakłady bukmacherskie na szachy tego rodzaju, zwróć uwagę, że niektórzy zawodnicy częściej poddają partie niż walczą do końca – inni wręcz przeciwnie. Przydatną wskazówką jest też obserwacja, że krótsze formaty (Blitz czy Rapid) charakteryzują się większą częstotliwością występowania przegranych na czas. 

  • zakłady na remis 

Bukmacherzy mogą też oferować zakłady 2-drogowe dotyczące tego, czy dana partia zakończy się remisem. Scenariusz remisowy warto zazwyczaj typować, gdy rywalizują ze sobą zawodnicy, którzy często dzielą się punktami – np. w Mistrzostwach Świata, w których partie nr 1-10 często rozgrywane są bardzo ostrożnie. Są też takie sytuacje, gdy remis oznacza dla obu graczy korzystny wynik, więc w takiej sytuacji wolą oni nie ryzykować przegranej (to typowe dla turniejów w systemie kołowym). 

Szachy – zakłady bukmacherskie długoterminowe 

Obstawianie szachów może dotyczyć nie tylko wyników poszczególnych partii czy meczów, ale też rozstrzygnięć całego turnieju szachowego. Najbardziej podstawowe są zakłady bukmacherskie na zwycięzcę wybranego wydarzenia, np. mistrzostwa świata, Turnieju Kandydatów czy Grand Chess Tour. 

Rzadziej dostępne są bardziej specjalistyczne opcje typowania, takie jak np.: 

  • zakłady na znalezienie się danego gracza np. w TOP 3 turnieju,  
  • zakłady H2H, polegające na porównaniu wyników 2 zawodników (który zajmie wyższe miejsce w klasyfikacji końcowej), 
  • zakłady na fazę turnieju, do której dotrze dany zawodnik, np. czy awansuje do półfinału. 

Warto podkreślić, że długoterminowe typowanie szachów jest kuszące ze względu na wysokie kursy na zwycięzcę całej imprezy (znacznie wyższe niż w przypadku triumfatora meczu czy partii) i inne rynki zdarzeń. Jednak takie zakłady bukmacherskie na szachy są bardziej ryzykowne i trudniejsze do poprawnego wytypowania.  

Długoterminowe obstawianie szachów na pewno należy poprzedzić szczegółową analizą dyspozycji i umiejętności poszczególnych zawodników. Warto skoncentrować się na formie w ostatnich turniejach, gdyż ranking FIDE nie zawsze oddaje aktualne możliwości gracza. Podczas obstawiania szachów odnośnie wyników całego turnieju szachowego bardzo ważna jest też znajomość zastosowanego systemu turniejowego i jego cech – np. w systemie pucharowym częściej niż w systemie kołowym zdarzają się niespodzianki. Dobrze jest również przyjrzeć się harmonogramowi rozgrywek. Przykładowo obstawiając zakłady bukmacherskie na szachy H2H, możesz zauważyć, że choć porównywani gracze reprezentują podobny poziom umiejętności, to jednego z nich czeka trudniejszy harmonogram rozgrywek, co obniża jego szanse na wyższy wynik końcowy. 

Zakłady bukmacherskie na szachy na żywo 

Od razu uprzedzamy, że jeśli chodzi o szachy, zakłady bukmacherskie na żywo oferowane są wyjątkowo rzadko. Bukmacherzy w Polsce udostępniają je jedynie dla najbardziej prestiżowych, najciekawszych wydarzeń. Zakłady bukmacherskie na szachy live dotyczą oczywiście zwycięzcy partii (1X2 lub DNB), ale także m.in. liczby ruchów w partii (under/over), sposobu jej zakończenia czy wystąpienia remisu. Obstawianie szachów na żywo daje też czasem możliwość typowania dodatkowych rynków zdarzeń, np. tego, jaki będzie następny ruch: czy będzie to szach, zbicie figury, ruch pionkiem itp. 

Plusem tego rodzaju oferty są dynamicznie zmieniające się kursy, które są aktualizowane po każdym ruchu gracza. Im lepsza pozycja na szachownicy, tym niższy kurs na zwycięstwo danego zawodnika. Aktualizacje kursów dokonywane są na podstawie analizy pozycji i ocen silników szachowych (np. Stockfish, Lc0), jednak nie zawsze odzwierciedlają one szanse na zajście poszczególnych zdarzeń. Jeśli typer potrafi szybko analizować pozycje bierek na szachownicy, może znaleźć wartościowe zakłady i wykorzystać błędy bukmachera w ocenie bieżącej sytuacji. 

Trzeba jednak mieć świadomość, że poprawne obstawianie szachów na żywo wymaga dużej wiedzy o grze oraz umiejętności szybkiego reagowania na kolejne ruchy graczy i zmiany kursów. Bardzo ważna jest doskonała znajomość debiutów szachowych i strategii, dzięki którym można łatwiej ocenić sytuację na szachownicy i przewidzieć dalszy rozwój partii. Dodatkowo należy na bieżąco kontrolować czas rozgrywki. Nierzadko zawodnicy przegrywają partie przez brak czasu lub grając pod presją częściej popełniają błędy, a bukmacherzy nie zawsze to uwzględniają. Na koniec warto przypomnieć, że zakłady na żywo wymagają szczególnego opanowania emocji i trzymania się planu, tak by uniknąć pochopnych, mocno ryzykownych decyzji. 

️Typowanie szachów – kluczowe czynniki analizy 

Jak widać, skuteczne i zyskowne obstawianie szachów wymaga nie tylko znajomości podstaw gry, ale też umiejętności analizy wielu innych czynników. W przeciwieństwie do klasycznych sportów, w szachach nie występują czynniki losowe, takie jak kontuzje czy decyzje sędziowskie, jednak i tak wiele aspektów może wpłynąć na wynik partii. Poniżej przedstawiamy kluczowe czynniki, które warto uwzględnić w trakcie analizy poprzedzającej obstawianie zakładów bukmacherskich na szachy. 

Rankingi FIDE 

Oficjalny Ranking FIDE (wyliczany w systemie rankingowym ELO) to najbardziej podstawowy wskaźnik siły poszczególnych zawodników. Obejmuje on różne formaty gry w szachy, a także osobne rankingi dla każdego z nich. Warto jednak pamiętać, że sam ranking nie zawsze odzwierciedla aktualną formę gracza, choćby dlatego, że jest aktualizowany raz w miesiącu. To więc tylko ogólna wskazówka, którą należy uzupełnić, sprawdzając dodatkowe dane.  

Ostatnie wyniki i bilans H2H 

Na pewno ogromną wagę należy przyłożyć do ostatnich wyników zawodnika, które mogą być niewspółmierne z danymi rankingowymi. W ten sposób można zauważyć, czy gracz nie ma akurat gorszego okresu lub przeciwnie, czy nie idzie mu nadspodziewanie dobrze. W przypadku szachów bardzo ważna jest bowiem zarówno dyspozycja fizyczna, jak i psychiczna, która może zależeć także od różnych czynników zewnętrznych. 

Koniecznie należy też zweryfikować bilans bezpośrednich spotkań rywali (H2H). Czasem zdarza się tak, że gracz ma specyficzne trudności w grze przeciwko konkretnymi rywalom, mimo że ich pozycja w rankingu jest znacznie niższa. 

Styl gry zawodników 

Każdy szachista ma swój styl gry, który wpływa na jego wyniki w różnych formatach i przeciwko różnym przeciwnikom. Najogólniej mówiąc, rozróżniani są: 

  • Gracze taktyczni – preferują agresywne otwarcia i skomplikowane pozycje, często liczą na błędy przeciwnika. 
  • Gracze pozycyjni – wolą powolne, strategiczne budowanie pozycji, opierają się na długoterminowej przewadze. 
  • Specjaliści od remisów – niektórzy zawodnicy często wybierają bezpieczne strategie, które prowadzą do podziału punktów.  

Analizując, jaki styl preferuje dany zawodnik i jak radzi sobie przeciwko konkretnym przeciwnikom, można lepiej przewidywać wyniki partii, a co za tym idzie, skuteczniej dobierać odpowiednie zakłady bukmacherskie na szachy. 

Szachy - informacje na blogu LV BET

Formaty a wyniki zawodników 

Kwestię tę poruszaliśmy już niejednokrotnie. Szachy rozgrywane są w różnych tempach, a nie każdy zawodnik jest równie skuteczny we wszystkich formatach. W szachach klasycznych, które wymagają głębokiej analizy i precyzyjnych ruchów, dominują gracze o wysokiej odporności psychicznej i doskonałej technice. W szybszych grach (Rapid czy Blitz) tempo jest oczywiście szybsze, a błędy zdarzają się częściej. Tu szczególne znaczenie ma refleks, intuicja i znajomość schematów taktycznych.  

Niektórzy gracze klasyczni mogą mieć trudności w bardziej dynamicznych formatach, z kolei specjaliści od krótszych rozgrywek mogą przegrywać z nimi w dłuższych pojedynkach. Dlatego typowanie szachów zdecydowanie warto poprzedzić analizą, jak dany zawodnik radzi sobie w danym formacie. 

Znajomość debiutów i przygotowanie przedmeczowe 

Debiuty szachowe mają ogromny wpływ na przebieg partii – niektóre otwarcia prowadzą do bardzo spokojnych pozycji, inne do ostrych walk. Są też zawodnicy, którzy specjalizują się w określonych otwarciach, co może stanowić o ich przewadze. Dlatego typer powinien sprawdzić, jaki jest repertuar debiutowy graczy. Warto przyjrzeć się, czy dany szachista może zaskoczyć czymś przeciwnika, czy stale stosuje te same debiuty, czy nie ma jakiegoś słabego punktu, a więc nie radzi sobie z konkretnym debiutem itp. 

Motywacja zawodników 

Nie każdy turniej ma takie samo znaczenie dla zawodników, a stopień zmotywowania graczy zależy nierzadko od rangi wydarzenia. Najważniejsze są oczywiście mecze rozgrywane w ramach mistrzostw świata, podczas których gracze są zmotywowani i dobrze przygotowani, a każdy błąd może kosztować ich tytuł. Z kolei w przypadku turniejów towarzyskich można zauważyć, że niektórzy zawodnicy traktują je jak treningi i eksperymentują z otwarciami. Częściej zachodzą tu więc niespodziewane wyniki. 

System turnieju 

Znaczenie może mieć też system turnieju. W turniejach kołowych niektórzy szachiści mogą celować w remisy, by utrzymać wysoką pozycję w tabeli. Jeśli zawodnik ma już zagwarantowany awans lub mistrzostwo, są spore szanse, że będzie grać bardziej zachowawczo. Natomiast w systemie pucharowym remis skutkuje dogrywką w szachach szybkich, co oczywiście nie jest pożądane przez zawodników. 

Tabela turniejowa i strategia graczy 

W nawiązaniu do poprzedniego punktu trzeba zaznaczyć, że typowanie szachów powinno uwzględniać aktualny wygląd tabeli turniejowej/ligowej. Zawodnicy mogą bowiem modyfikować swój sposób gry w odniesieniu do tego rankingu i możliwości w zakresie jego zmiany. Dla przykładu, jeśli zawodnik musi wygrać, aby awansować, może postawić na bardziej agresywną strategię. Z kolei jeśli remis daje awans obu graczom, możliwe jest szybkie zakończenie partii podziałem punktów. Dokładna analiza sytuacji w turnieju pozwala przewidzieć, czy zawodnik będzie grał zachowawczo, czy z pełnym ryzykiem.  

Zmęczenie zawodników 

Pamiętaj, że szachy to sport wymagający niesamowitego skupienia i wysiłku umysłowego. Długie turnieje mogą prowadzić do przemęczenia zawodników, co wpływa na ich zdolność do podejmowania dobrych decyzji. Czasem jest też tak, że jeden zawodnik jest zmęczony po wyjątkowo długiej partii i może mieć problemy z koncentracją w kolejnej rundzie gry, podczas gdy jego rywal odbył znacznie krótsze i mniej wymagające pojedynki. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie w ostatnich rundach turnieju.  

Kolor bierek 

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, którą powinni uwzględniać gracze obstawiający zakłady bukmacherskie. Szachy to gra, w której, jak wiemy, pierwszy ruch zawsze wykonują białe bierki. Co za tym idzie, statystycznie zawodnik grający białymi figurami wygrywa częściej niż jego przeciwnik. 

Uwagi końcowe – czy warto obstawiać szachy? 

Zakłady bukmacherskie na szachy to wymagająca i dość specyficzna działka bukmacherki. Jednak jeśli tylko dobrze poznasz zasady tej wspaniałej gry i poświęcisz czas na analizę aktualnej formy zawodników, możesz odnosić znaczące sukcesy w obstawianiu tej niszowej dyscypliny. Czy warto obstawiać szachy? Zdecydowanie tak – przemawia za tym kilka argumentów. 

Po pierwsze szachy to gra umiejętności, gdzie element losowości ograniczony jest do minimum (np. brak wpływu kontuzji, decyzji sędziów czy pogody), co ułatwia trafne typowanie wyników rywalizacji. Poza mniejszą liczbą zmiennych plusem jest także większa dostępność precyzyjnych informacji o umiejętnościach i formie zawodników. Podczas typowania szachów gracze mogą również korzystać z silników szachowych do analizy pozycji i przewidywania ruchów. Wszystko to sprawia, że zwłaszcza w przypadku turniejów o wysokiej randze występuje stosunkowo niewiele niespodzianek, co pozwala na stabilniejsze analizy 

Z drugiej strony w przypadku tej dyscypliny bukmacherzy dość często popełniają pomyłki podczas szacowania kursów. Daje to spore szanse na znalezienie valuebetów – większe niż np. w przypadku najbardziej popularnych sportów typu piłka nożna. Wartościowe zakłady bukmacherskie na szachy najczęściej pojawiają się w ofercie live, a także w przypadku turniejów o niższym prestiżu. Obstawianie szachów na żywo jest więc szczególnie atrakcyjne, o ile typer jest w stanie na bieżąco analizować zmiany pozycji i monitorować upływający czas. 

Dzięki specjalistycznej wiedzy i świadomemu podejściu do typowania, obstawianie szachów może stać się dochodową i wyjątkowo satysfakcjonującą formą gry. Zakłady bukmacherskie na szachy obstawiaj jednak u sprawdzonych bukmacherów posiadających odpowiednie zezwolenie na organizację gry. Kompletna lista wraz z omówieniem poszczególnych firm bukmacherskich znajduje się w artykule pt. „Lista legalnych bukmacherów w Polsce”.